Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 2. 2015 7:36

Česko není Zeman! Neberte vážně, když vyhlašuje válku Norsku

Komentář Martina Fendrycha: Miloš Zeman se opět neovládl. V rozhovoru pro Blesk napadl Norsko. Škodí nám.
Prezident Zeman chce zřejmě za každou cenu získat zpět ztracenou oblibu.
Prezident Zeman chce zřejmě za každou cenu získat zpět ztracenou oblibu. | Foto: Aktuálně.cz

Bylo jisté, že přechod Miloše Zemana od Hovorů z Lán pro Radiožurnál k pořadu S prezidentem v Lánech pro Blesk bude malér. Že se v bulváru, k němuž prezident přešel zjevně proto, aby dal veřejnoprávní stanici za vyučenou, aby se pomstil, bude kontrolovat ještě méně. Že se opět „neudrží“, protože neudržet se je dlouhodobě jeden ze Zemanových základních rysů. A stalo se.

Mimo jiných témat se hlava státu vyjádřila také k citlivé kauze „norských dětí“, přesně řečeno k odebrání bratrů Michalákových jejich českým rodičům v Norsku. Tamní úřad péče o dítě (Barnevern) je manželům Michalákovým odebral v květnu 2011 po udání z mateřské školy o pohlavním zneužívání. To policie neprokázala. Nikoho neobvinila. V únoru 2012 ale norský soud rodiče zbavil práva na péči o oba sourozence.

Případ není snadno průhledný, ač se tak mnozí, u nás zvláště zastánci Evy Michalákové, matky, tváří. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek předal norské ambasádě nóty, o bratrech se jedná v europarlamentu, aktivní v případu byl i premiér Sobotka. A Zeman si minulý čtvrtek pozval na Hrad norskou velvyslankyni Siri Ellen Sletnerovou. O setkání pak jeho mluvčí Jiří Ovčáček řekl: „Prezident republiky vyjádřil nesouhlas s postupem norských úřadů, které utajují dokumenty rozhodující pro posouzení celé záležitosti, a požádal velvyslankyni Norského království, aby ho průběžně informovala o postupu celého případu.“

Neznáme soudní spis. Je důvěrný. Norské velvyslanectví koncem ledna sdělilo, že Eva Michaláková neříká vše. „Není pravda, že orgán péče o dítě děti rodičům Michalákovým odebral, aniž by k tomu měl dobré důvody. Matka chlapců českým úřadům, médiím a veřejnosti sdělila neúplné informace, přičemž se rozhodla nezveřejnit podrobnosti, z nichž by bylo zřejmé, že bylo rozhodnutí odebrat děti nutné a naléhavé.“ Nutno však dodat, že právník Pavel Hasenkopf, který Evu Michalákovou zastupoval, tvrdil opak.

Ambasáda dodala, že Barnevern nemůže zveřejnit důvody, proč bylo nutné syny matce odebrat, neboť by to narušilo soukromí dětí i jejich rodičů. Také ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) se vyjádřila podobně jako Norové: „I já jsem měla možnost seznámit se s částmi toho spisu, které jsou přeloženy, a jsou tam věci, které jsou v souladu s tím, co řekla norská ambasáda.“

Ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí (ÚMPOD) Zdeněk Kapitán, který spisy zná, šel ještě dál. V lednu prohlásil, že poměry v rodině Michalákových v době, než jim norská sociálka děti odebrala, nebyly dobré. Umí si představit, že by "v Česku případ skončil odebráním". A dodal: „Se svým nejlepším vědomím a svědomím říkám, že v rozhodnutích je spousta jiných okolností, které nebyly veřejnosti sděleny. Obecný závěr se dělá na základě popisu skutečnosti, který není úplný."

Každý rozhovor se mnou musí vyvolat skandál

Nevíme tedy, jak se věci mají, co se stalo, jestli Eva Michaláková má, či nemá dostat svoje syny zpět. Neznáme podrobnosti. A do toho přijde brutální, útočné vyjádření českého prezidenta Zemana pro Blesk: „Každý rozhovor se mnou musí vyvolat skandál, a proto vám řeknu něco, co jsem norské velvyslankyni neřekl. Víte, co to byl Lebensborn? Nevíte, tak já vám to řeknu. Bylo to nacistické zařízení, kde byly děti odnárodňovány. A to se právě děje s těmi bratry.“ Dodal, že záměrně přehání.

„Kluci jsou v pěstounském zařízení, které se podobá Lebensbornu. Jejich matka se s nimi vidí dvakrát ročně 15 minut, nesmí na ně mluvit česky. Děti jsou jiným slovem odnárodňovány,“ pravil Zeman. Podle jeho veřejně vysloveného názoru norský systém vychovává „mladé Nory“.

Lebensborn byl program třetí říše; odtud měli do světa přicházet árijci. Děti, které se narodily ve speciálních domovech, měly později v adopci získat německé rodiny. Adolf Hitler plánoval, že tito „rasově čistí jedinci“ budou žít na Němci zabraných územích, odkud byli vyhnáni původní obyvatelé.

Těžko si představit větší diplomatickou urážku. Současné Norsko přirovnáno k nacistické třetí říši. Zemanova úvaha: české děti nebyly odebrány proto, že existovalo vážné podezření na špatné zacházení, ale proto, aby vznikli noví mladí Norové. Šílené. Opravdu šílené.

Zeman je hitlerovským Německem posedlý. Nedávno pravil, že Islámský stát je stejně nebezpečný, jako bylo nacistické Německo na začátku 30. let. „Superholocaustu“ se prý musí postavit ozbrojená akce pod velením Rady bezpečnosti OSN. Tedy válka Islámskému státu. A teď český prezident vyhlásil válku Norsku. V bulváru.

Víc a víc ztrácí zábrany

My tady doma v Česku víme, že nejdůležitější Zemanova věta pro Blesk byla: „Každý rozhovor se mnou musí vyvolat skandál.“ To je jeho skutečná touha. Být stále ve středu pozornosti, ať to stojí co to stojí. Ale v zahraničí to tak vnímat jistě nebudou. Zůstane jen přirovnání Norska ke třetí říši.

Je to levné, populistické a strašně nerozumné. Zeman nedělá nic jiného, než že útočí na pudy. Zřejmě chce získat zpět ztracenou oblibu. - O případu nemůže mít dost informací, ale to je mu šum a fuk. Vystihl, že veřejná atmosféra u nás je momentálně „protinorská“. A ihned se na té vlně veze. Je mu úplně jedno, jaké důsledky budou mít jeho slova pro Českou republiku. Je mu úplně jedno, jaké důsledky budou mít jeho slova pro děti Evy Michalákové. Hlavně že zas vypustil vražedný bonmot.

Bohužel je známo, i když vám to český šéfdiplomat Zaorálek oficiálně nepotvrdí, že se Zeman stal českým diplomatickým rizikem, přítěží, problémem. Jeho výroky o Ukrajině, jeho nadbíhání Rusku a poškozování NATO, jeho vystoupení v čínské televizi, kde tvrdil, že se česká společnost má stabilizovat podle nedemokratické Číny... Jeden skandál za druhým.

Zeman jako by den za dnem víc a víc ztrácel zábrany, jako by se méně a méně kontroloval. Nepřehlédnutelné je to v domácí politice (vzpomeňme kupříkladu nedávné trapné, zbytečné výroky o inkluzi, o chybném zapojování hendikepovaných dětí do běžných škol). Ale tady si ho lidé zvolili a postupně začíná i část jeho původních voličů chápat, jakou chybu udělali. V zahraniční politice je dopad horší. Tam jde o náš obraz u spojenců, o to, jak nás vnímají další státy Evropské unie.

Pokud nás jen litují, kdo nám to sedí na Hradě, zaplať pánbůh. Horší je, když v Zemanovi spatřují celé Česko. Podobně jako my často v Putinovi vidíme celé Rusko. Naši diplomaté by teď měli v Evropské unii i jinde, ale hlavně v Norsku rozdávat letáčky: Česko není Zeman! (Alespoň pevně doufám, že Česko pořád ještě není a nikdy nebude Zeman.)

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Držitel několika francouzských filmových cen podlehl rakovině

Ve věku 69 let zemřel francouzský herec a scenárista Jean-Pierre Bacri. Stanici BFM TV to oznámil umělcův agent. Držitel několika francouzských filmových cen César Bacri podlehl rakovině.

Bacri se narodil v roce 1951 na severu Alžírska. Na začátku 60. let se s rodinou přestěhoval do Francie, na stříbrném plátně i na divadelních prknech se poprvé objevil v 80. letech. V této době se setkal také se svou pozdější partnerkou, režisérkou a scenáristkou Agnès Jaouiovou, s níž spolupracoval na řadě divadelních her a filmů. Jejich poslední snímek - komedie Place publique (Veřejné místo) - byla do francouzských kin uvedena v roce 2018.

V 90. letech získal společně s Jaouiovou první divadelní Moliérovu cenu a za scénář ke komedii režiséra Alaina Resnaise Smoking/No Smoking (Kouření/Zákaz Kouření) také Césara. Tuto cenu za scénář získal ještě několikrát, jednoho Césara dostal za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy