Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
9. 12. 2014 13:30

Chlast a cigára. Jsme nejlepšími Evropany v sebedestrukci

Komentář Martina Fendrycha: Česká vášeň je alkohol a nikotin. V pití jsme evropské jedničky. Milujeme své "legální drogy". Jsme na nich rádi závislí. Což nic nemění na tom, že nás dokonale ničí.
Být ochmelkou je hrdost.
Být ochmelkou je hrdost. | Foto: Český svaz pivovarů a sladoven

V pondělí vláda probírala drogy, českou závislost na drogách, „aktuální údaje a trendy v oblasti užívání návykových látek a dopadů na českou společnost“. Zajímavé, jak se situace opakuje, trend je setrvalý. Jsme národ opilců a kuřáků. Vlastně nejde mluvit o „toleranci“ k alkoholu a kouření. Spíš jde o propadnutí chlastu, o vášeň a potřebu lít to do sebe, kdekoli na lahev padneme, a na rtu mít přilepené nikdy nehasnoucí retko.

Výroční zpráva o drogách v Česku za rok 2013 je značně nemilosrdná. „Přibývá uživatelů pervitinu, ale nejzávaznějším problémem je pití alkoholu a kouření tabáku, a to zejména u dětí a mladistvých.“ Amen. Takhle to u nás chodí už léta. Můžeme se těšit, že ve zprávě za letošek si ještě „polepšíme“. Vypijeme ještě víc piva, panáků a vína, do plic si uložíme ještě víc dehtu.

Čísla? Rizikovými konzumenty alkoholu je více než 1,5 milionu dospělých osob (17 až 20 procent populace). „Ve vysokém riziku vzniku závislosti nebo přímo závislých na alkoholu je přibližně 450 až 700 tisíc lidí (5 až 8 procent dospělé populace).“ Denně kouří asi dva miliony tuzemců nad 15 let.

Drogaři zkoumali žáky základních škol ve věku 14 až 15 let. Tři čtvrtiny (77,7 procenta) dotázaných má vlastní zkušenost s pitím alkoholu, 15 procent pravidelně pije pivo. Víno, tvrdý alkohol nebo koktejly si dá alespoň jednou týdně 5,5 procenta dotázaných žáků. Cigáro v posledních třiceti dnech kouřila čtvrtina (24,1 procenta). Dvanáct procent kouří pravidelně každý den.

Momentálně máme po Mikuláši a před Silvestrem. Oba ty svátky námi protečou. Na Mikuláše máme takový pěkný zvyk: nalévá se. Ono se u nás nalévá všude a vždycky. Mikuláš rozdá dárky a v předsíni do sebe kopne panáka. O čertovi ani nemluvě, ten bez placatky vůbec nestraší. Přitom Mikuláše a čerta často, dokonce zřejmě většinou, dělají děti. Začnou někdy ve třinácti a táhnou to do osmnácti. Že přitom pijí, to je „normál“. Takový český chlastací normál.

Silvestr si Češi (většina) bez alkoholu vůbec nedovedou představit. Rok končí a rok začíná v mnoha rodinách a společenstvích pijatikou. První leden je dnem národní kocoviny. Bez ní by to nebylo ono. Po ní následuje zhruba týdenní pokus nepít a nekouřit; a už to jede nanovo.

Mimochodem, vypijeme jako jednotlivci (v čísle jsou zahrnuti i novorozenci) okolo 160 litrů piva ročně na hlavu. Nebo spíš do hlavy. U nás když někdo nepije alkohol, tak je „divnej“. Podle údajů Světové zdravotnické organizace z roku 2012 je Česko na prvním místě ze všech zemí EU v roční spotřebě alkoholu: 16,6 litru čistého etylalkoholu na občana staršího 15 let. Do tohoto množství je započítáno 1,5 litru nelegálně získaného alkoholu. Dotáhli jsme pitný režim k naprosté dokonalosti.

Děti se učí okoukáváním, imitují rodiče

V roce 2013 se zhoršily následky nehod s alkoholem v krvi (11 usmrcených na 1 tisíc nehod), přestože u ostatních nehod se následky snížily (6,7 oběti na 1 tisíc nehod). Opilost se skrývala za každou desátou smrtelnou nehodou na silnici.

V rodinách je běžné, že se nalévá dětem. Pokud jsou ještě moc malé, tak se jim kupuje dětský šampus. Pijanské návyky, tuto naši národní tradici, je třeba pěstovat odmala. Děti dostávají nealko pivo, případně nealko víno, aby jim to nebylo líto.

O všudypřítomné reklamě na pivo i tvrdý alkohol ani nemluvě. Pro patnáctiletou dívku není problém se v klubech či hospodách opít do němoty. Je to přece především zákaznice.

Ve školách děti absolvují přednášky o škodlivosti drog (míněn pervitin, marihuana, hašiš, koks, taneční drogy atd.) Jen zřídka, jen zcela výjimečně se dozvědí, že i alkohol je může rozložit a totálně zničit. Játra i mysl. Ale i kdyby to do nich ve škole sypali horem dolem, přijdou domů a tam to bez alkoholu nejde. Děti se učí okoukáváním. Především od rodičů, babiček, dědečků, tet a strýců.

Nějaká razantní kampaň proti pivu, vínu, rumu? Neznáme. Proti kouření? Neznáme. Vedou se neustále debaty o úplném zákazu kouření v restauracích. To ano. To je takový evergreen. Ale jak vidíme, kouří a pije se na plné pecky. Přitom alkohol rozvrací nejen jednotlivce, ale celé rodiny. Kam pronikne naplno, kde se uchytí, tam rozloží svazky, manželství. Bylo by zajímavé vyčíslit, kolik miliard jde ve zdravotnictví na lidi zničené pitím, na plíce zrasované kouřením, na léčby závislostí. Kolik stát platí na sociálních dávkách lidem, kteří díky pití přišli o práci, skončili na ulici. Ta závislost je velice drahá.

Dovedete si představit oslavu Silvestra bez alkoholu? Tak to nejste Češi. To nejste dokonce zřejmě ani Evropani. Cesta ven? Pěstovat vlastní nezávislost.

A nelegální drogy? „Za posledních deset let se počet problémových uživatelů drog zvýšil o více než polovinu, nárůst se týká zejména uživatelů pervitinu.“ Problémových uživatelů drog, dlouhodobých či injekčních uživatelů pervitinu nebo opiátů, v roce 2013 napočítali skoro 45 tisíc. Oproti legálním drogám je tu ale jeden zásadní rozdíl: pervitin a podobné látky vnímáme jako riziko, bojíme se jich. Kdežto legální drogy vnímáme jako přátele, jako pomocníky v depresi, první pomoc. Jako řešení.

Dovedete si představit oslavu Silvestra bez alkoholu? Tak to nejste Češi. To nejste dokonce zřejmě ani Evropani. Cesta ven? Místo závislosti začít pěstovat vlastní nezávislost.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Prezident Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin

Prezident Miloš Zeman označil holokaust za největší zločin lidských dějin. Myslí, že jeho hlavním faktorem je závist vůči úspěšnějšímu národu nebo rase. Po zdrojích a faktorech holokaustu je podle něj nutné pátrat. Prezident to řekl v projevu na dnešním on-line česko-izraelském setkání, které se konalo u příležitosti dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti a které na Facebooku přenášelo ministerstvo zahraničí. Hlava státu zároveň uvedla, že Evropská unie je striktně pro Palestinu, která je proteroristická. Írán podle Zemana hovoří o vyhlazení Izraele z mapy, což považuje za jinou podobu holokaustu. Český překlad prezidentova projevu v angličtině na webu zveřejnil Hrad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy