Martin Novák Martin Novák | Komentáře
7. 4. 2017 12:30

Čeští politici náhle prozřeli: Asad je zločinec. Naše syrská politika je trapná

"Fiasko, na kterém se podílely všechny strany napříč politickým spektrem," píše v komentáři Martin Novák.
Sýrie, evakuace zničeného města Aleppo.
Sýrie, evakuace zničeného města Aleppo. | Foto: Reuters

Český premiér Bohuslav Sobotka během několika hodin - nočních - prodělal pozoruhodný obrat. Ještě ve čtvrtek jsme od něj neslyšeli, že by se Bašár Asad dopouštěl zločinů.

Naopak, české velvyslanectví zůstává v Damašku jako jediné ze zemí Evropské unie otevřené - podle ministerského předsedy kvůli tomu, abychom měli dostatek informací. Ani slovo o tom, že syrský prezident a jeho režim může být odpovědný za úterní chemický útok, stejně tak jako za smrt desetitisíců civilistů a vyhnání pěti milionů Syřanů do zahraničí.

Ale stačí jeden rozkaz Donalda Trumpa a je tady nový svět. "Použití chemických zbraní je nepřijatelný zločin. Doufejme, že rychlá reakce prezidenta Trumpa pomůže k tomu, aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly." Podobně se vyjádřil předseda ODS Petr Fiala.

Té ODS, jejíž poslanec jel v rámci delegace s kolegy za KSČM nedávno za Bašárem Asadem do Damašku. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek se také najednou pustil do syrského prezidenta. Přitom ale Karel Schwarzenberg opakovaně Asada podpořil, protože prý bojuje proti islamistům.

Lubomír Zaorálek alespoň dříve občas veřejně vyjádřil o Asadovi a ruské "politice" v Sýrii pochybnost. Byť jeho náměstek Martin Tlapa si také v Damašku před kamerami a fotoaparáty třásl rukou s prominenty syrského režimu, aby tamní čtenáři a diváci viděli, že Asada má také někdo za hranicemi jejich země rád.

Ale prémii za nejkrásnější odpíchnutý názorový rittberger získává Andrej Babiš. O Sýrii jsme zatím od něj slyšeli toliko, že v Česku nechce žádné Syřany.

A dnes? "Chemické útoky v Sýrii jsou odporným činem na nevinné civilisty. Útoky jsou o to děsivější, že při nich umíraly i děti. Chemické zbraně, použité při útoku, má pouze Asadův režim. Vojenská akce, která zamezí dalšímu zabíjení civilistů, je tedy namístě." Najednou jako by nebylo většího asadobijce, než je český ministr financí.

KSČM byla a je proasadovská - i po chemickém útoku a americké raketové odpovědi.

Miloše Zemana v tomto přehledu nehodnotíme, protože to nemá smysl. Smysl ale má přiznat si, že naše takzvaně samostatná a neutrální politika vůči Sýrii je fiasko, na kterém se podílely všechny strany napříč politickým spektrem. Pozdní přísahy věrnosti Trumpovi už toho moc nespraví.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy