Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
2. 8. 2009 11:29

Česko může přijít o eurokomisaře, zaznívá v blozích

Havel a Pehe o váhání českých politiků, Lisabonské smlouvě a smlouvě z Nice.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čeští politici již zřejmě definitivně odložili nominaci nového českého eurokomisaře až na dobu po předčasných říjmových volbách do sněmovny. Rozhodující slovo o tom, kdo zamíří do Bruselu, pak bude mít jejich vítěz.

Někteří politici i komentátoři ale varují, že by se takovýto postup nemusel Česku vyplatit. Podle dosud nepřijaté Lisabonské smlouvy se má totiž počet komisařů snížit, ne každá země již bude mít neustále svého zástupce.  

Čtěte více: Fischer prý pokukuje po postu českého eurokomisaře 

"Šéf frakce Evropské lidové strany Joseph Daul například vyjádřil na tiskové konferenci v polovině července názor, že pokud Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost krátce po konaní druhého irského referenda 2. října-- což by znamenalo, že až do roku 2014 bude mít každá členská země nadále svého eurokomisaře--mohly by ty státy, které ještě smlouvu neratifikovaly, své komisaře ztratit," píše například ve svém blogu na Aktuálně.cz politolog Jiří Pehe.

V jiném textu pak Pehe kritizuje postup českých politiků.

"Způsob, jakým česká politická reprezentace přistupuje k obsazení postu eurokomisaře, je další ukázkou neschopnosti české zahraniční politiky fungovat na základě rozumných dohod o společných zájmech státu. Racionální postup by byl takový, že by se předsedové největších politických stran a příslušní ústavní činitelé hned po volbách do Evropského parlamentu sešli a bez zbytečných ideologických a partajních přestřelek vygenerovali kandidáta nebo několik společných kandidátů," míní politolog.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Česko může skončit bez eurokomisaře
Jak se v Česku hledá eurokomisař

Podobně to vidí i Jiří Havel, europoslanec ČSSD.

"Být po jedno volební období bez vlastního komisaře by bylo nejen potupné, ale pro Českou republiku téměř zhoubné. Ačkoli komisař formálně není zástupcem jednotlivé země, ale Evropské unie, je jeho přítomnost v daném orgánu pro národní zájmy zcela zásadní. Uvážíme-li, že v bezprostředním okolí evropských komisařů téměř žádní Češi nepracují, nebezpečí odsunu naší země na rozhodovací periférii Evropské unie je realitou," domnívá se Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Proč nebudeme mít evropského komisaře

A co si tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy