Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 9. 2016 8:00

Chovanec vyhrál: Z policie vyšetřovatelky máme už zase zametačku. Expolicajt Komárek nemlčí

Po krátkém vzedmutí, kdy malá část policie začala pracovat v náš prospěch, šla po politicích spojených s šíbry všeho druhu, jde zase do háje.
Dva ex: Jiří Komárek a Robert Šlachta. Škoda, že jsou ex. V policii by oba měli smysl. Pro nás. Ne pro mnohé politiky.
Dva ex: Jiří Komárek a Robert Šlachta. Škoda, že jsou ex. V policii by oba měli smysl. Pro nás. Ne pro mnohé politiky. | Foto: ČTK

Výživný rozhovor poskytl exředitel ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek Právu. Stejně jako jeho bývalý šéf Robert Šlachta odešel od policie. Odmítl reorganizaci, při níž zanikla antimafiánská složka policie (ÚOOZ). Podezírá policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního úniku informací". Na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho podal trestní oznámení pro podezření ze spáchání sabotáže.

Svědectví Komárka má poněkud jinou hodnotu než svědectví Šlachty. Oba říkají de facto totéž. Ale exšéf ÚOOZ byl jedním z klíčových cílů reorganizace. Celý útvar vedl, nepátral v jednotlivých kauzách. Kdežto Komárek přímo na případech pracoval a hlavním cílem rozhodně nebyl. Ví hodně, zná přesně strukturu a kvalitu důkazů. Je schopen mluvit srozumitelně a strukturovaně.

Jenže jsme v Česku. Tady výpověď do nedávna vysoko postaveného manažera policie snadno zapadne. I když je pro policii zdrcující. Nebo naopak zapadne právě proto?

Reorganizací policie se zabývá poslanecká vyšetřovací komise. Komárek před poslanci vypovídal deset hodin a ještě neskončil. Podle toho, co sdělil Právu, předkládá důkazy a informace o tom, jaký byl pravý smysl reorganizace. Zároveň svědčí o katastrofálním stavu policie.

Tvrdí, že pokyn ke sloučení protikorupční a protimafiánské jednotky dal ministr vnitra a první místopředseda ČSSD MIlan Chovanec. Důvod: "Podle informací, se kterými jsem se v minulosti seznámil, byla jedním z důvodů, které vedly ministra Chovance k rozhodnutí o překotné reorganizaci, obava z možného obvinění některého z politiků ČSSD před říjnovými volbami." Více říci nemůže.

Velmi vážné obvinění. Komárek se pohybuje na hraně. Je vázán mlčenlivostí, o některých věcech nesmí říct ani měkké f. Ale to, co sděluje, je drsné. Obviňuje ministra vnitra a vedení policie (Tuhý, Laube), že jejich cílem bylo, aby se některé kauzy nevyšetřovaly. Ti tři uspěli. Z policie vyšetřovatelky tu máme zase policii zametačku. Zlé.

Kauzy ovlivněny budou

Zopakujme, že to Komárek říká po dlouhé výpovědi před komisí. Nejspíš se obává, že poslanci nemají upřímný zájem, aby policie pracovala, že sledují jeden jediný cíl: aby nebyli oni a jejich partaje ohroženy. V tom se shodnou "napříč". Proto Komárek mluví i na veřejnosti, byť ne zcela otevřeně.

Odmítá tvrzení ministra vnitra, že reorganizace neovlivní některé vyšetřované, citlivé kauzy. Chovanec si ovšem nechal vypracovat analýzu, která to tvrdí. Komárek v době její výroby ještě vedl expozituru ÚOOZ v Ostravě. Říká, "že tam bylo několik spisů, o kterých věděli pouze policisté, kteří je zpracovávali, já a pak pouze tehdejší ředitel Robert Šlachta. Na tyto spisy se nás tedy nikdo neptal, nikdo je nechtěl vidět, nikdo nechtěl znát jména podezřelých, kdo vlastně jsou ti podezřelí, čím se živí, kde pracují a jestli se náhodou nejedná o příslušníky nějakých ozbrojených sborů atd."

Nová centrála tyto věci převzala. Už o nich ví x dalších lidí. Jenom policajtů? Nevíme, ale Komárek ukazuje, že vazba mezi Laubem, Tuhým a nepolicajtem, politikem Chovancem je velmi těsná. Tvrdí, "že jestliže byly dávány záruky veřejnosti a státním zástupcům, že nedojde k ohrožení rozpracovaných případů, a nikdo v té době nevěděl, o jaké kauzy se jedná, tak (Chovanec) úmyslně minimálně mátl jak veřejnost, tak státní zástupce, ne-li že úmyslně lhal s cílem za každou cenu co nejdříve reorganizaci spustit a rozbít ÚOOZ."

Komárek řekl, že "reorganizace bude mít za následek zvýšení rizika dalších možných úniků informací z vyšetřování do tzv. zájmového prostředí". Tvrdě ohodnotil Tuhého: "Nadále pracovat pod člověkem, který svými rozhodnutími vlastně nahrává zločinu a sám byl prověřován z možného úniku informací, pro mě bylo nepřijatelné."

Kritizuje společnou analytiku, kde se sejdou informace z různých složek policie. Muselo by podle něj být zajištěno, aby tudy neutíkaly informace: "V případě analytické činnosti se mimo jiné jedná o využívání různých informačních systémů, a pokud do takového systému informaci vložíte, dáváte ji k dispozici všem, kdo mají potřebná přístupová práva. No a já slyšel vysoce postavené důstojníky, i z Policejního prezidia, mluvit tak, že bych jim nesvěřil právo přístupu ani k evidenci dopravních nehod."

Každý má svého policajta

Drsné svědectví. Komárek nevěří šéfům, jejich nestrannosti, jejich ochotě nepouštět informace ven. Co z toho plyne? Od minulých let se nic nezměnilo. Byl tu ostrůvek jménem ÚOOZ, který se snažil vyšetřovat. (I odtud občas něco vyteklo, nákaza je hodně rozšířená.) Ale za vlády ČSSD se podařilo tenhle výjimečný oddíl zkrotit.

Komárek říká: "V době, kdy bohužel platí v podsvětí známé pořekadlo Každý máme svého policajta, je reorganizace prosazená Chovancem, Tuhým a Laubem krok o deset let zpět. Taky si myslím, že statistická čísla u korupčních kauz v příštích letech výrazně poklesnou."

To je celý vtip Chovancovy reorganizace. Dost možná se za deset let ukáže, že měl Komárek pravdu. Ale nikoho už to nebude zajímat. Budou se řešit jiné věci, jiné příběhy. A dnes to "změřit" nemůžeme. Jsme v pasti. Lidé jako Šlachta a Komárek nesmějí mluvit. To vyhovuje druhé straně, těm, kteří ÚOOZ zlikvidovali.

Poslanecká vyšetřovací komise? Jaký asi tak může být její závěr? Řídí ji politik ODS, strany, která zničení antimafiánské policie přivítala s jásotem. Jako pomstu. Viní ÚOOZ z toho, že jí sestřelil vládu. Jakápak bude asi objektivita? A sedí v ní taky poslanci ČSSD. Přitom Komárek zřejmě mluví také o sociálních demokratech, kteří byli tajně vyšetřováni...

Žalobci zůstanou osamoceni

Expolicista nedůvěřuje vedení policie a inspekce: "Stav v současné policii a u inspekce určitě není hodný té důvěry... Poslancům jsem na konkrétních a dokumentovaných případech ukázal, jakým způsobem a za co jsou dnes ustanovováni do funkcí služební vysocí funkcionáři bezpečnostních sborů a co je za tyto posty od nich potom požadováno."

Další náznak. Strašný. Dovedeme si domyslet, co je po nich požadováno: aby mluvili, aby varovali, aby zametali. Samo sebou jen v určitých případech, kdy jde "o naše lidi".

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Komárek mluví o loajalitě. Mnoha politiky bylo Šlachtovi i jemu vytýkáno, že nejsou loajální vůči nadřízeným a že takový stav je v policii nepřijatelný. Komárek řekl: "... přísahal jsem České republice s tím, že budu chránit a prosazovat dodržování zákonnosti v ČR. Nikdy jsem nepřísahal policejnímu prezidentovi, ministrovi vnitra či komukoliv jinému. Je však pravdou, že stav, kdy podřízení v bezpečnostním sboru neuznávají a nerespektují svého nejvyššího nadřízeného, je nepřípustný, a právě proto jsem na vlastní žádost ke konci června od policie odešel."

Z toho, co říká, je jasné, že od policie odešel čestný chlap, který to má v hlavě dobře srovnané. Policii rozumí, vidí do ní. Škoda. Zůstávají zřejmě ti šéfové, kteří jsou dostatečně ohební.

Po krátkém vzedmutí, kdy malá část policie začala pracovat v náš prospěch, šla po politicích spojených s kmotry a šíbry všeho druhu, jde opět do háje. Státní zástupci (ti, kteří chtějí pracovat pro nás, což samozřejmě nejsou všichni) zůstanou osamoceni. Ale bez policie toho moc nezmůžou. Komárka je velká škoda.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy