Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
24. 1. 2010 17:45

Čeština na rok 2010: Akční balíček pohody

Průvodce Aktuálně.cz po klíčových slovech současnosti. Od A do Z.
Foto: Aktuálně.cz

Hledáte slovo roku, desetiletí, nebo jen slovo těchto dnů? Nabízíme vám na výběr malý vzorek. Od A do Z.

A

Akční. Nabídky, slevy, filmy, hrdinové. Volně navazuje na kdysi oblíbené reakční (síly, živly).

Audit. Velká móda. Nejlepší je audit auditu auditu, to je sichr.

Ajťáci. Komunita zvolna přerůstající v živočišný druh, rozhodující pro zachování života na Zemi. Vyznačuje se zejména specifickým smyslem pro IT humor.

B

Balíček. Jeden zákon nestačí, a proto se váží do balíčku se jménem odesílatele (vládní, Janotův, Obamův) nebo i příjemce (reformní, úsporný, ozdravný, klimatický). Smysl balíčku je stejný jako na vojně, na pionýrském táboře a v kriminále: zachránit adresáta před smrtí hladem.

Batoh. Větší balíček, případně několik balíčků poskládaných do jednoho ruksaku.

Čtěte také: Fakt "hustý tunel" aneb Jak vidíte uplynulých deset let

Balón. Z neznámých důvodů neříkají televizní fotbaloví reportéři míči míč, ale balón. Pořekadlo Míč je na vaší straně hřiště se ovšem udrželo v původní podobě.

Bavič. Drží se, ale je už trochu za jazykovým zenitem, na paty mu šlape například moderátor.

Billboard. Střední generace uviděla ty první až po revoluci, zato teď je u nás evidentně přebillboardováno.

C

Cunami. Není důvod psát japonské slovo v češtině anglicky, proto to C na začátku. Cunami s přívlastkem je v kursu od Vánoc 2004, například jako oranžová, architektonická nebo personální.

D

Detox. Pokud nejde o drogy, je to v podstatě totéž, co býval v kalendáři v půst. Nejlépe se vyjímá na obálkách časopisů, které doporučují trávit život konzumací obilných klíčků ve fitku. (Dokud redakce nedokončí další číslo, věnované obžerství.)

Destinace. Kdo tam jede na dovolenou, je předem ztracen.

Developer. Stavěč. Nepřítel starého. Neví, co je patina, nenávidí ladem ležící území, chátrání, opuštěné věci. Měl by chodit na filmy Jiřího Barty.

E

Exekuce. A) Zabavení majetku. B) Poprava. Obojí nebývá v příčinné souvislosti.

F

Fejsbukáři. Uctívači knihy s lidskou tváří. Viz zde.

Férové. Z billboardů útočí férové daně a férové půjčky. Oboje je krajně podezřelé.

Finanční prostředky. Ideální mimikry peněz. Finanční prostředky se shánějí a prošustrovávají daleko líp. Ale zkuste s nimi zaplatit útratu. Finančních prostředků můžeš mít kolik chceš, ale bez peněz do hospody nelez. Ministryně školství se nechala slyšet, že fungování Akademie věd je neufinancovatelné. Vážně se nenajde někdo, kdo by bádání zafinancoval, nebo aspoň profinancoval, případně to za vědce rovnou zatáh?  

G

Guru. Výhonek orientální spirituality. Gurua mohou mít a mají liberální ekonomové i krajní pravičáci. A co vy, neříkejte, že vydržíte žít jen tak?     

H

Hráč. Vyskytuje se hojně například na trhu nemovitostí nebo v energetice, někdy jde dokonce o globálního hráče, ale v každém případě je to nějaká firma. Novináři hráče používají často a rádi, protože polidšťuje svět byznysu a přibližuje ho hazardu a sportu.      

I

Irelevantní. Bezvýznamný. V televizním dialogu: Strčte si to někam. Relevantní je to naše.

Image. Nejdůležitější majetek každého člověka v ofisu. Imič je třeba pěstovat tím, že chodíme v cool botách, hodně mluvíme o sobotním golfu v Mariánkách, a když voláme mamince, jestli už nám vyprala prádlo, jdeme raději na chodbu. Zdroj viz zde.

J

Jackpot. Moderní výraz pro poklad. Význam je stejný. 

K

Kolonel. K vidění je pouze v KFC, jinde se neujal a dál se mu říká plukovník. Jeden z mála neúspěšných výsadků anglického jazyka.

Nedělní jazyková hříčka.
Nedělní jazyková hříčka. | Foto: Ondřej Šmíd

Kompro. Kompromitující informace, nebo spíš materiály. Pojí se se 4. pádem, čili kompro na někoho. Správné použití viz zde.

Kontroverzní. Vděčné klišé. Kontroverzní jsou obvykle podnikatelé (Kožený, Mrázek, Krejčíř) nebo politici (Lukašenko, nizozemský Wilders). Kontroverzní neříká v podstatě nic. Pro novináře funguje jako domnělá pojistka korektnosti v případech, kdy dotyčný může nálepku padoucha ještě sloupnout (ačkoli příliš pravděpodobné to není).

Komplexní. Když máme problém, musíme ho ošetřit, a to komplexně.

Konzultace. Je čím dál tím důležitější, proto přibývá placených konzultantů. Od videorozhodčího na hokeji po parlament.

Kultovní. Krteček, Major Zeman, Matrix, Mrazík, Sanitka, stavebnice Merkur, Pulp Fiction, hostinec U zlatého tygra, tranzistor VEF 206, zmrzlina Ben & Jerry's, Červený trpaslík a další. Dobré slovo do marketingu.

L

Legitimní. Bratranec relevantního.

Legislativní. Když ošetřit, tak přece legislativně.

Lokalita. Každý máme svou rodnou lokalitu. Tam nás občas někdo lokalizuje, pokud jsme se zrovna nepřesunuli do nějaké jiné destinace. Na webu McDonald´s mají dokonce lokátor restaurací. Svých vlastních.

M

Mantinel. Dost často se stává, že nám nestačí rámec a potřebujeme ještě mantinely.

Mantra. Mantra je pěkná, ale má tu smůlu, že je hrozně nápadná, takže když ji novináři začali používat jako příměr (třeba psali, že to a to je oblíbená mantra konzervativců), stalo se z ní klišé. Možný je ale kupodivu i obrácený postup, viz zde.

Maratón. Vyjednávací, volební a podobně. Nic pěkného.

Materiál. Větší nebo menší štos papírů. Jsou místa, například schůze vlády, kde se ničím jiným než materiály nezabývají. 

Meníčko. Vítěz v kategorii nejstrašnější zdrobnělina. Pracovnice v pohostinství, prosím, zapomeňte na něj.  

Mnohojazyčnost EU-logo
Mnohojazyčnost EU-logo | Foto: Aktuálně.cz

N

Nekonzistentní. "Nevím, jestli se v ní přímo lže, ale samozřejmě té výrokové nekonzistence je v ní poměrně hodně," vyjádřil svůj dojem z politiky premiér Fischer.

Nesystémový. Smrtelný hřích. "Silniční daň pro všechny občany je nesystémový nesmysl," rozčílil se nedávno místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek. Nad normálním nesmyslem by se snad dalo přimhouřit oko, ale tohle už je fakt moc.   
 
O

Orgán. Nejčastěji je činný v trestním řízení, takže ošetřovat se nemusí.

P

Pí ár (PR).  Parta usměvavých lhářů, kteří tráví dopoledne čtením novin a odpoledne proplácením paragonů za včerejší mecheche s novináři. Zdroj například zde. Píáristi vytlačili ze scény piaristy, viz také zrušení vinárny U piaristů v Panské ulici v Praze. Obě skupiny jsou si rovné jen v mobilu bez diakritiky.

Pohodový. Když se i ekonomicko-účetnický software jmenuje Pohoda, je možné už opravdu všechno.

Problematika. Kumulované problémy, které se tváří důležitě. V normálním životě je problematika nepoužitelná: co bude dneska k večeři problematika není.

Přílepek. Krásné, ryze české slovo se zatím ze zákonodárné kuchyně nerozletělo k širšímu uplatnění, například ve stavebnictví. Škoda. Pomůžete mu?

Prémiový. Prémiové noviny, prémiový ležák a podobně. Přeloženo: Nebude to levné.

Produkt. Výrobek. Ideální by bylo, kdyby se všechny produkty daly nastrkat do produktovodů.

R

Rámec. Skutečně si ho můžeme představit jako větší rám, nebo spíš ohradu, ze které není radno vybočovat. V rámci něčeho jste pořád, není úniku. Google vám na spojení "v rámci" vyplivne osm milionů odkazů.

Realizace. Královský výraz pro cokoli, co se děje. K dokonalosti ho vypilovali u policie. „Provádíme realizace na několika místech," oznámil tuhle mluvčí detektivů, a zkušení novináři dešifrovali, že mluví o zatýkání neonacistů.

Foto: Reuters

Rebel, rebelka. Kultovní slovo showbyznysu a politiky (Aneta, Agáta, Amy Winehouse, Pink, Raninec, Schwippel, Zubová a další). Klišé roku 2009: zelené rebelky.

Resort. A) Lidská existence rozparcelovaná na jednotlivá ministerstva. B) Viz destinace a lokalita, často v rukou developerů.

Revoluce. V parkování, sociálních dávkách, na silnicích, ve školství… Podle titulků v novinách se z Aurory střílí obden. 

S

Skener. Protože na letištích staví skenery tělesné, dá se čekat, že brzy budou k dispozici i nějaké duševní.

Standardní. Standardní, ale sofistikované, komplexní a systémové řešení problematiky. To je něco jako svatý grál.
 
T

Tahoun. Své tahouny, burlaky na Volze, má hlavně česká ekonomika. Do tahouna se personifikuje například automobilový průmysl. Obdobou tahouna je motor, oběma dvěma se daří i v kolektivních sportech (tahoun mužstva, motor zálohy).

Travelátor. "Cestující" schody bez stupňů, čili spíš jakýsi samohybný pás. K vidění na letištích a hypermarketech.

Tepláky. Svůj význam si udržely i po éře Miloše Zemana, který do nich chtěl dostat kde koho. Zajímavé je, že se do nich obvykle jen dostává, vysvlékání už není tak zajímavé, ani jazykově.

Turbostudent. O něco lepší než rychlostudent, vítěz ankety Lidových novin o slovo roku 2009.

U

Užít si. Užijte si… Nejčastější pobídka moderátorů na konci televizních zpráv. "Užívám si to". Nejčastější odpověď na otázky Jak se cítíte v těhotenství? a Jak se vám hrálo s novými parťáky v útoku?

V

Validátor. Digitální nabíječ karet typu Opencard. Před vstupem na travelátor použijte validátor.

Vířivka. Kometa českého jazyka. Zjevila se předloni bleskem, vypustila se a zmizela za obzor.

Velrybáři. "ČSSD se chce bránit velrybářům," stojí v titulku, a kdo nějaký čas nečetl noviny, z toho musí být jelen. (Poznámka pro nezasvěcené: Velrybáři se říká těm, kdo shánějí do stran mrtvé duše. Mrtvé duše, ne černé, jak se jim pořád říká, ale to už je detail.) 

Z

Zeštíhlení. Nemá nic společného s detoxem, už asi sto let například zeštíhluje státní správa, čili jde spíš o orgány.

Želízko. Svá želízka máme všude, nejen na olympiádě. Oheň není podmínkou.

Žolík. Střídající hráč v žargonu sportovních komentátorů, kteří tohle slovo evidentně zbožňují.

Bonus: Ďábelské zkratky

ÚOOÚ. Úpěnlivá. Úřad na ochranu osobních údajů.

ÚÚřVÚ. Uřvaná. Újezdní úřad vojenského újezdu.

ÚOKFK SKPV. Jménem zákona. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování.

VÚDDŠSŠZŠŠJ Chrastava. Náš vítěz. Výchovný ústav, dětský domov se školou, střední škola, základní škola a školní jídelna Chrastava. Z takového pasťáku se jen tak neutíká.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 21 minutami

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy