Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
7. 8. 2015 12:20

Česku chybí Kiska. Protiislámské choreo fanoušků v Jablonci

Komentář Martina Fendrycha: Když fanoušci v Jablonci rozvinou antiislámský plakát, jen dotahují postoje populisty Zemana. Slovenský prezident Kiska se chová opačně, nebojí se jít proti většině.
Tvrdé jádro fandů v Jablonci se dalo na politiku. Ultrapravou politiku.
Tvrdé jádro fandů v Jablonci se dalo na politiku. Ultrapravou politiku. | Foto: supporters.cz

V neděli při fotbalovém utkání Jablonce s Bohemians 1905 rozvinuli jablonečtí skalní fandové tvrdě antiislámský plakát, choreo. Byla na něm jakási blonďatá, vikinská žena s oštěpem a štítem Europa, která kope do zadku vousaté prase v turbanu, jemuž vypadne Korán. Plachta nabádala k vyhnání muslimů z Evropy.

V neděli taky na Slovensku proběhlo referendum v Gabčíkovu. Místní odmítli zřízení utečeneckého tábora. Ve čtvrtek se k referendu vyslovil slovenský prezident Andrej Kiska. Jeho promluva by se dala stručně nazvat „Antizeman“. Projevil velké pochopení pro uprchlíky, ale taky pro země, které imigrační vlna tvrdě zasáhla.

Zpět k jabloneckému choreu. Tamní fandové vyjádřili názor, o tom není pochyb. Názor, který podle průzkumů sdílejí možná tři čtvrtiny tuzemských občanů. Zemí, alespoň to tak vypadá minimálně při pohledu na internet, zní protiuprchlický, protiislámský chorál. Tvrdá jádra fandů jsou navíc tradičně navázána na krajní pravici, kde jsou témata jako „vyhánění nepřizpůsobivých“ oblíbená.

Slovenský prezident Andrej Kiska je pravý opak české hlavy státu Miloše Zemana.
Slovenský prezident Andrej Kiska je pravý opak české hlavy státu Miloše Zemana. | Foto: Ludvík Hradilek

Choreo už vyšetřuje policie. Zjišťuje, jestli fandové nespáchali trestný čin podněcování nenávisti vůči skupině osob nebo omezení jejich práv a svobod. Jablonecký fotbalový klub se za chování fandů omluvil.

Nemá smysl teď řešit, nakolik jde o svobodu projevu a nakolik o podněcování nenávisti. To je matérie náročná a křehká. Choreu se ale nemůžeme divit. V Česku roste uprchlická hysterie, jež se obrací proti muslimům. A fandové mají na Hradě svého mluvčího. Jen dotahují myšlenky Miloše Zemana.

To on přece tvrdí, že s uprchlíky přijdou džihádisté, a vysvětluje lidu, že k nám utečence „nikdo nezval“. Je s podivem, že na choreu není místo bojovné Evropy vyobrazen Miloš v plné zbroji. On přece také, po svém, podněcuje proti uprchlíkům ze Sýrie a dalších zemí.

Bylo by zajímavé vědět, jestli si jablonečtí fandové uvědomují, jak silně jejich choreo uráží muslimy. Nakopnuté prase v turbanu má pravděpodobně představovat proroka Mohameda. Češi (a mnozí Evropané) dávno na Boha a jeho proroky nevěří. U nás se více než dvě třetiny lidu nehlásí k žádné víře a mnozí ze zbylé třetiny jsou, mírně řečeno, vlažní jak půl hodiny starý čaj.

Svatý Václave, nedopusť islamizaci Čech

Pro muslima je ovšem zobrazení Proroka jako prasete mimořádně urážlivé, otřesné. Těžko to u nás k něčemu přirovnat, my jsme dávno takřka ke všemu kromě sebe lhostejní, inertní. A v tom vězí velký problém, my prostě nevíme, jak moc to těm lidem, i když jsou slušní, nenásilní, žádní teroristé (tedy zdrcující většina), vadí. Jak moc je to uráží, jak silně to otřásá jejich hodnotami.

Urážlivé choreo je pro fanoušky veliká legrace, provokace, postoj, ale zároveň na nás upozorňuje. Může klidně přitáhnout zájem šílenců, kteří pak i v Česku mezi lidmi odpálí bombu. Počítají tvůrci plakátu s něčím takovým? Těžko.

Jablonec není první klub, kde jdou fanoušci proti islámu. Letos v březnu se při zápase s Duklou objevil na Spartě transparent s nápisem: „Svatý Václave, nedopusť islamizaci Čech“. (Že by se sparťanské tvrdé jádro dalo ke katolíkům?) Před týdnem při přípravném hokejovém zápasu mezi Horáckou Slavií Třebíč a brněnskou Kometou fandové rozvinuli plakát „Chraň svou vlast. Stop imigrantům“.

Čeští fanoušci jako obvykle nevymysleli nic nového. V Německu delší dobu funguje skupina Hooligans gegen Salafisten (Chuligáni proti salafistům), je velmi aktivní a vyráží do ulic, kde vyhledává muslimy a napadá je. (To by se u nás nahledali.)

Hodně záleží na tom, jak se k imigrantům staví politici, politické celebrity. U nás i na Slovensku občané vzhlížejí k prezidentovi. Hrad má velkou neoficiální váhu. Takže i velkou odpovědnost. Populistické postoje vůči utečencům jsou dnes chytlavé a riskantní.

Slovenský prezident Andrej Kiska jde proti většině. O referendu v Gabčíkovu řekl, že „skončilo bez překvapení, jednoznačným zamítavým výsledkem“. Přiznal, že by v této době podobně skončilo referendum všude na Slovensku. „Takové jsou převládající nálady: obavy a strach – přesvědčení, že se nás to netýká – argument, že máme i bez toho dost vlastních starostí a problémů.“

Kiska mluvil velmi jasně a odvážně. Slovensko by podle něj nemělo zůstat v ochotě přijímat uprchlíky na chvostě mezi zeměmi EU. Zdůraznil, že utečenci, kteří mají být umístěni v Gabčíkovu, představují „symbolickou pomoc“ Rakousku, které samo pomáhá a kam se ze Slovenska „v minulosti uchýlily desetitisíce lidí“.

Zemanův opak řekl: „... budeme teoretizovat o tom, co mají udělat jiní? Anebo se budeme také podílet na společných rozhodnutích a vezmeme na sebe část zodpovědnosti za naši Evropu?“ Vypíchl, že jde o pomoc jiným zemím Evropy, nejen utečencům. Poděkoval lidem, kteří chtějí uprchlíkům před smrtí a násilím pomáhat.

Kiska ví, jak nepopulární je jeho postoj. Ale nedbá na to a chová se jako skutečná politická elita. Mluví jako Evropan. Uklidňuje, nesnaží se náladu na Slovensku rozbouřit. Škoda že nemáme takovou hlavu státu i my. Škoda že tvůrci urážlivého chorea z Jablonce mají v Zemanovi svůj vzor. Česku chybí Kiska.

 

Právě se děje

Další zprávy