Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
21. 3. 2018 12:15

Česká schíza: Rusko na nás hází novičok, Stropnický zem brání, Zeman píše Putinovi, že je stabilita

Nešťastně rozdělená země, decimovaná, roztrhávaná zamanovskou a ruskou propagandou. Pro naše spojence jsme nečitelní, nedůvěryhodní.
Kamarádi v Soči.
Kamarádi v Soči. | Foto: ČTK

Krize obnažují, jací jsme. Česká zahraniční politika v posledních týdnech řeší kritickou situaci, otravu ruského exagenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Británii bojovou látkou novičok a ruské osočení, že jsme spolu se Slovenskem, Británií a Švédskem "nejpravděpodobnějším zdrojem jedu".

Vztah Česka k Rusku je nenormální, dvojaký. Jsme členy EU a NATO, patříme mezi země, které na Rusko uvalují sankce kvůli okupaci Krymu a dalším dobrodružstvím na Ukrajině. Zároveň Miloš Zeman sankce opakovaně kritizuje, obdivuje Putina a slouží mu jako jakási pátá kolona v EU.

Dalo by se tedy čekat, že se prezident Putin (on autoritativně řídí Rusko, jeho agenty i diplomacii) Zemanovi za jeho obdiv a ne-EU či anti-EU podporu odvděčí. Omyl, absolutně ne. V krizi okolo otravy Skripala a novičoku Rusko bez váhání obvinilo Česko, že patří mezi možné zdroje jedu.

Co to vypovídá? Zeman je využíván pouze jako nástroj, který se Moskvě občas hodí. Takoví lidé se nazývají "užiteční idioti". Zeman funguje jako nabourávač jednoty EU, rozkladač společného postoje zemí NATO. Tím jeho význam končí, nemá žádná privilegia, zůstává nulou, na niž Kreml kašle, Česko bylo, Zeman Nezeman, osočeno Ruskem, když se to hodí, když Moskva maskuje vlastní skandál, pokus o vraždu zakázanou ruskou bojovou látkou.

Reakce Hradu? Zeman mlčí, dělá mrtvého brouka. Na stránkách Hradu nevisí žádné odsuzující, odmítavé stanovisko. Jen mluvčí Ovčáček si tweetnul: "Obvinění České republiky je nesmyslné a absurdní. Je dobře, že z naší země v reakci na spekulace zaznívá jednotné odsuzující stanovisko." Vot vsjo. Rusové se musí řehtat jak houpací koně.

Proč? Hrad zveřejnil Zemanovu gratulaci Putinovi ke znovuzvolení (jež mnoho znalců Ruska považuje za nedemokratické). V gratulaci mimo jiné stojí: "Vaše přesvědčivé vítězství svědčí o tom, že drtivá většina Rusů preferuje stabilitu, předvídatelnost a perspektivnost, které ztělesňujete. Silná voličská podpora je také odrazem důvěry, již ruští občané ve Vaše prezidentství vkládají."

Dál: "Náš cíl je přitom společný, budovat a prohlubovat mezi našimi zeměmi oboustranně výhodné vztahy založené na upřímnosti, vzájemném respektu a konkrétní spolupráci. Bude mi proto upřímným potěšením pokračovat i v dalších letech v přátelských, otevřených a produktivních osobních kontaktech. Těším se, že Vám budu moci oplatit Vaši pohostinnost během mé loňské návštěvy Ruska a přivítat Vás v České republice…"

Česká srna se zmítá v železech

Vladimir Putin jako stabilita, upřímnost? Muž, který likviduje konkurenci, ovládá média, vede expanzivní vojenskou politiku, dusí svobodu, vyhrožuje Západu, je Británií podezírán, že nechal otrávit Skripala?

Gratulace je datována 19. března, dva dny poté, co mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová zařadila Česko mezi nejpravděpodobnější zdroje jedu novičok. Jaké tedy "vztahy založené na upřímnosti, vzájemném respektu"? Jaké "přátelské, otevřené a produktivní osobní kontakty"? To je lež jako Brno.

Česká zahraniční politika je schizofrenní, rozdvojená. Ministr zahraničí v demisi Martin Stropnický si ve středu pozval na kobereček ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. V úterý jím vedené ministerstvo tweetovalo: "Na zítřejší dopoledne je na ministerstvo zahraničí předvolán velvyslanec Ruské federace Alexandr Vladimírovič Zmejevskij, aby nám vysvětlil lživý výrok ruské strany." Lživý výrok ruské strany. O. K.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson v pondělí Stropnickému dvakrát děkoval a Česko bylo podle ministra čtvrtou zemí, která Británii podpořila, prvním státem z těch menších.

V pondělí také skupina 27 českých senátorek a senátorů vydala prohlášení, ve kterém důrazně odmítla "spekulativní nařčení ministerstva zahraničních věcí Ruské federace o původu chemické látky novičok" a vyzvala vládu v demisi, aby v této věci zaujala jasné a odmítavé stanovisko.

Na druhé straně, a tady jsme zpět v české schizofrenii, sněmovna se odmítla zabývat tvrzením Ruska, že novičok mohl pocházet z Česka. Požadovaly to ODS a TOP 09, projednání podpořil Martin Stropnický (ANO), avšak většina zástupců ANO stála s SPD a KSČM proti. Ohavnost.

Zmítáme se mezi dvěma diametrálně odlišnými postoji. Jeden je zemanovský, vůči Rusku podlézavý, nekritický, neevropský a nezápadní. Autoritáře vidí jako stabilizátora. Podobně smýšlí nemalá část sněmovny (samozřejmě komunisté a okamurovci, extremisté, kteří nás chtějí vyhnat z EU i NATO, ale taky babišovci, z nichž část myslí podobně jako KSČM a SPD).

Proti tomuto putinovsko-zemanovskému bloku stojí velká část veřejnosti, ministr zahraničí, část vlády, snad, doufejme, i premiér v demisi Andrej Babiš.

Nešťastně rozdělená země, decimovaná, roztrhávaná zemanovskou a ruskou propagandou. Pro naše spojence jsme nečitelní, Boris Johnson děkuje Stropnickému, ale co by asi napsal Zemanovi, kdyby četl tu servilní gratulaci Putinovi?

Krize obnažují, jací jsme. Krize kolem otravy Skripala a jeho dcery, okolo jedu novičoku ukazuje, že naše zahraniční politika uvázla v rozštěpení, pro spojence nemůžeme být důvěryhodní. Zmítáme se jak srna v železech.

Lék neexistuje. Ruský vědec promluvil o smrtonosné látce Novičok | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy