Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
29. 5. 2014 13:30

Čeští vyčůránci v NATO a kriticky nízký rozpočet na obranu

Komentář Martina Fendrycha: Rusové zuřivě zbrojí, sypou do vojska obrovské peníze, jsou agresivní. Rozpočet české armády by měl být prioritou vlády. Ta ale výdaje na obranu roky škrtí.
Rusko, Putin, zuřivě zbrojí. Na armádu dává 4,4 procenta ruského HDP.
Rusko, Putin, zuřivě zbrojí. Na armádu dává 4,4 procenta ruského HDP. | Foto: Reuters

Vede se „zásadní“ debata o rozpočtu. O dluhové brzdě, kolik přidat úředníkům, učitelům, policistům. Armádě. Výdaje na obranu dlouhodobě považujeme za zbytečné. Jako by se nám nemohlo nic stát. Kupodivu nás ze stavu dolce far niente nevyvedla ani krize na Ukrajině. Nehnul s námi fakt, že Rusko zuřivě zbrojí, je agresivní a expanzivní.

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen nedávno středoevropským zemím připomněl, že Rusko v posledních letech dává na armádu každý rok deset procent navíc. Obranný rozpočet Moskvy nyní činí 4,4 procenta HDP, stejně jako obranný rozpočet Spojených států. Výraz „obranný rozpočet“ ovšem u Rusů tak docela nesedí. Vidíme, že jde o výdaje na expanzi, útok. Rusko pro nás představuje hrozbu.

Sami jsme schopni bránit se tak leda Vatikánu. Proto jsme členy Severoatlantické aliance. A v ní jsme za somráky, za stopaře, kteří neplatí. „Jsem znepokojen škrty v oblasti obrany,“ řekl nedávno v Praze Rasmussen. Nejen on vidí českou armádu (a českou ochotu přispívat na vlastní obranu) černě.

Náčelník generálního štábu české armády generál Petr Pavel na konferenci k 15. výročí vstupu Česka do NATO řekl: „Nechci být příliš skeptický, ale několik let opakujeme, že se blížíme k době, kdy se armáda zadrhne.“ Armáda je pod hranicí udržitelnosti. „Scénář na Krymu ukázal, že v reálu není čas ani na mobilizaci záloh,“ pravil také generál.

Martin Stropnický podle zpráv z obrany na Babiše netlačí. A ministr financí chtěl obranný rozpočet oříznout o půl miliardy.
Martin Stropnický podle zpráv z obrany na Babiše netlačí. A ministr financí chtěl obranný rozpočet oříznout o půl miliardy. | Foto: Vojtěch Marek

Každoroční hodnocení NATO o nás říká: „Jestli se situace nezmění, Česká republika bude mít vážné problémy poskytnout svůj přiměřený příspěvek do aliančních operací.“ Na hranici zhroucení se ocitly jednotky, které poskytují podporu vojákům v první linii - dělostřelci, protivzdušná obrana, zásobování. Státní tajemník ministerstva obrany Daniel Koštoval pravil: nejhorší hodnocení české armády za posledních pět let.

Známý fakt: při vstupu do NATO jsme se zavázali, že budeme na obranu dávat dvě procenta HDP. Nyní je armádní rozpočet takřka poloviční, činí 1,08 procenta HDP. Dvě procenta jsme dali naposledy v roce 2005 (část z nich ale byla zřejmě rozkradena při podivných armádních zakázkách). Od té doby výdaje klesají (s malou výchylkou v roce 2009). Stručně řečeno: na obranu kašleme. Spoléháme se na NATO, že kdyby něco, tak ono splní své závazky, které my neplníme.

Ruské iskandery k nám doletí

Apelovat na vyšší obranný rozpočet není „válečné štvaní“. A nejde jen o krizi na Ukrajině a okupaci Krymu. Na konci roku 2013 Rusko rozmístilo několik baterií taktických střel Iskander-M v Kaliningradské oblasti. Doletí až 500 kilometrů daleko, mohou dopadnout kdekoli v Polsku, ba i na severu u nás.

Přitom se chováme, jako bychom do NATO nepatřili. Nejde jen o škrcené rozpočty na armádu. Odmítli jsme americký radar v Brdech a náš současný ministr obrany Stropnický sdělil národu i zahraničí, že „stálé umístění jakýchkoli cizích vojsk je (u nás) stále problematické“. Mluvil o vojskách NATO, jejichž jsme součástí, tudíž nejsou "cizí". Srovnal je s okupačními jednotkami v roce 1968. - Vážně nejde jen o peníze. Jde taky o české hlavy a o to, co je v nich. Nebo co tam není.

Sami jsme schopni bránit se tak leda Vatikánu. Proto jsme členy Severoatlantické aliance. A v ní jsme za somráky, za stopaře, kteří neplatí.

Za minulé Zemanovy vlády si dohodl tehdejší ministr obrany generál Vlastimil Picek s premiérem Jiřím Rusnokem navýšení rozpočtu zhruba o miliardu korun (tedy na 43 miliard pro rok 2014). Navýšení se nakonec nekonalo, rozpočet podle tabulek ministerstva obrany zůstal v roce 2014 na 1,08 procenta jako v roce 2013.

Nyní se debatuje, kolik armádě přidat. Prý by to mělo být asi půl miliardy korun, méně než si generál Picek domluvil loni s Rusnokem. Legrační, rozuměj tragické, a typicky české je, že se všichni demokratičtí politici shodli: armádě se musí dát víc, nemůžeme se v NATO jen zadarmo vézt.

Komunisté se na to dívají jinak, prý bychom neměli vyššími výdaji na obranu dráždit Rusy! (Filipova družina zřejmě už smolí nový zvací dopis.) Vtipné, bát se dráždit prezidenta Putina, který na armádu ročně přisypává o deset procent víc. Jako by si králík uřízl běhy, aby jimi nedráždil lišku.

Králíček Stropnický a predátor Babiš

Bohuslav Sobotka uznává, že by se obraně přidat mělo. „Pro armádu dává smysl posílit v horizontu pěti šesti let ze stávajícího jednoho procenta HDP na 1,3 až 1,4 procenta,“ řekl. Pak by prý byla s to plnit závazky spojencům. Takže dnes je plnit nemůže. Dodejme, že šéf kasy Andrej Babiš chtěl rozpočet armády na rok 2015 snížit o půl miliardy. Zamýšlel králíčkovi uříznout aspoň jednu nohu. Pak mu premiér zřejmě domluvil.

Ministr Picek vyjednal s premiérem Rusnokem miliardu pro armádu navíc. Poslanci ji škrtli.
Ministr Picek vyjednal s premiérem Rusnokem miliardu pro armádu navíc. Poslanci ji škrtli. | Foto: Ludvík Hradilek

Sobotka snad Babišovi domlouval, ale ministr obrany Martin Stropnický nejspíš nikoli. Podle zpráv z jeho resortu on zatím nijak na šéfa hnutí ANO netlačí. Prý je vůči němu značně devótní, takže těžko zadupe a řekne: Přidej, chlape, miliardu, jinak ti s tím seknu. Stropnického plán je krotší, chtěl by pro obranu 1,4 procenta HDP během deseti let, ne během pěti.

Pravicová opozice hučí, že chce na armádu víc. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg pravil, že plán Stropnického pokládá „za cynický výsměch našim spojeneckým závazkům v rámci NATO a za naprosto nezodpovědný hazard vůči bezpečnosti České republiky“. Topka chce pro obranu do deseti let dvě procenta HDP.

Zní to pěkně, ale pohleďme, jak „navyšovala“ pravicová vláda. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek byl ministrem financí 2007 až 2009 a pak 2010 až 2013. Pouze v roce 2009 přesáhly výdaje na obranu 1,4 procenta HDP (přesně 1,43), jinak šly stále dolů až na 1,08. Takže topka křičí sama na sebe. Pravda je, že mezinárodní situace byla jiná.

V rozpočtu jde o priority. Obrana země nyní stojí na prvním místě. Je mnohem důležitější než přimíchávání oleje z řepky do nafty. NATO by nás nemělo považovat za vyčůránky, kteří neplatí, ale o to víc se spoléhají, že budou bráněni. A Sobotka by měl ukázat, že premiérem je on, nikoli ministr financí.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy