Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 4. 2013 15:20

Chtěl Martinec Bradáčovou vydírat? Vypadá to tak

Glosa: Stav protikorupční policie je neúnosný. Lenka Bradáčová popsala, co tam na ni vyráběli
Lenka Bradáčová v pondělí zveřejnila, jak proběhlo její setkání s ředitelem ÚOKFK 12. března. Jaké lži jí přinesl.
Lenka Bradáčová v pondělí zveřejnila, jak proběhlo její setkání s ředitelem ÚOKFK 12. března. Jaké lži jí přinesl. | Foto: Ludvík Hradilek

V pondělí vystoupila před novináři pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Popsala, jak se zrodil její střet s ředitelem protikorupční policie (ÚOKFK) Tomášem Martincem. Takové veřejné vysvětlení dosud velmi chybělo. Od chvíle, kdy Bradáčová na Frekvenci 1, domnívajíc se, že byly vypnuty mikrofony, řekla, že na ni ředitel Martinec "vyrábí kauzu", nebylo jasné, co se děje.

Ze zveřejněných informací vyplývá, že ředitel Martinec a ÚOKFK porušili, co se dalo. A nejen to; setkání se dá bohužel vysvětlit i jako vydírání, nebo jako snaha předvést, že na Bradáčovou něco mají a ať kouká být hodná.

S vrchní žalobkyní vystoupil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Zdá se, že špičky justice jednají v dobré shodě - nesmíme zapomenout na tiskovku ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), kde se Bradáčové na naše poměry opravdu vehementně, nečesky jednoznačně zastal.

Lži pana ředitele

Bradáčová popsala, jak ji navštívil Martinec: „Pan ředitel se mě nejdříve zeptal, jestli znám svého manžela, což bylo velmi groteskní. Za další mi sdělil, že proti němu v dalším týdnu bude zahájeno řízení, z celého kontextu jednoznačně trestní stíhání. Žádná z těchto informací se nezakládala na pravdě."

Pavel Zeman dodal, že informace o kauze byly Bradáčové předány bez vědomí dozorujícího státního zástupce. - Martinec vrchní pražské státní zástupkyni sdělil, že její manžel figuruje v případu, kde byl obviněn bývalý náměstek ministra práce a sociálních věcí Vladimír Šiška.

Věc pokračovala. Těsně po rozhovoru s Martincem pozvala Frekvence 1 Bradáčovou na rozhovor. Sama to popisuje takto: „Během tohoto rozhovoru mi takto podané nepravdivé informace byly znovu předestřeny." Odtud Bradáčová soudí, že ÚOKFK pustila informace ze spisu do tohoto rádia.

Mluvčí ÚOKFK Jaroslav Ibehej se pokusil vysvětlit, proč Martinec 12. března Bradáčovou navštívil: „Vzhledem k tomu, že tento případ dozorovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze, tak pan ředitel toto vyhodnotil s tím, že bude informovat přímo paní doktorku Bradáčovou."

Zastrašit a usměrnit

Celé je to šílené. Pustit Frekvenci 1 informaci, že bude stíhán manžel Bradáčové a ona to bude dozorovat. Jít za ní a vykládat, co se stane, tedy že ÚOKFK začne stíhat jejího muže v korupční kauze ministerstva práce. Představte si tu situaci. Martinec jistě sám případ nevyšetřoval. Informaci mu přinesli podřízení (je znám tím, že ve svém útvaru preferuje lidi, kteří jsou k němu maximálně loajální). On podřízeným měl říct: No a? Kdo to dozoruje? Ten a ten? Ta a ta? Tak to je jeho, její věc. - Jenomže dozorující žalobce nic nevěděl.

Z toho plyne jediné - snaha Bradáčovou manipulovat, zastrašit ji. Možná, dá se to tak odhadnout, jí byl nabídnut jakýsi obchod: my necháme tvého manžela, ty nás budeš poslouchat. Jsou věci, které chceme ututlat. Není nemožné, že manžela Bradáčové odposlouchávali a čekali, jestli mu zavolá a bude ho varovat. Pak by ji měli na lopatě. Možností je víc.

Sledujme, kam policejní prezident upíchne Tomáše Martince. Poté, co o něm zveřejnila Lenka Bradáčová, by měl jít do civilu.
Sledujme, kam policejní prezident upíchne Tomáše Martince. Poté, co o něm zveřejnila Lenka Bradáčová, by měl jít do civilu. | Foto: ČTK

Zní to šíleně. Odpudivě. A člověka okamžitě napadne naprosto zásadní věc: takhle se to zřejmě v protikorupční policii dělá, takhle to tam chodí. Přesně řečeno takhle to tam chodilo. Není pak divu, že ministr Pavel Blažek napsal v dopisu policejnímu prezidentovi: „Policie se nemůže domnívat, že se státního zástupce zbaví metodami z 50. let."

Kam s ním?

Zajímavé je, že po vystoupení Zemana a Bradáčové nenásledovala žádná reakce policejního prezidenta Martina Červíčka. Minimálně jednu věc bychom přece mohli očekávat. Že s Martincem snad už není počítáno na žádnou vysokou funkci na prezídiu. Jak to tvrdil Červíček, když Martinec tak „chlapsky" oznámil, že za pár týdnů opustí svou funkci.

Malér je vážný, stav ÚOKFK katastrofální. Potvrzují to policisté, kteří útvar opustili, a naznačila to i Bradáčová na setkání s novináři: „Útvar zpracovává veliké množství kauz a jeho personální možnosti ani odborné kapacity nestačí na to, aby velké kauzy byly prověřovány a vyšetřovány skutečně týmově." Řekla, že protikorupční policie nutně potřebuje změnu, jiný systém práce a zúžení věcné příslušnosti.

Po letech „boje s korupcí" opravdu drsné. Útvar se chlubí, co všechno v posledním roce dokázal. Kdyby byl v pořádku, mohl dokázat možná desetkrát tolik. Sledujme pozorně, kam Červíček „zasloužilého" Martince uklidí.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 36 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy