Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
17. 2. 2016 13:25

Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko hrají svalovce, který si to klíďo rozdá s Německem

Visegrádská čtyřka je všecko jen ne sourodá. Od zápaďáků až po putinovce. Kdyby chtěla rozbít EU, páchala by sebevraždu.
Pokud by chtěla V4 rozbíjet Unii, byl by to kulturista se svaly, ale bez hlavy. (Premiéři na summitu v Praze krájejí dort k 25. výročí Visegrádu.)
Pokud by chtěla V4 rozbíjet Unii, byl by to kulturista se svaly, ale bez hlavy. (Premiéři na summitu v Praze krájejí dort k 25. výročí Visegrádu.) | Foto: ČTK

Teď se to hrne: v Praze se sešla visegrádská čtyřka (V4), Poláci, my, Slováci a Maďaři. Přijel i makedonský prezident Ďorg Ivanov a bulharský premiér Bojko Borisov. Téma uprchlíci. V úterý Prahu navštívil šéf Evropské rady Donald Tusk. Téma udržení Británie v Unii a nevyhazování Řecka ze Schengenu. Ve čtvrtek přijde summit lídrů EU, kde by V4 ráda fungovala jako kompaktní názorová skupina.

Sešla se těsně před summitem. Jasné gesto: Jsme tu, počítejte s námi. Skladba V4 je ovšem značně nesourodá. Viděno přes lídry: Bohuslav Sobotka nechce rozbít EU. Polská premiérka Beata Szydlová (nástroj Jarosława Kaczyńského) tlačí velký vliv Polska. Robert Fico má na Slovensku před volbami, je putinovec a "chrání zemi před muslimskými uprchlíky". Maďar Viktor Orbán, putinovec, který v Maďarsku oslabil demokracii a jednotná Unie je mu volná.

V téhle partě působí Sobotka jako zajíček v kotci vyhládlých šelem. Koulí to na obě strany, staví se do role prostředníka mezi V4 a Unií. Výsledek pondělního zasedání v Praze: Řecko má měsíc, aby zpomalilo příchod uprchlíků. Pokud ne, vé čtyřka pomůže Makedonii, popřípadě Albánii a Bulharsku, zašpérovat hranice.

Co by po zadrátování makedonské hranice následovalo? Představte si deset tisíc uprchlíků, jak zboří plot a chtějí jít dál. Stříleli by do nich pohraniční policajti, mezi nimiž by pomáhali i ti čeští? Jakmile začnete tyhle "jasné, jednoduché kroky" domýšlet, narazíte na jejich velmi problematickou použitelnost.

Vé čtyřka tedy "dala Řecku měsíc". Část západních zemí EU to vnímá jako rozkládání Unie. A jako atak na Německo coby lídra EU. Mluví se o oslabené pozici kancléřky Angely Merkelové, prý hraje o své politické bytí a nebytí.

Jak tomu máme rozumět my? Skutečně V4 ohrožuje EU? Je to její plán? Na lídrech uskupení je vidět: hlubší společný zájem nemají. Snad jen jeden, aby k nim přišlo buď co nejméně uprchlíků z islámských zemí, nebo vůbec žádní.

Sobotka nechce rozklad Unie. Ví, jaká by to byla katastrofa: politická izolace, krach ekonomiky, vydání na pospas ruským agentům atd. Podobně na tom bude Szydlová (Kaczyński). Ani Fico a Orbán nemají ekonomický plán pro odchod z Unie. Jejich zemím by to pomohlo asi stejně jako povodeň.

Brána na Východ dokořán? No tě bůh

O záměrné rozkládání EU se nemůže jednat. Proč byl tedy projekt V4 vzkříšen? Postkomunistické státy hledají protiváhu Německu. Odmítají, aby jim mocný soused diktoval podmínky. Když sečteme obyvatele, vé čtyřka může Německu konkurovat. Němců je 81 milionů, V4 dá dohromady 64 milionů obyvatel. A nějakých pět milionů by přibylo, kdyby se dohodla s pobaltskými zeměmi.

Je vyvažování Berlína špatně? - Bylo by úplně mimo mísu rozkládat Unii, chtít ji opustit. Šílenství. Ale vytvořit protiváhu Německu, ukázat mu, že malé postkomunistické země (Polsko ovšem není malá zem) mají sílu, to není nápad k zahození. Sobotka se zřejmě pokouší o "něžné lídrovství" ve čtyřce, leč skutečným lídrem jsou Poláci. A víme, co se teď v Polsku děje.

Je možná nehezké, leč logické, že V4 užívá migrační vlnu jako moment, kdy ukazuje sílu. Temnou stranou toho postoje se stalo nedomyšlené řešení, uzavření hranic. A ještě temnější by bylo obětování Řecka jako státu Schengenu.

Dnes se to zdá chytré: Řecko daleko, uprchlíky Češi masově odmítají, věří (i po své totalitní zkušenosti!) na zadrátovanou čáru, na jednoduchá, izolovaná a izolující řešení, jež nic moc neřeší. Naši šéfové si myslí, jak jsou mazaní, když upozorňují, že my přece bereme uprchlíky z Ukrajiny a východní Evropy.

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza řekl v úterý MF Dnes: "My prostě daleko radši máme otevřené dveře směrem z východní Evropy a těmto lidem neposkytujeme cíleně azyl, ale dáváme jim povolení k pobytu a povolení pracovat. Dveře na Ukrajinu nyní otvíráme ještě víc."

Vypadá to, jací jsme humánní pašáci, dobrodějové. Jenomže co když zesílí rusko-ukrajinský konflikt a najednou k nám těmi "otevřenými dveřmi" uteče dvě stě tři sta tisíc Ukrajinců? Bude zle a budeme další země na kolenou prosit o pomoc, aby nám ulehčily.

Tři poznámky na závěr. 1. V4 teoreticky může sloužit jako protiváha Německu. Být Berlínu více partnery je v našem zájmu. Nesmí to ale vést k rozbití Unie. (Věřme, že neodejde Británie, mohla by spustit rozpad EU.) 2. S politikou Orbána a Fica máme málo společného. S politikou Kaczyńského přece jen o hodně víc. 3. Otvírat brány na Východ a zavírat je na Západ? Bláhovost.

 

Právě se děje

Další zprávy