Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
30. 6. 2010 14:00

Chlapi sobě. Ale jinak je vláda namíchaná dobře

10 zpráv o Nečasově kabinetu. Když se nebude bát jít pod lupu, může obstát
Apoštolové důvěry. Vydrží jim to?
Apoštolové důvěry. Vydrží jim to? | Foto: Ludvík Hradilek

Měsíc po volbách máme, alespoň na koaličním papíře, novou vládu. Sama dohoda je úspěchem trojkoalice. Asi málokdo čekal, že rozdělení ministerských křesel proběhne tak rychle. Konec vládního provizoria se blíží, což je pro politické poměry určitě dobrá zpráva.

A co se dá říct o vládní sestavě? Jaká bude?

1. Poměr 6:5:4 je vzhledem k výsledkům voleb (20:17:11 procentům) celkem spravedlivý. Čistě matematicky by to vycházelo spíš na přepočet 7:5:3 křeslům, takže jsou nepatrně zvýhodněny Věci veřejné. Ale rozložení vlivu jednotlivých stran je rozumné. TOP 09 má finance a zahraničí a na nich své těžké váhy; ODS zase premiéra. Věci veřejné musely dostat alespoň jedno silné ministerstvo, tak proč ne vnitro. Je to už úřad jako každý jiný, žádný démon.

2. Žádná ze stran nemusí z jednání odcházet s pocitem, že byla ošizena. To je důležité pro vzájemnou důvěru. A také pro to, aby lídři "dělení kořisti" obhájili před straníky. Z tohoto pohledu bude mít nejtěžší roli Petr Nečas. Ve vládě znovu není za ODS žádný Pražák a pouhé jedno, respektive dvě křesla navíc se mohou lidem z ODS zdát málo. ODS by si ale měla sportovně přiznat, že na finance neměla nikoho lepšího, než je Miroslav Kalousek.

3. Ministr může do vlády přijít z byznysu, na tom ještě není nic špatného. Ale: své podnikání musí v tom případě odstavit do výkladní skříně. Nerozhodovat v úřadě o věcech, které se týkají jeho firmy. A nic netajit, aby se sebemenší podezření ze střetu zájmů dalo ověřit. To je vzkaz především pro budoucí ministry Věcí veřejných Víta Bártu (doprava) a Kamila Jankovského (místní rozvoj). Buď půjdou pod lupu, nebo nemají šanci v testu důvěryhodnosti obstát. Ani jeden z nich naštěstí nemá šéfovat oboru, ve kterém soukromě podniká. Případ Řebíček bude, doufejme, pro všechny mementem.

Čtěte také:
Vaše nová vláda: TOP 09 finance, VV vnitro, ODS přírodu

4. Sociální demokracie namítá, že někteří ministři nejsou „odborníci". To je na jednu stranu pravda, ale na druhou stranu to vůbec nemusí vadit. Že musí být ministr od fochu (zdravotnictví-doktor, kultura-umělec, zemědělství-zemědělec), je mýtus. Někdy je to dokonce škodlivé, to když se z ministra stane jakýsi vrchní lobbista „své" zájmové skupiny. Proto je například jedině dobře, že ministrem zemědělství nebude žádný kovaný agrárník.

Jaromír Drábek, sociální ministr pravice
Jaromír Drábek, sociální ministr pravice | Foto: Jan Langer

5. Nebojácná je nominace Jaromíra Drábka (TOP 09) na ministra práce a sociálních věcí. Drábek byl prezidentem Hospodářské komory, doteď je předsedou Národního výboru Mezinárodní obchodní komory, tudíž reprezentantem zaměstnavatelů. Například názory na zákoník práce má úplně opačné než odbory. Netvrdíme, že jako ministr přes sociální politiku (tedy i důchody) rovnou způsobí generální stávku, ale nějaký konflikt s odbory a zaměstnanci se čekat dá. Zvykejme si. Drábek na sociálním ministerstvu je důkazem, že tato vláda je pravicová.

6. Z ministerstva průmyslu odchází kariérní energetik Vladimír Tošovský, asi nejhorší člen Fischerova kabinetu - a nahradí ho „energetik" v dresu ODS Martin Kocourek, nyní předseda (slabé a poddajné) dozorčí rady ČEZu. Průmysl a obchod rovná se u nás energetika, to je výmluvné. Dobrá zpráva je, že Kocourka v dozorčí radě zřejmě někdo vystřídá.

7. "Politiku přebírají ženy", oznámila nedávno na titulní straně MF Dnes, když fotografovala dámskou složku Poslanecké sněmovny. Nevíme, co noviny napíší teď, každopádně ženy politiku nepřebírají a vláda bez žen je ostuda. Ženy byly odklizeny jako ceremoniální ozdoba do parlamentu, kde mají dohlížet, aby se chlapi mezi sebou nepoprali. Tento blog měl pravdu. Na místě je otázka: Může vláda vůbec kompetentně posoudit některé témata, když v ní sedí jen muži? Představte si ten šok, kdyby to bylo naopak! To by taková pochybnost nepochybně padla. Copak můžeme patnácti ženským svěřit rozhodnutí o stíhačkách?!

8. Škoda, že ministrem životního prostředí není Bedřich Moldan (TOP 09). Takto na kabinetu jen těžko hledáme nějaký zelený nátěr (v případě ekologie připomínka, že ministr nemusí být odborník, tak úplně neplatí). Musíme se spolehnout na osvícenost a „zdrženlivost" vlády jako takové. Koaliční dohody o limitech těžby a limitech betonování krajiny jsou nadějné.

9. Sígři a záškoláci by se měli mít na pozoru, protože vězeňský psycholog Josef Dobeš zkrotil už jinačí firmy, takže nějací puberťáci ho jen tak nerozhodí. Přinejhorším, ministerstvo školství si pronajme celu (karcer) na Pankráci.

10. O volbách jsme psali, že základním úkolem politiků je obnova společenské důvěry. Nejlépe tím, že začnou být sami důvěryhodní a budou věřit jeden druhému.

Nová koalice si v tomto směru zatím vede docela obstojně. Slíbila omezení imunity a poslaneckých náhrad, průhlednější rozhodování vlády, větší vliv občanů na veřejná rozhodnutí, boj s korupcí. Není důvod, proč by v tuto chvíli nemohla mít naši důvěru i nová vládní sestava. Nebudeme ji podezírat, ale důkladně sledovat. I to, jak si povede před podzimními volbami do obcí a Senátu (hlasité vystupování Věcí veřejných není nic jiného, než pokračování volební kampaně). Nejpozději za 100 dní po jmenování se uvidí.

Čtěte také:
Ve vodě je žralok. Proto volte náčelníka Brodyho
Voliči se zlobí. Politici vypadají, že to pochopili

 

Právě se děje

Další zprávy