Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
12. 5. 2014 13:00

Chrochtající prasata symbolizují naše vyrovnání s minulostí

Glosa Martina Fendrycha: Prasečák na místě koncentráku v Letech u Písku zůstane. Český stát nemá na to, aby ho vykoupil. Vepři na místě zemřelých Romů většině občanů i politiků přijdou normální.
Ve znaku máme dvouocasého lva. Nehodilo by se tam spíš jednoocasé prase?
Ve znaku máme dvouocasého lva. Nehodilo by se tam spíš jednoocasé prase? | Foto: Reuters

Tři události se sešly během minulého týdne. Do České republiky přijel německý prezident Joachim Gauck. Navštívil Terezín a mluvil pokorně o utrpení, které Němci způsobili světu. – V pátek organizace SOS Racisme zkoumala v osmi evropských zemích včetně Česka úroveň odmítání Arabů, Romů nebo černochů. Ústí nad Labem vyhrálo. - V sobotu se konal pietní akt v Letech u Písku, kde stál za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy. Premiér Bohuslav Sobotka tam oznámil, že vláda nebude mít peníze na vykoupení prasečáku, který stojí na místě bývalého koncentráku.

Joachim Gauck je bývalý evangelický farář, odpůrce komunistického režimu v NDR, po pádu bolševika ředitel Úřadu spolkového zmocněnce pro dokumenty Stasi. Po návštěvě Terezína řekl České televizi: „Jsem už starší Němec a dobře si pamatuji válku a poválečnou dobu, celou tu zkázu a utrpení, které Německo přineslo i svým sousedům. A tak všude, kam přijedu, mířím na místa, kde jiní Němci v jiné době zabíjeli druhé. Chci ukázat, že dnešní Německo je jiné. Že není jen úspěšné, ale že se zná i ke své minulosti a dělá vše pro to, aby utrpení proměnilo ve smíření.“

Joachim Gauck v Terezíně: "Všude, kam přijedu, mířím na místa, kde jiní Němci v jiné době zabíjeli druhé. Chci ukázat, že dnešní Německo je jiné."
Joachim Gauck v Terezíně: "Všude, kam přijedu, mířím na místa, kde jiní Němci v jiné době zabíjeli druhé. Chci ukázat, že dnešní Německo je jiné." | Foto: Vojtěch Marek

Dále pravil: „Bez pravdy nemůže dojít k opravdovému usmíření. Můžeme o něčem nemluvit, udělat tlustou čáru, ale to nám spíše škodí. Opravdové vysvobození z řetězů strachu a útlaku je možné jen tehdy, pokud přesně víme, co se stalo, a nenatíráme minulost cukrovou polevou.“

Gauck je výjimečný muž. Můžeme ho Němcům závidět. Zvlášť to vynikne, když se pohybuje vedle Zemana. My, Češi, očekáváme, že se Němci budou kát. Neradi však přiznáváme, jak zvířecky jsme se chovali při odsunu Němců. A jak zvířecky v koncentrácích pro Romy v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu. Je bohužel naprosto nepředstavitelné, že by nějaká podobná slova o české vině vypustil prezident Miloš Zeman. Toho byl na stejné úrovni schopen jen Václav Havel.

Význam smradu

Svou minulost zapíráme, abychom vypadali jako lepší. Český Ústav pro studium totalitních režimů je cupován na kusy. A na místě koncentráku v Letech, na místě naší viny, funguje od 50. let prasečák. Žádná vláda po roce 1989 nebyla s to vepřín vykoupit. A tak jsou dnes ta nevinná, chrochtající prasata symbolem českého vyrovnání s minulostí. Jak s tou válečnou, tak s následující. Připomeňme si, že přímo v Letech u Písku zemřelo 326 Romů, většinou to byly děti do čtrnácti let.

Česká vizitka: jsme rasisti. Nemáme v čele země muže formátu Joachima Gaucka. Necítíme úctu k mrtvým Romům, na jejichž smrti se Češi podíleli. Dokud nevykoupíme vepřín v Letech, měli bychom mít ve znaku nikoli dvouocasého lva, ale jednoocasé prase.

Lety v sobotu navštívil premiér Bohuslav Sobotka. Oznámil, že ani jeho vláda nevykoupí prasečák: „Nechceme to téma ignorovat. Současně já bych byl také velmi rád, kdybychom neredukovali otázku Letů a památníku v Letech jenom na otázku prasečáku. Je potřeba také mluvit o latentním rasismu, který je přítomen v naší společnosti.“

Absurdní slova. Český rasismus je podporován neúctou k zemřelým Romům. Prasečák kritizuje OSN a Evropský parlament. Rada Evropy nás kárá za diskriminaci Romů. Sobotka ovšem míní, že peníze na likvidaci prasečáku by bylo lepší nasměrovat do vzdělávání romských dětí a zlepšování sociálních podmínek v sociálně vyloučených lokalitách. Vůbec nechápe váhu smrdícího prasečího symbolu.

Páteční průzkum francouzské nevládní organizace SOS Racisme rasistické postoje vůči Romům u nás potvrzuje. A opět: je to francouzská organizace, ne česká, která na to upozornila. Podle průzkumu polovina nočních barů v Ústí nad Labem nepouští dovnitř Romy. Bílí projdou. Představte si, co by běželo hlavou vám, kdybyste nebyli pro barvu pleti vpuštěni. Erupce vědomí nespravedlnosti, vyloučení, pohrdání. A vztek. - V Ústí každý druhý noční bar nebo klub, ve Vídni každý čtvrtý.

Česká vizitka: jsme rasisti. Nemáme v čele země muže formátu Joachima Gaucka. Necítíme úctu k mrtvým Romům, na jejichž smrti se Češi podíleli. Dokud nevykoupíme vepřín v Letech, neměli bychom mít ve státním znaku dvouocasého lva, ale jednoocasé prase.

 

Právě se děje

Další zprávy