Zdeněk Mihalco | Komentáře
6. 3. 2010 19:35

Česko, či Česká republika? Odkud budeme na příštích OH?

Debata odborníků a čtenářů k tématu, jak říkat naší zemi
Foto: Aktuálně.cz

Jednou z Česka, pak zase z České republiky. Rozporuplnost v označování českých sportovců komentátory a sportovními funkcionáři rozpoutala na blozích Aktuálně.cz debatu odborníků a čtenářů na téma: Máme říkat naší zemi Česko, ČR, Čechy, nebo Česká republika? Odkud "naši" sportovci budou na příští olympiádě?

Historik a regionální a sociální geograf Leoš Jeleček ve svém textu hájí označení Česko.

„Česko, Czechia apod. v českých politických, správních, podnikatelských, sportovních aj. kruzích neuslyšíte, neuvidíte. Stále se při slovních a písemných proslovech ,českorepublikuje', příp. ,čekripablikuje'," stěžuje si Jeleček.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Leoše Jelečka: Jedno jak se jmenujeme, hlavně když to vyhrajeme

Na Jelečkův text reagoval ve svém blogu na Aktuálně.cz jazykovědec Václav Cvrček. Snaží se v textu popsat, jak naší zemi podle dostupných dat a výzkumů jazykovědců říkáme my sami. „Pokud by Česko skutečně byl tak ošklivý, nevhodný nebo zbytečný název, nebude ho nikdo používat - nebo se bude používat skutečně jen marginálně," napsal jazykovědec.

Infobox

Další moderované čtenářské debaty na podstatná společensko-politická témata současnosti v rámci projektu Blogy osobností ZDE.

Cvrček ve svém blogu publikoval data ze 4 českých deníků, z nichž vyplývá, že označení Česko je v současné době nejužívanějším názvem státu. Ke zlomu došlo v roce 2003. Do té doby média častěji používala označení ČR a Česká republika.

„Ať už jsme lingvisti píšící kodifikační příručky nebo 'pouze' běžní uživatelé jazyka, je dobré mít na paměti, že s jazykovým vývojem toho moc nenaděláme. Můžeme se snažit mu zabránit, můžeme dokonce všem školákům znepříjemnit život tím, že po nich budeme chtít vyjadřování co nejvíc odlišné od toho, jak se skutečně mluví a píše, ale nic tím nezměníme," zdůrazňuje Cvrček.

Foto: Jiří Kropáček
Celý text Václava Cvrčka: Kdy se z ČR stalo Česko?


Máme používat označení Česko, nebo Česká republika? Do čtenářských debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod jednotlivými blogy nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
Další zprávy