David Klimeš David Klimeš | Komentáře
18. 11. 2021 7:00

Vláda chce namontovat do české škodovky bavorskou covidovou brzdu. Čeká nás smyk

Pozdě, ale přece jen se kabinet odhodlal k akci. Z bavorského protiepidemického systému ale není možné okopírovat jen část, má-li zafungovat. Pokud na školách i jinde nadále necháme vládnout chaos, zpřísnění nezabere dost rychle.
... ať chceš, nebo nechceš.
... ať chceš, nebo nechceš. | Foto: Jakub Plíhal

Už tři dekády toužíme dohnat životní standard Rakušanů a Němců. Od pondělka se k němu přiblížíme, byť jinak, než jsme si představovali. Odcházející kabinet se po nekonečném váhání rozhoupal k proticovidovým opatřením, přičemž se rozhodl inspirovat sousedním Bavorskem.

Tamní vláda před pár dny přešla z modelu 3G, což je zkratka pro očkované (geimpft), uzdravené z covidu v uplynulých šesti měsících (genesen) a testované (getestet), jen na 2G - poslední položku škrtli. Bavoři starší 12 let se tak nyní k většině veřejných služeb dostanou jen s očkováním či potvrzením o prodělané nemoci. Podobné to má být i u nás.

Zda je v našich podmínkách takové pokoutné vynucování vakcinace tou nejlepší možnou protiepidemickou ochranou, ať rozhodnou odborníci. I laik ale vidí, že zvolenou předlohu nekopírujeme kompletně a v rámci funkčního systému. Ani čerstvě navrhovaná opatření nás tak nemusí uchránit před vánočním lockdownem a "bavorský model" může na obou stranách hranice přinést dosti odlišné výsledky.

Nic nedělat a pak vše zavřít

Má to své smutné kouzlo: 17. listopadu, kdy národ slaví těžce nabytou svobodu, zčistajasna premiér oznamuje, že od příštího týdne začne platit výrazné omezení občanských práv. K restrikcím přitom nedochází podle dopředu známého scénáře, jako u bavorských sousedů, tady si vláda prostě náhodně a nepředvídatelně pravidla vymýšlí.

Nikoho by to ale vlastně nemělo překvapit. Andrej Babiš (ANO) totiž nezbytné zpřísňování protiepidemických opatření odmítal nikoli týdny, ale kvůli volbám hned celé měsíce. Vrcholem absurdity pak bylo dosud poslední zasedání vlády, z něhož nevzešly žádné závěry, protože se ministři dokázali shodnout jen na tom, že je třeba něco dělat, aniž by ale rozhodli co vlastně. Hořkou odměnou se nám za to stal úterní rekord v počtu nákaz odhalených za jeden den.

Jakkoliv má odpovědnost za situaci stále ještě v rukou vláda Andreje Babiše, opozici lze vyčítat, že ji k akci a potřebným krokům nijak nenutila. Ba co hůře, nastupující premiér Petr Fiala (ODS) dosud ještě nepředstavil jediný konkrétní plán, jak si jeho tým chce s krizovou situací poradit. Pravděpodobný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) jen do veřejného prostoru vypálil salvu nesouvislých nápadů - a následně se z něj zcela stáhl. Poslední veřejné vystoupení pětikoaličního AntiCovid týmu pak přineslo jen seznam věcí, které nesmějí nastat, co se naopak stát má či musí, z něj ovšem bohužel zřejmé není.

V posledních týdnech jsme tak svědky depresivního kalkulu vládních i opozičních politiků, kteří se ve snaze nepopudit veřejnost nepopulárními kroky rozhodli čekat až na takové zhoršení situace, v jakém už se omezením nelze vyhnout. To proto se nyní země řítí do propasti.

Česko není Bavorsko

Pouhé kopírování části "bavorského modelu" nám z ní přitom nepomůže. Už kvůli tomu, co se děje ve školách. Jen blázen (a česká vláda) by tam totiž nechal epidemii nekontrolovatelně rozjet. Proto se také bavorští žáci - na rozdíl od těch našich - plošně a pravidelně testují. A Česko se nepohne z místa, dokud odpovědní lidé nepochopí, jakou havárii zrušením testů způsobili.

Školství ovšem není jedinou oblastí, kde se situace na obou stranách hranice liší. Další rozdíly bychom našli ve firmách, vakcinaci seniorů či nastavení nemocenské. Vzít si recepturu a doufat, že s její pomocí dosáhneme stejného výsledku, i když vyměníme řadu surovin, nápadně připomíná Lockovu definici šílenství.

Ruční brzda z BMW

Mají-li u nás Bavorskem inspirovaná opatření uspět, neobejdeme se bez celé série kroků. Tlak na očkování (a o nic jiného omezováním neočkovaných nejde) může přinést kýžené ovoce jen tehdy, pokud zároveň stát dokáže rychle zkrotit pandemii na školách, navýšit nemocenskou, namotivovat vakcinované k absolvování posilující dávky (třeba i prostřednictvím finančního bonusu) a změnit zmatenou komunikaci

Zatím ovšem pandemií stále projíždíme jen stylem brzda plyn. Nyní jsme si sice namontovali do české škodovky ruční brzdu z BMW, nikoho by ale nemělo překvapit, že zatáhneme-li za ni nešikovně, bude z toho jen dost ošklivý smyk. Zatímco se Bavoři postupným přibrzďováním nakonec lockdownu možná dokážou vyhnout, Česko je té škarpě stále nebezpečně blízko.

Zatím se učíme s covidem jen umírat, musíme se s ním ale naučit i žít, říká Dražan (video z 15. listopadu 2021)

To, že se všichni naočkujeme, nás covidu rozhodně nezbaví, ale může to z něj udělat chřipku, míní vakcinolog. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Barbados se stal republikou. Královnu Alžbětu II. nahradila prezidentka Masonová

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu nahradila prezidentka Sandra Masonová, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna. Slavnosti se zúčastnil také britský princ Charles. Spouštění královské standardy a vyhlášení republiky přihlížel zádumčivě, píše Reuters.

"Mám obrovskou radost," svěřil se agentuře před slavnostním ceremoniálem obuvník Ras Binghi. Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před slavnostním ceremoniálem připouštěli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. "Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?" uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická. A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. "Měli by nechat královnu Alžbětu být - nechat ji jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Sean Williams.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud odročil první verdikt nad svrženou barmskou vůdkyní, zatím zůstává v domácím vězení

Barmský soud odložil vynesení rozsudku v procesu se svrženou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij, informovaly světové agentury. Původně měl sdělit verdikt ohledně prvního z několika obvinění, kterým nositelka Nobelovy ceny za mír ve své vlasti čelí. Tribunál rozhodnutí odložil, aby umožnil výpověď dalšího svědka, napsala agentura AP.

Soud souhlasil s návrhem obhajoby, aby umožnil lékaři, který se předtím nemohl dostavit do soudní síně, vystoupit se svým svědectvím, uvedl podle AP nejmenovaný úředník. Další jednání je naplánováno na 6. prosince. Kdy by mohl padnout verdikt, zatím není zřejmé.

Šestasedmdesátiletá Su Ťij je nyní v domácím vězení a čelí mimo jiné obviněním z korupce nebo nelegálního dovozu vysílaček. Dnes odložený verdikt měl padnout v případě obvinění z podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Právníci političky veškerá obvinění odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy