David Klimeš David Klimeš | Komentáře
28. 6. 2021 7:00

Česko zvládlo katastrofu spojenými silami. Nadávat politikům je výrazem malosti

Pomoc státu na jižní Moravě i Lounsku je příkladná. Politici zafungovali na regionální i centrální úrovni. Vedle záchranářů, spousty přispívajících lidí i firem proto poděkování patří i jim.
Pomáhají všichni. Důvod k hrdosti, ne rozbrojům.
Pomáhají všichni. Důvod k hrdosti, ne rozbrojům. | Foto: Jakub Plíhal

Ještě v pátek to vypadalo, že Česko má po tragickém řádění přírody na Břeclavsku, Hodonínsku i Lounsku tolik důležité práce, že tentokrát na žabomyší politické půtky nebude čas. Po překvapivých tornádech, která zničila majetek a bohužel i několik životů, se rychle spojilo úsilí státu, jednotlivců, neziskovek i firem.

Premiér Andrej Babiš okamžitě přislíbil pomoc, a protože byl v Bruselu, poslal na místo vicepremiérku Alenu Schillerovou. Své role v krizovém štábu se chopil další vicepremiér Jan Hamáček. Ministryně práce Jana Maláčová si vzala na starost okamžité dávky. A určitě toho jednotlivá ministerstva vymyslela ještě mnohem více.

K vládním politikům se přidalo i mnoho opozičních, kteří přijeli na místo. Nejvíce pozornosti asi strhnul předseda lidovců Marian Jurečka, který na místo došoféroval svůj traktor. To vše se navíc potkalo k obrovskou vlnou občanské i firemní solidarity, která vybrala po postižené obce vysoké sumy. Účast vyjádřil postiženým obcím i prezident a v sobotu k tomu přidal projev. Jihomoravský hejtman Jan Grolich a občané postižených obcí vskutku nemohli získat pocit, že se na ně stát či spoluobčané vykašlali.

Přesto stačilo o víkendu otevřít sociální sítě i některá média a mohli jsme snadno získat pocit, jak nechutná a bezcitná věc se na jihu Moravy děje. Vláda poslala jen 10 milionů! Schillerová si dovezla fotografa, aby se hezky vyfotila na Instagram! Jak se na té fotce Babiš chechtá, hyena jedna! Ve zničených obcích volili Zemana a ten k nim nemá ani projev účasti!

Znovu se ukázalo, jak dvousečným médiem sociální sítě jsou: mohou posloužit jako skvělý nástroj, který dá lidi dohromady - například nyní pro finanční sbírku. Ale také jsou toxickým dezinformačním prostředím, které se v honbě za lajky nezastaví prakticky před ničím.

Není to pravda, ale mohla by být

Je proto nyní důležité připomenout: Takto má ve chvílích katastrofy vypadat rychlá reakce státu. Pokud si z tragické situace odneseme nějaké jiné ponaučení, pak to také může znamenat, že při nějaké další havárii politici zareagují špatně. Hlavně aby mě tam nevyfotili! Je lepší nejezdit na místo, kde kandiduji! Od takového uvažování je už jen krok k nebezpečné myšlence: Nejedu tam, ono se tam možná nic tak závažného nestalo, to si tam lokální politici vyřeší, zbytek zaplatí pojišťovny…

Naštěstí tomu tak nyní nebylo. Babišovi, který uvízl v Bruselu, není důvod vyčítat, že na místo poslal vicepremiérku Schillerovou. Ano, je možné, že v tom hrálo roli, že je lídryní ANO v Jihomoravském kraji ve volbách. Ale mnohem podstatnější je, že je šéfkou státní kasy. Právě na ní nyní hodně závisí, co uvolní z rozpočtové rezervy. A pokud ji prolézání domů pobídlo k tomu, aby slíbila opravdu štědrou pomoc, je to jen dobře.

Byl to totiž právě resort financí, který během covidové krize úporně bojoval proti uvolnění i pár milionů na testování a trasování, aby nás později lockdown každý den stál miliardy. Oddychněme si tedy, že tentokrát si ministryně Schillerová šetření na špatném místě nevybrala a slíbila na poničené domy dva miliony s úvěrem na další tři. Celkově s další státní pomocí to bude záchranný balík až za 420 milionů. Přispěje na něj pravděpodobně i unie, protože premiér požádal o prostředky z fondu solidarity.

Jsou to podstatné věci. Co se ale místo nich probíralo? Dezinformace o jakémsi osobním fotografovi Schillerové, úsměv na Babišově tváři, případně Zemanovo zdraví.

Často se vysmíváme dezinformátorům, jakým směšným konstrukcím uvěřili ve svých alternativních světech. Mnozí se však vůči politikům, které nemají rádi, zachovali přesně podle slavné maximy: "Není to pravda, ale mohla by být."

Ne každý musí na traktor

Protože zbytečně umřeli lidé, je nyní jistě doba smutku. Ale zároveň radosti, kolik se nás zapojilo do pomoci obcím. Nenechme si to kazit tím, že budeme poměřovat, který politik jak pomohl. I traktorista Jurečka, který jinak nevynechá příležitost opřít se do kabinetu, měl dost rozumu, aby se vládních politiků zastal: "Že přijedou klíčoví členové vlády na místo tragédie, by nemělo být předmětem kritiky. Je to jejich práce, seznámit se s tím, jaká je situace na místě. Za to je naopak třeba je ocenit, především pokud pak bude následovat adekvátní pomoc, lepší jednou vidět než dvakrát slyšet."

Jednak je mu asi jasné, že i kdyby se svým traktorem najezdil sebevíce, přece jen je podstatnější, aby nyní vláda masivně pomohla. A pak si jako někdejší - a možná zase brzo budoucí - ministr uvědomuje, jak nebezpečné je takto nasazovat na politiky, že se hned nevrhnou k lopatě.

K čemu by nám byla parta ministrů v montérkách, když od nich nyní potřebujeme především přípravu pomocných programů. S oblibou nyní českou popletenou předvolební debatou létají obvinění z neomarxismu, ale čím jiným je taková fetišizace manuální práce u lidí, jejichž úkoly jsou jiné?

Pokud bychom měli začít kritizovat i to, že se politici osobně seznamují s rozsahem škod, můžeme se s jakoukoli smysluplnou diskusí rozloučit.

Nefunkční nulová tolerance

Je tu jistá naděje, že vypjatá atmosféra v Česku, kterou už část společnosti zjevně nedokáže překonat ani ve chvílích tragédie, skončí v říjnu s koncem předvolební kampaně. Verbování pro tu či onu stranu utichne a začnou naopak koaliční rozhovory, u kterých už politici o žádné šponování emocí zpravidla nestojí.

Je třeba ovšem počítat s tím, že u toho všeho stále bude také konfliktní prezident, který - i když výjimečně udělá správnou věc - stejně dostává naloženo. Což jsme mohli vidět i nyní, když se pokřik, proč ještě nepronesl projev, plynule změnil v láteření nad tím, že byl příliš krátký. Lajky na sítích se musí točit…

Andrej Babiš jistě nepředpokládá, že by někdy přestal být terčem ataků. Na to toho pokazil příliš a značná část národa chce agenta StB a dotačního kombinátora vidět jedině za mřížemi a nikde jinde. Ale pokud nebudeme schopni vládě Andreje Babiše ani ve zjevně zcela zvládnuté kritické situaci přiznat, že tato konkrétní věc se mu podařila, dramaticky se zvyšuje šance, že v říjnu ani nikam neodejde.

Je naprosto v pořádku tepat dnes a denně kabinet za nezvládnutou covidovou krizi, rozvrácené rozpočty a stagnující zemi, ale řešit za této situace, jak přesně se premiér tváří na fotografiích uprostřed ruin, je výrazem malosti.

Video: Vlna pomoci po tornádu. V jednu chvíli chodilo půl milionu za pět minut, říká Mihalco.

Nikdy se nic takového nestalo, je to neuvěřitelné množství darů. Museli jsme nasadit všechny kapacity, aby to stránka ustála, líčí šéf Nadace Via. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy