Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
2. 8. 2009 11:29

Česko může přijít o eurokomisaře, zaznívá v blozích

Havel a Pehe o váhání českých politiků, Lisabonské smlouvě a smlouvě z Nice.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Čeští politici již zřejmě definitivně odložili nominaci nového českého eurokomisaře až na dobu po předčasných říjmových volbách do sněmovny. Rozhodující slovo o tom, kdo zamíří do Bruselu, pak bude mít jejich vítěz.

Někteří politici i komentátoři ale varují, že by se takovýto postup nemusel Česku vyplatit. Podle dosud nepřijaté Lisabonské smlouvy se má totiž počet komisařů snížit, ne každá země již bude mít neustále svého zástupce.  

Čtěte více: Fischer prý pokukuje po postu českého eurokomisaře 

"Šéf frakce Evropské lidové strany Joseph Daul například vyjádřil na tiskové konferenci v polovině července názor, že pokud Lisabonská smlouva nevstoupí v platnost krátce po konaní druhého irského referenda 2. října-- což by znamenalo, že až do roku 2014 bude mít každá členská země nadále svého eurokomisaře--mohly by ty státy, které ještě smlouvu neratifikovaly, své komisaře ztratit," píše například ve svém blogu na Aktuálně.cz politolog Jiří Pehe.

V jiném textu pak Pehe kritizuje postup českých politiků.

"Způsob, jakým česká politická reprezentace přistupuje k obsazení postu eurokomisaře, je další ukázkou neschopnosti české zahraniční politiky fungovat na základě rozumných dohod o společných zájmech státu. Racionální postup by byl takový, že by se předsedové největších politických stran a příslušní ústavní činitelé hned po volbách do Evropského parlamentu sešli a bez zbytečných ideologických a partajních přestřelek vygenerovali kandidáta nebo několik společných kandidátů," míní politolog.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Pehe:
Česko může skončit bez eurokomisaře
Jak se v Česku hledá eurokomisař

Podobně to vidí i Jiří Havel, europoslanec ČSSD.

"Být po jedno volební období bez vlastního komisaře by bylo nejen potupné, ale pro Českou republiku téměř zhoubné. Ačkoli komisař formálně není zástupcem jednotlivé země, ale Evropské unie, je jeho přítomnost v daném orgánu pro národní zájmy zcela zásadní. Uvážíme-li, že v bezprostředním okolí evropských komisařů téměř žádní Češi nepracují, nebezpečí odsunu naší země na rozhodovací periférii Evropské unie je realitou," domnívá se Havel.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Havel:
Proč nebudeme mít evropského komisaře

A co si tom myslíte Vy?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy