Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
13. 8. 2015 14:45

Chovanec, Choc a Česká pošta: Letní korupční kauza

Komentář Martina Fendrycha: Okurkovou sezonu rozčeřila kauza údajného úplatku pro Milana Chovance (ČSSD). Nezdá se však, že by byl ministr vnitra ohrožen, že by skutečně o úplatek požádal.
Že by ministr vnitra Milan Chovanec za milion riskoval svoji kariéru? Těžko uvěřitelné.
Že by ministr vnitra Milan Chovanec za milion riskoval svoji kariéru? Těžko uvěřitelné. | Foto: Aktuálně.cz

Chovanec a Choc, to si nevymyslíš. Druhé jméno zní jako zkratka prvního. Milan Chovanec je ministr vnitra za ČSSD a statutární místopředseda strany odpovědný za komunální a krajskou politiku. Kamil Choc je členem ČSSD, žádná známá postava. A tento řadový člen nejsilnější vládní strany údajně žádal o úplatek jeden milion korun pro ministra vnitra a dva miliony pro partaj.

K tomu připočtěme, že je léto, vláda se rozprchla na dovolenou, hlavním tématem médií jsou (už příliš dlouho a příliš únavně) uprchlíci. A v této letní prázdnotě se objeví nahrávka a e-maily, ve kterých se má o úplatku jednat. Informaci přinesly Aktuálně.cz a Hospodářské noviny, které se několik měsíců zajímají o spor mezi podnikatelem Lukášem Čadkem s Českou poštou.

Čadek se už před několika roky s poštou dohodl, že bude na jejích přepážkách prodávat zboží. Nakoupil ho za 27 milionů. Pošta však nakonec od obchodu ustoupila. Neexistuje podepsaná smlouva. Čadek podal v lednu žalobu, chce zpátky 24 milionů korun. Dodejme, že státní podnik Česká pošta spadá pod ministra vnitra.

Před dvěma měsíci údajně dostal Čadek nabídku od Kamila Choce. Dva melouny pro ČSSD, jeden pro Chovance a spor s poštou bude vyřešen, dostane peníze. Nabídku sdělil na schůzkách i v e-mailech. V jednom z nich stojí: „Hlavně moc nemluv, Chovanec všechno ví.“ Choc tvrdí, že se nejednalo o korupci, pracoval prý jako „legální mediátor mezi dvěma stranami“. Rozdělení milionů mezi ČSSD a ministra vnitra označil za nezávazné tlachání v restauraci. Naopak Čadek Chocovu nabídku chápal jako výzvu k úplatku.

Podstatný a zajímavý fakt: na klíčové schůzce Čadka a Choce byla pořízena nahrávka. Jenomže s jistotou nevíme, kdo záznam jednání nahrál. Ani jeden z aktérů se k tomu dosud veřejně nepřiznal.

Můžeme se dohadovat, kdo nahrávku pořídil. Pokud Choc skutečně nabízel úplatek, byl by velmi neopatrný, kdyby si vlastní nezákonné jednání natočil. Naopak Čadek mohl schůzku zaznamenat, aby dokázal korupci a aby se kryl. Pak by se ovšem obrátil na policii, nikoli na média. Pokud si neřekl, že když je ve hře ministr vnitra, policie by si mohla hrát na slepou bábu.

Existuje ještě možnost, že si schůzku nahrál někdo třetí. Policie? Ta by ji neměla pustit ven. Tajná služba? Stejné. Někdo z České pošty? Nevíme. Někdo ze sociální demokracie? Aby uškodil Chovancovi? Ani to není nemožné, ve straně existují dvě nepřátelská křídla. Ale nejpravděpodobněji vypadá, že schůzku nahrával Čadek.

Ten byl ve čtvrtrek dopoledne na ulici zastaven policisty a vyzván, aby s nimi šel podat vysvětlení. To potvrzuje podnikatelův právník Marek Dolejš. Čadek nebyl zadržen. Policie ho pouze žádá, aby jí dal nahrávku a e-maily, jež mají dokazovat korupcí uvnitř ČSSD. V případu se angažuje i Nadační fond proti korupci, který výzvu k úplatku bere jako velmi reálnou. Prý měl být vyplacen až poté, co Čadek peníze obdrží. Fond také podal trestní oznámení.

Narušit běžící vyšetřování

Klíčovou postavou má být zjevně Chovanec. Ten už ovšem zhruba před dvěma měsíci údajně podal trestní oznámení kvůli korupci. To samé Česká pošta. Chovanec řekl: „V druhé polovině června 2015 byl e-mailem opakovaně kontaktován člen vedení České pošty od určité osoby. Z těchto mailů vyplynulo podezření, že jde o naznačení korupční nabídky v souvislosti s obchodním sporem mezi poštou a panem Čadkem. Na tyto maily nebylo reagováno, vše bylo oznámeno generálnímu řediteli. Česká pošta se vzápětí v této věci obrátila na policii.“ Podle všeho se jedná o případ Choce.

Mluvčí vnitra Lucie Nováková vydala tiskové prohlášení, v němž píše: „Informace a nahrávky, jež jsou v současné době záměrně šířeny do vybraných médií, obsahují nepodložená a vykonstruovaná tvrzení. Samotné selektivní zveřejnění má pak s největší pravděpodobností narušit běžící vyšetřování a poškodit osoby, jež k tomuto vyšetřování daly podnět.“

Nedávno byl za úplatky nepravomocně odsouzen David Rath, politik ČSSD. Bylo by dost šílené, kdyby Chovanec do takového podniku šel (a měl získat "jen" milion). Podivně v českých poměrech vypadá struktura úplatku, dva miliony pro stranu, milion do kapsy. Naopak není vůbec divné, že by úplatek vyjednával prostředník. Těžko by Čadka atakoval rovnou ministr. Ale psát o tom v mailech? To se zdá klukovsky neopatrné. Leda by chtěl pisatel zdůraznit, jaké má kontakty.

Ještě jedna věc; jak by Choc (přesněji Chovanec) mohl zaručit, že pošta 24 milionů podnikateli Čadkovi vyplatí? Firma si je zřejmě dost jistá v kramflecích, když případ nechává dojít k soudu. A teď by najednou vyplatila miliony? Zaráží ovšem tvrzení Nadačního fondu proti korupci, že peníze měly by vyplaceny až poté, co bude Čadek uspokojen.

Vyjádřil se už i premiér Sobotka: "Celé to na mě působí jako účelová kauza a možná i provokace," napsal online deníku Aktuálně.cz v esemesce"O postoji ministra vnitra nemám žádné pochybnosti." Kdyby pochybnopsti existovaly, nastal by pro ČSSD velký problém.

Kauza podivná. Nepřehledná. Ale zároveň, to si nemůžeme neuvědomit, hodně česká. - V této fázi, zatím, se nezdá, že by případ nějak vážně poškozoval statutárního místopředsedu ČSSD. To by se musely objevit nové okolnosti, třeba nahrávka, kde Chovanec úplatek domlouvá s se svým stranickým kolegou Chocem. A ta, zdá se, neexistuje, jinak by už nejspíš byla venku.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

před 1 hodinou

Volejbalistky porazily v kvalifikaci ME 3:0 i Bosnu a Hercegovinu

České volejbalistky zvládly v kvalifikaci mistrovství Evropy i druhé utkání a znovu zvítězily bez ztráty setu. V lotyšském Daugavpilsu si dnes poradily s Bosnou a Hercegovinou 25:23, 25:18 a 25:17 a vedou tabulku skupiny F.

V prvním utkání svěřenkyně řeckého trenéra Jannise Athanasopulose vyhrály nad domácím Lotyšskem jasně 3:0 a v sobotu uzavřou první turnaj duelem se Slovinskem. Odvety se uskuteční za týden v Bosně, na šampionát postoupí dva týmy.

Volejbalistky jsou na nejlepší cestě na šampionát, který budou na přelomu srpna a září hostit Srbsko, Bulharsko, Chorvatsko a Rumunsko. Turnaj bude hrát 24 týmů.

před 1 hodinou

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách

Čeští kajakáři se po roční pauze vrátili na evropský trůn v hlídkách. Bronz v týmovém závodě na mistrovství Evropy ve vodním slalomu přidaly kajakářky. Kanoisté i kanoistky obsadili v italské Ivree šestá místa.

Čeští kajakáři patří dlouhodobě k evropské i světové špičce. Před loňským stříbrem v Praze získali čtyři evropské tituly za sebou. Dnes na ně navázali ve složení Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Vít Přindiš. Poslední jmenovaný měl "šťouch" na osmé brance, ale čistě nejel nikdo ze soupeřů. Češi vyhráli o 1,62 sekundy před Německem, třetí skončili Britové.

Neolympijské hlídky jsou doplňkovou disciplínou, v tréninku se vodní slalomáři soustředí na individuální přípravu. "Před tímhle mistrovstvím jsme byli společně na jednom tréninku asi na patnáct minut, takže jsme tomu opravdu moc nedali. Ale naštěstí se to sešlo a ta hlídka dopadla, jak dopadla, takže nádherně," poznamenal Přindiš.

před 1 hodinou

Slovenská policie zadržela a obvinila Češku z převáděčství

Slovenská policie zadržela a obvinila z převáděčství osmatřicetiletou Češku, která podle vyšetřovatelů za finanční odměnu přibližně 20 000 korun pomáhala migrantům při převozu ze Slovenska do Prahy. ČTK o tom informovalo slovenské policejní prezidium. Zadržení Češky označilo za výsledek pokračování dřívější akce, při které byli zadrželi dva Egypťané v souvislosti s převážením nezletilých migrantů z dětského domova ve východoslovenském městě Medzilaborce do západní Evropy.

Slovenská policie uvedla, že Češka v Medzilaborcích převzala tři nezletilé, kteří neměli potřebné cestovní doklady, a plánovala je přepravit do české metropole. Kriminalisté ji zadrželi ve čtvrtek v Ružomberoku na severu Slovenska. Obviněné hrozí v případě prokázání viny u soudu až desetileté vězení. Nezletilí budou vráceni do centra pro děti a rodiny. V dětském domově v Medzilaborcích jsou ubytováni nezletilí migranti, kteří se na Slovensku ocitli bez svých rodičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy