Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
26. 11. 2018 12:55

Česko 2018: Šéf StB Lorenc "hledá pravdu", agent StB řídí vládu, komunisté ji drží

Není chybou bývalého šéfa StB Alojze Lorence, že byl pozván na debatu s minimem oponentury, je to naše chyba. Málo řveme, málo vysvětlujeme.
Alojze Lorence na FSV UK pozval Karol Lovaš, který letos na Slovensku vydal knižní rozhovor s generálem "Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem".
Alojze Lorence na FSV UK pozval Karol Lovaš, který letos na Slovensku vydal knižní rozhovor s generálem "Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem". | Foto: Petr Blažek

V pátek se odehrála podivná událost. Nebo ne podivná, ale už normální? Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy vystoupil bývalý šéf Státní bezpečnosti (StB) a bývalý první náměstek federálního ministra vnitra Československé socialistické republiky Alojz Lorenc. Debatoval s novinářem Markem Wollnerem, historikem Michalem Macháčkem a Barborou Osvaldovou z FSV UK na téma "Listopad 89". Debatu moderoval Karol Lovaš, který letos na Slovensku vydal knižní rozhovor s Lorencem "Je štátny prevrat, na víkend domov neprídem".

Té podivné, či dnes už normální, normalizované, debaty se jako divák účastnil také historik Petr Blažek. Na Facebook poté napsal: "Bývalý šéf kontrarozvědné části StB Alojz Lorenc hovořil dnes na akademické půdě (FSV UK) o listopadu 1989. Minimální sebereflexe, velmi slabí moderátoři, kteří zdůrazňovali absurdní tezi o hledání pravdy s pamětníky, kteří byli u toho (cituji). Marek Wollner měl dobré komentáře, naopak hovořil o nevyrovnání se s komunistickými zločiny, za které je Alojz Lorenc spoluodpovědný…"

Blažek připomíná Lorencovu roli v komunistickém režimu, včetně zametání stop při tzv. skartacích v prosinci 1989 (zničení dokumentů tajné policie). Další jeho citace, moderátor Lovaš při Lorencovu představení "neřekl, že byl českým soudem v roce 1992 odsouzen k čtyřem letům odnětí svobody a o deset let později slovenským soudem k 18 měsícům podmíněně za zneužití pravomoci veřejného činitele. Večer z webové stránky FSV UK zmizela pozvánka na tuto akci."

Podle Blažka nebyli panelisté s to uvádět Lorencovy věty na pravou míru (jeho role okolo skartací byla klíčová, tehdejší ministr vnitra Kincl se zhroutil a Lorenc řídil celý resort). Akce na univerzitě byla mezinárodní, česko-slovenská, čeští studenti se podle přítomných prakticky na nic neptali, jen dva slovenští studenti Lorencovi oponovali. Z panelistů jediný Marek Wollner jasně řekl, že Lorenc je "komunistický zločinec", který velel "mlátičkové mašinérii" v roce 1989, a že by ho policie měla sebrat.

Univerzita Karlova užívá akademických svobod, může si pozvat, koho chce, je to její právo. Otázkou je, proč pozvala na debatu právě Lorence, tedy symbol totality, kterou jsme tu za minulého režimu zažívali (Lorenc vedl StB od roku 1985 do roku 1989). Možná to po třiceti letech poněkud vyvanulo, ale tajná komunistická policie ničila lidem životy, budila strach, představovala klíčovou páku totality na vlastní občany.

Bez omluvy

Zažil jsem několik výslechů StB a prakticky celé to bylo jedno velké, odporné, nelegální vyhrožování, nic jiného. S nějakým "právem" StB neměla nic společného a její šéf Lorenc taky ne. Jeho reálné potrestání? Strávil 11 měsíců ve vazbě a dostal podmínku. Nikdy (ani před studenty) se neomluvil.

Ano, dovedu si představit debatu s Lorencem. Jedna možnost je, že se na začátku omluví a pak popíše, co dělal, nejen skartace, ty už se odehrávaly po pádu bolševika, ale co měl na svědomí jako šéf StB. Najdeme tisíce lidí, jimž by se měl omlouvat.

Druhý typ debaty: silný oponent, který dobře zná historické dokumenty, zná přesně komunistickou kariéru Lorence a nemilosrdně obnaží lži a polopravdy bývalého estébáckého generála, který mladým lidem přesně ukáže, v čem bylo a je dál nebezpečí lidí jako on. Navíc, a to je velmi důležité, má taková debata smysl, pokud jsou studenti připraveni, pokud vědí, o čem je řeč, pokud si uvědomují, co byla StB, tím pádem i Alojz Lorenc.

To se nestalo, Lorenc se neomluvil, spíš se podle Blažka vymlouval v duchu "každá země přece má své tajné služby". Není divu, že univerzita stáhla pozvánku, zjevně není čím se chlubit.

Debata s šéfem StB o listopadu 89 se tak stala jen další ukázkou lhostejnosti české společnosti k vlastní minulosti. Takové to "dyť je to už přece fuk", "všecko je jedno, hlavně, že se máme fajn". I Wollner o debatě řekl: "Já jsem věděl, že pan Lorenc bude v roli toho sympatičtějšího, protože on bude nastavovat milou tvář gentlemana, zatímco já budu ten ošklivý, který je plný emocí…" Hle, česká vizitka.

Nemocná, tím pádem ohrožená společnost. Premiér a druhý nejbohatší muž v zemi je člověk, který spolupracoval s StB (samozřejmě své agentství za pomoci bývalých zaměstnanců StB popírá, ač existuje množství spisů StB, které je dokládají). Agenti StB dostávají od Zemana státní vyznamenání. Z Ústavu pro studium totalitních režimů byla vyhnána řada lidí, kteří opravdu minulost zkoumali, dalších se ústav snaží zbavit. Komunisté, kteří jsou na tom se sebereflexí stejně jako Lorenc, drží opakovaně vládu Andreje Babiše u moci.

Babiš je megasymbol české neochoty vyrovnat se s minulostí, českého odporu k hodnotám. Žádné jako by nejsou. Není samozřejmě Lorencovou chybou, že byl pozván na debatu bez silných, v hitorii kovaných oponentů, je to chyba české společnosti, naše chyba. Málo řveme, málo vysvětlujeme, málo o sobě, o své neslavné minulosti za bolševika třicet let od listopadu 89 víme.

Lorenc není s to se omluvit za zločiny StB, a přece je pozván, aby "hledal pravdu" o listopadu 1989 (tak to podával moderátor Lovaš). A my? My nechceme slyšet pravdu sami o sobě. Proto, jako odměnu, máme v čele státu Babiše a Zemana.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 2 hodinami

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy