Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
22. 5. 2014 7:30

Český mindrák a Babišovi sebevědomí lobbisté

Komentář Martina Fendrycha: Eurovolby vládu nepovalí, nemají takovou váhu. Potvrdí ale sílu Babišova ANO a zřejmě i odchod ODS do role málo důležité, malé strany. Oslabit mohou Bohuslava Sobotku.
Pavel Telička sice lobboval pro NWR a dost na tom vydělal, ale Čechy láká svým sebevědomím, nezakomplexovaností.
Pavel Telička sice lobboval pro NWR a dost na tom vydělal, ale Čechy láká svým sebevědomím, nezakomplexovaností. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V pátek a sobotu volíme do Evropského parlamentu. Kampaň mizivá. Jako by o Evropu nešlo. Občas je zveřejněn nějaký průzkum a odhaduje se, jak nízká bude volební účast. Lidi to nezajímá, nebo zajímá okrajově. Přitom dnes víme, že EU a NATO jsou pro nás životně důležité.

Odkud ten nezájem? Mnohaletá politická masáž funguje, nese ovoce. Unie v českém nadávání a hledání viníka mimo naši kotlinku získala čestné místo. Brusel jsou dnes „oni“. Přitom už víme, že nejde o olomoucké syrečky nebo valašskou slivovici, ale o to, jestli zůstaneme svobodní, jestli se zase nesvezeme pod škrtící ruský vliv.

Co od eurovoleb čekat? Jak jejich výsledky pohnou českou politikou? A pohnou s ní vůbec nějak? Může po nich padnout premiér Bohuslav Sobotka?

Očekává se výhra ANO, Andreje Babiše. Voliči podle průzkumů ještě chtějí uštědřovat lekci standardním politickým stranám. Zatím nemají jasno o tom, zda jim Babiš opravdu pomůže, nebo ne. Není jasné, nakolik k levicovým majitelům hlasů doputovala informace o tom, jak lobbista Pavel Telička, lídr kandidátky ANO, pilně pracoval pro NWR a vydělal si tam 60 milionů (přesně řečeno firma BXL Consulting, kterou vlastnil z 38 procent). NWR je, díky Dolu Paskov, u nás cosi jako satanáš.

Jan Keller je coby lídr eurokandidátky ČSSD chyba. Lépe by mu to slušelo na soupisce KSČM.
Jan Keller je coby lídr eurokandidátky ČSSD chyba. Lépe by mu to slušelo na soupisce KSČM. | Foto: ČTK

První dva na kandidátce ANO jsou Pavel Telička a Petr Ježek, který byl také spoluvlastníkem firmy BXL. Oba lobbisté. To je opravdu nové. Ale Telička je všechno jen ne zamindrákovaný a to je vlastnost, která voličům imponuje i u Babiše. V suverenitě hledejme kouzlo jejich úspěchu. - Teličkovo heslo zní „Aby i naše děti měly v Evropě šanci.“ Komické; jestli má někdo v Evropě šance, jsou to studenti. – O hrozbě Ruska kampaň ANO nemluví. Lidé jako Babiš a Telička takhle neuvažují. Oni by se chytili, i kdyby se u nás začalo mluvit rusky.

Pokud Babiš eurovolby vyhraje, vláda nepadne. Není jasné, s kým by předseda ANO nový kabinet postavil. ČSSD ještě není dost rozložena, aby se štípla. Bude se tedy čekat. Pokud by sociální demokracie prohrála krutě a byla třeba až třetí za TOP 09, mohl by padnout Bohuslav Sobotka jako předseda strany. Spíš se však bude čekat až na podzimní volby. Změny (při špatném výsledku ČSSD) nastanou až po nich.

Proti euru. Pro rubl

Sociální demokracii vede do EP silně levicový sociolog Jan Keller. Jeho kampaň - bída s nouzí. Výkřiky „Jen kvalitní potraviny“, „Proti daňovým podvodům“, „Chceme hrát v Evropě 1. ligu“ působí směšně. Keller kampaň odstartoval proruským postojem, výroky typu: „Konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem není totéž co fotbalový zápas,“ a „Jestliže budeme podporovat jen jednu stranu v konfliktu Rusko-Ukrajina, tak nás může zachvátit vlna Ukrajinců, kteří sem před různými represemi utečou.“ Slovem katastrofa. Navíc Keller není politik a kampaň vést neumí. Jasná Sobotkova chyba. ČSSD bude mít honičku, aby svých 7 mandátů obhájila.

Jiří Pospíšil symbolizuje Kalouskovu snahu převzít roli ODS coby lídra na pravici. A nejen roli modrých, ale i jejich lidi.

Zoufale ráda by si polepšila ODS. Jenomže není schopna přijít s někým a něčím novým. Lídr Jan Zahradil věčně jen nadává na Brusel a voliče oslovuje absurdním heslem „Pro korunu. Proti euru. Volte ODS“. Jako by se právě nyní rozhodovalo, jestli přijmeme euro. Zahradil sice podpořil počáteční jasný postoj Sobotkovy vlády k Ukrajině, postoj protiruský, ale jeho heslo Proti euru by se v dnešní napjaté situaci dalo přeložit jako Pro rubl. ODS těžko nějak masivně zaboduje. Nepochybně neobhájí dosavadních 9 mandátů.

V české nevyléčitelné republice opět uspějí komunisté. Obhajují 4 mandáty a mohou je udržet. (Podle více expertů a politologů by byl měl Jan Keller kandidovat spíš za komunisty, nikoli za ČSSD. Jaksi se minul kandidátkou.)

Uspět může TOP 09, strana Miroslava Kalouska. Její kandidátku vede bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer. Topka předvádí podobný posun jako ČSSD. Ta si dala do čela Kellera, který by mohl kandidovat za komunisty. Niedermayer má zase pověst člověka silně sociálně uvažujícího a možná by byl býval mohl kandidovat za socialisty. Každopádně je to volitelný muž s dobrou pověstí. I topka ale ukazuje, že nemá lidi a musí sahat mimo svoje řady.

Za Niedermayerem na kandidátce číhá bývalý ministr spravedlnosti za ODS, nyní nezávislý poslanec Jiří Pospíšil. Pro modré rána. Pospíšil je populární, je brán jako ten, kdo se vzbouřil proti ODS. Symbolizuje Kalouskovu snahu převzít roli ODS coby lídra na pravici. A nejen roli modrých, ale i jejich lidi.

Zelené vede "rapper" Ondřej Liška. Dobře chápe ruskou hrozbu.
Zelené vede "rapper" Ondřej Liška. Dobře chápe ruskou hrozbu. | Foto: Aktuálně.cz

Nekašlete na Evropu

Za Pospíšilem kandiduje poslanec Stanislav Polčák (STAN), právník. Zjevně nepříliš nadšený z toho, že před něj byli upíchnuti dva „externisté“. Mimochodem – ve Sněmovně je velmi málo právníků a z toho pohledu je chyba, že by měl Polčák odejít (euromandát asi získá).

Topka je volitelná pro lidi, kteří se obávají silného ruského vlivu a zároveň chtějí podpořit pravici. Nabízí slogan „Nekašlete na Evropu“. Papírový předseda Karel Schwarzenberg láká voliče s dýmkou v ústech a slovy „Jsem Evropan“.

Lidovce vede přijatelný Pavel Svoboda, právník, vysokoškolský učitel. Obhajují dva mandáty. Katoličtí biskupové vyzvali lidi, ať jdou volit; lidovci šanci mají.

Úsvit Tomia Okamury musel stáhnout svoji lídryni Kláru Samkovou. Je podezřelá, že podvedla Českou spořitelnu. Kampaň Okamura postavil populisticky xenofobní, nechutnou. Po odstoupení Samkové moc nadějí nemá.

Kandiduje i Strana zelených, lídr Ondřej Liška. Evropskou unii chápe jako naši zásadní šanci. Postoj: „Na Ukrajině se dnes rozhoduje o Evropě. Nenecháme Evropu vydírat diktátory, ropou ani plynem. Budeme chránit naši bezpečnost, lidská práva a demokracii proti agresivním režimům.“ Pohled zdravý, ale česká societa ještě zelené neumí ocenit.

Zvenčí je těžko pochopitelné, proč se zelení nespojili s Piráty, zřejmě by pak měli větší šanci uspět.

Eurovolbám u nás není věnována pozornost. Projevuje se klasický český mindrák: máme „jen“ 21 poslanců ze 751, považujeme se za slabé, nedůležité, manipulované, podváděné (jako v hokeji). Belgie má taky jen 21 mandátů a mindrákem netrpí, Lucembursko 6 a nechybí mu sebevědomí. Pravdu má Karel Schwarzenberg, když říká „Jsem Evropan“. I my jsme Evropané, ale mnohým z nás to zatím nedocvaklo.

Pokud eurovolby pro ČSSD nedopadnou úplně katastrofálně, pokud Jan Keller nevybouchne víc, než se čeká, Sobotka přežije. Ale slabý výsledek se mu bude počítat ke zlému a posílí, popostrčí kupředu jeho soupeře v partaji. Kulminovat bude zřejmě vášeň pro ANO, lidová vášeň pro eurolobbisty. Každá nemoc má holt svůj průběh. Zajímavý bude výsledek TOP 09. Pokud by Luděk Niedermayer uspěl, mohl by časem vystřídat knížete Schwarzenberga v čele strany.

 

Právě se děje

Další zprávy