Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
23. 9. 2020 7:30

Český úpadek. Máme úpadkového prezidenta i premiéra. Zvyknout si by bylo smrtící

Video z jmenování Romana Prymuly je tak mizerné, jak mizerný je dnes celý Hrad. Jejich šéf (myslím Zemana) jim nestojí za to, aby to nechali natočit někoho kompetentního.
Dva české symboly nebývalého úpadku.
Dva české symboly nebývalého úpadku. | Foto: Andrej Babiš/Facebook.com

Zvláštní čas, zažíváme něco absolutně nového, neznámého, ohrožení, jaké jsme si ještě před rokem vůbec neuměli představit. Jaké by to bylo, kdybychom měli dobrého premiéra a dobrého prezidenta? Kdyby tyto role zastávali nikoliv supermani, ale prostě jen slušní, schopní, pokud možno empatičtí lidé. Zřejmě by byli obklopeni spolupracovníky, kteří by se jim podobali (jako ti dva dnešní vůdci, Andrej Babiš a Miloš Zeman, jsou obklopeni lidmi, které si vybrali a kteří se jim podobají).

Drsné je, jak si na ten současný státní úpadek zvykáme, jak nám to přijde už skoro samozřejmé, normální. Blábolící, těžko srozumitelný premiér, který měl před třemi roky heslo "Makat a neblábolit" a který se nedokáže omluvit, když neprávem obviní občana. A prezident, který sice stále ještě umí formulovat, ale neříká už vůbec nic, jen přežívá v nejvyšší funkci. Omluvit se taky nedokáže.

Dokonalou ukázkou českého úpadku se stalo video ze jmenování nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly, které Hrad zveřejnil na svých facebookových stránkách. Něco takového se vidí opravdu málokdy, v jiné západní zemi (jsme-li ještě západní zemí) asi nikdy. Na videu sedí nový ministr Prymula u stolku s "hlavou státu". Zeman je opásán po zranění a operaci ruky, sedí poněkud zhroucený v křesle, má jen košili, ani sako mu nepřehodili. Vzadu stráž s prezidentskou standartou a českou vlajkou plus dva lidé, jeden z nich je kancléř Mynář.

Staré Babišovo heslo znělo Neblábolit. Škoda, že se ho nedrží.
Staré Babišovo heslo znělo Neblábolit. Škoda, že se ho nedrží. | Foto: Martin Fendrych

Zřejmě jde o video točené z mobilu, ozývá se hlučný šum, jakési podivné syčení, jako když se někdo dusí či co, Mynáře je velmi špatně slyšet, celé to působí jako parodie na významnost, na událost. Zeman vyhlíží velmi špatně (poslední dobou běžné), ztěžka čemusi kývá, občas se rozhlédne, jako by zjišťoval, kde se nachází.

Když Mynář dočte, Prymula se zvedne, Zeman sedí, předá mu jmenovací listiny a pak vyčerpaně udeří hlavou o opěradlo křesla. Následují podpisy, mluví Zeman, jemuž sice je rozumět, ale jako už dlouho neřekne nic. Nedovede "si představit nikoho kompetentnějšího, který by stál v čele boje proti druhé vlně pandemie". Mluví ztěžka. Všichni mají roušky (děkujeme).

To video je tak mizerné, jak mizerný je dnes celý Hrad. Jejich šéf (myslím Zemana) jim nestojí za to, aby to nechali natočit někoho kompetentního (potupný záznam pořídil zřejmě mluvčí Ovčáček a nese honosný nadpis "Záznam jmenování Romana Prymuly ministrem zdravotnictví České republiky, OVTV, Zámek Lány, pondělí 21. září 2020").

Nejde jen o bídné video a o to, že ho klidně zveřejnili. Jde o to, že na stránkách Hradu najdete jiná, velmi profesionální videa pod hlavičkou "Vyvracíme dezinformace". Týkají se především činností kancléře Mynáře a jeho lidí. Z porovnání plyne několik věcí, třeba ta, že Zemana už zjevně neberou vážně, kdežto vyvracení faktů o Mynářovi a spol. berou ze všeho nejvážněji. Role se tam obrátily. Lidé si myslí, že Hrad řídí přímo volený prezident, leč viditelně jde o omyl.

Babiš se chce semknout, ale omluvit se neumí

Jiné je to s Babišem. Tento pán není funkcí svých spolupracovníků, právě naopak, ale jeho vystupování a jednání je stejně úpadkové. Promluví k národu, a vy máte chuť od obrazovky utéct, ta směs alibismu (lid nechtěl roušky) a neprofesionality okolo koronaviru děsí i odpuzuje.

Babiš svůj slaboučký nikoliv covidový, ale předvolební projev končil slovy: "Pojďme se znovu semknout." Jak se chce s lidmi semknout člověk, který nařkne občana tohoto státu, že proti němu demonstruje za peníze, tedy ne z přesvědčení, ale v žoldu, ukáže se, že to je sprostá lež, ale on se nedokáže omluvit? Soudí se dál a dál, aby se omlouvat nemusel. Jaképak semknutí? (Přesně to samé dělá Zeman, za něj se ovšem musí omlouvat stát, ministerstvo financí, což je také ukázka hlubokého úpadku systému, ve kterém žijeme.)

Babiš už v roce 2018 veřejně tvrdil, že občané proti němu protestující jsou "stále stejní lidi", neumí si prý představit, že by někdo protestoval 16 hodin, "nějaká motivace tam bude" (TV Nova, ČT, pořad 168 hodin). V TV Barrandov řekl, že lidé, co na něj pískali, byli zaplacení a že jde o politické odpůrce na objednávku.

Jana Filipová, jež proti němu demonstrovala 11. července 2018, podala na předsedu vlády žalobu: "Nelíbí se mi, aby premiér veřejně dehonestoval určitou část obyvatelstva, naprosto lživě nás nařkl a podporoval fake news mezi lidmi." První kolo u soudu vyhrála, Babiš však verdikt nepřijal a odvolal se. Úpadek země i funkce šíří dál.

Ve druhé instanci rozhodl středočeský krajský soud, odvolací senát v čele s předsedkyní Hanou Lojkáskovou. Babišovo odvolání, podle kterého výroky nebyly způsobilé zasáhnout do práv Filipové, uznal. Žena prý nepředložila důkazy, že jí byla způsobena újma. Babiš prý "hovořil o skupině lidí, která proti němu protestuje již rok a půl, účastní se všech mítinků, a byla dokonce na jeho svatbě," řekla Lojkásková. A žena si podle ní satisfakci zjednala sama, když opakovaně vyvracela Babišova tvrzení v médiích.

Opět důkaz úpadku, který má na svědomí premiér. Úpadek soudního vidění situace. Nejmocnější muž země o vás veřejně lže, vy jako prostý občan to vyvracíte, a tím jste prý již dosáhli spravedlnosti. Jinými slovy: premiér smí lhát o občanech a omluvit se jim nemusí. Jana Filipová je výjimečná tím, že si na tohle nechce zvykat. Po verdiktu minulý týden řekla, že proti pravomocnému rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

My bychom se měli bránit pocitu, že mít úpadkového premiéra a prezidenta je normální. Není. Zůstaňme s ním raději nesemknutí. Existují přece politici slušní a neúpadkoví. (Když se objeví, zíráme s otevřenými ústy.) V poslední době se jako neúpadkový ukázal šéf Senátu Miloš Vystrčil. A reakce? Oba nejvyšší úpadkáři na něj ihned začali útočit.

Jeho lež poškodila nejen mě, ale spoustu dalších demonstrantů, říká Jana Filipová, které soud nepravomocně přiznal nárok na omluvu od premiéra. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 10 minutami

Martin dosáhl na Vueltě po dvou třetích místech etapového triumfu

Třetí etapu cyklistické Vuelty těsně vyhrál irský závodník Daniel Martin ze stáje Israel Start-Up Nation před Slovincem Primožem Rogličem. Obhájce loňského prvenství Roglič, který hájí barvy týmu Jumbo-Visma, udržel červený dres pro vedoucího jezdce celkového pořadí. Devětačtyřicátý byl Jan Hirt, Zdeněk Štybar obsadil 125. místo.

Stejně jako v úvodních dvou etapách byl i tentokrát na 166 kilometrů dlouhé trati z Lodosy do Vinuesy k vidění únik, který však skončil neúspěchem a nesehrál roli v pořadí etapy. Krátce před cílem to zkusili také Francouzi Kenny Elissonde a Clément Champoussin, ale ani jejich pokusy nepřinesly umístění na pódiu.

V závěru mimořádně náročného stoupání o délce přes deset kilometrů, jímž dnešní třetí díl končil, hráli prim hlavní favorité. Čtyřiatřicetiletý Martin potvrdil svou pověst výborného vrchaře a po dvou třetích místech, jež si vyjel v úterý a ve středu, tentokrát oslavil po devíti letech druhý etapový vavřín z Vuelty.

Během rozhovoru krátce po dojezdu rodák z Birminghamu jen ztěžka zadržoval slzy dojetí. "Už jsem tady byl tento rok vítězství hodně blízko… Hrozně moc jsem chtěl pro náš tým vyhrát. Po celý rok se k nám včetně sponzorů choval i přes problémy s koronavirem skvěle, žádné krácení platů či něco podobného. O to více namotivovaní jsme během té nucené závodní pauzy byli, abychom ještě tvrději trénovali," připomněl Martin.

"Během Tour de France jsem se potýkal se zraněním, takže nebylo moc reálné vyhrát tam etapu, ale dnes jsem byl zcela odhodlaný to dokázat. Kluci z týmu mi ohromně pomohli, každý z nich na tom má svůj podíl. Vítězství patří z části jim a z části také mé ženě, neboť tohle je poprvé, co jsem vyhrál závod od narození našich dětí. I proto je pro mě tenhle úspěch tak mimořádný," dodal Martin.

Druhý Roglič vede celkové pořadí o pět sekund právě před Martinem, třetí dnes dojel těsně za Slovincem i díky dobré práci týmového parťáka ze stáje Ineos Grenadiers Chrise Froomea v průběhu etapy Ekvádorec Richard Carapaz. Třetí příčka mu průběžně patří i celkově, na Rogliče má manko 13 sekund.

Smůlu měl dnes po středeční etapě čtvrtý muž celkového pořadí Esteban Chaves (Mitchelton-Scott). Kolumbijec se jen pár kilometrů před cílem potýkal s technickými problémy a ztratil kvůli tomu na nejlepší závodníky dne více než minutu. Hirt dojel s mankem dvou minut a 21 sekund, Štybar ztratil přes 11 a čtvrt minuty.

Po velmi náročném startu, kdy peloton během tří kopcovitých etap urazil více než 490 kilometrů, je v pátek na pořadu první rovinatá etapa. Z Garray do cíle v Ejea de los Caballeros čeká na cyklisty téměř 192 kilometrů.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa (Lodosa - Vinuesa, 163,8 km):

1. Martin (Ir./Israel Start-Up Nation) 4:27:49, 2. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma), 3. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) oba stejný čas, 4. Poels (Niz./Bahrajn-McLaren) -4, 5. Vlasov (Rus./Astana) -7, 6. Mas (Šp./Movistar) -9, 7. Grossschartner (Rak./Bora-hansgrohe), 8. Carthy (Brit./EF Pro Cycling), 9. Kuss (USA/Jumbo-Visma) všichni -12, 10. Champoussin (Fr./AG2R La Mondiale) -24, …49. Hirt (ČR/CCC) -2:21, 125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -11:19.

Průběžné pořadí: 1. Roglič 12:37:24, 2. Martin -5, 3. Carapaz -13, 4. Mas -32, 5. Carthy -38, 6. Kuss -44, 7. Grossschartner -1:17, 8. Chaves (Kol./Mitchelton-Scott) -1:29, 9. Soler (Šp./Movistar) -1:55, 10. Bennett (N. Zél./Jumbo-Visma) -1:57, …43. Hirt -23:50, 106. Štybar -42:08.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Bez kontroly zbrojení svět nebude mít budoucnost, řekl Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že svět nebude mít budoucnost bez systému kontroly zbrojení, uvedla agentura Reuters s připomínkou, že na vlásku visí osud poslední odzbrojovací dohody mezi Ruskem a Spojenými státy. Washington minulý týden odmítl Putinův návrh, aby obě velmoci bez jakýchkoliv podmínek o rok prodloužily platnost smlouvy omezující americké a ruské strategické jaderné zbraně, jejichž platnost vyprší v únoru příštího roku.

Putin na zasedání diskusního Valdajského klubu uvedl, že ruská bezpečnost neutrpí, pokud smlouva nebude prodloužena, dodal Reuters.

USA s Ruskem podepsaly v roce 2010 na Pražském hradě smlouvu označovanou jako nový START nebo START 3, která omezuje počty strategických jaderných zbraní. Její platnost vyprší příští rok v únoru. Smlouva může být prodloužena o pět let, pokud se na tom státy dohodnou. Washington s Moskvou však dosud nedospěl v tomto směru k dohodě. Nicméně ruská diplomacie v úterý uvedla, že Rusko je v rámci ročního prodloužení dohody připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Washington toto ruské vyjádření přivítal a vyjádřil ochotu okamžitě o tom začít jednat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy