Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
27. 10. 2016 13:17

Chtěla Prima cenzurovat? Změnila se Show Jana Krause v agitaci? Těžko. Uvidíme po odvysílání

Svoboda médií je klíčová. Médium, které podléhá mocenským vlivům (a Hrad mocenským centrem je), funguje jako placená reklama, ztrácí smysl.
Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause.
Daniel Herman a Jiří Brady v Show Jana Krause. | Foto: Facebook Jana Krause

Televize Prima ve středu večer neodvysílala speciální, v úterý natočený díl pořadu Show Jana Krause ke státnímu svátku 28. října. Vystoupili v něm Jiří Brady, ministr kultury Daniel Herman a další osobnosti. Stanice místo speciálu pustila reprízu staršího dílu. Cenzura? Nátlak Hradu, lidí okolo Miloše Zemana? Nebo oprávněné obavy?

Neodvysílání vyvolalo bouři na sociálních sítích i v médiích. (U Jana Krause taky, o tom nepochybujme.) Prima nakonec ve čtvrtek dopoledne couvla a oznámila, že pořad bude vysílat večer, tedy ještě před svátkem české státnosti.

Zdá se tedy, že stanice podlehla nátlaku zvenčí a že dopředu neodhadla, jaký dopad může cenzura mít, jaké rozhořčení vyvolá. Ale nemusí to být tak docela pravda. Nemuselo jít o cenzuru.

Před zrušením dílu s Bradym, Hermanem a dalšími osobnostmi Prima na svém webu uváděla: "Dnešní večer zahájí poněkud překvapivě celá plejáda osobností, které pronesou svá stručná osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října, a uvedou tak další, hned dva vzácné hosty – kanadského podnikatele českého původu, který měl být letos z rukou prezidenta oceněn Řádem Tomáše Garrigua Masaryka, Jiřího Bradyho a jeho synovce a shodou okolností také českého ministra kultury, Daniela Hermana, jenž je známý svým vstřícným postojem k tibetskému dalajlámovi, se kterým se nedávno také setkal v Praze."

První oficiální vysvětlení Primy, proč pořad nedala: kopie nového dílu nebyla dodána včas. Dramaturgyně pořadu Show Jana Krause Simona Matásková to však vyvrací: "Pořad jsme dodali Primě jako vždycky..." Mluvčí televize tvrdila: "Diváci určitě o rozhovor s panem Bradym nepřijdou." (Rozuměj jindy, po státním svátku.)

Druhé, poněkud jiné a rozšířešné vysvětlení stanice poskytla ve čtvrtek dopoledne: "Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti."

Skutečně? Nejedná se o zpravodajství, což je důležité. To ze zákona objektivitu samozřejmě vyžaduje. Když veřejně známé osobnosti mluví v show (!) o 28. říjnu, mohlo by to být neobjektivní a nevyvážené? Zní to divně, nesmyslně. Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ivan Krejčí řekl: “Myslím si, že je to čistý alibismus ze strany Primy. Pořad jsem sice neviděl, ale jsem v Radě sedm let a za tu dobu jsme nikdy nepostihovali žádné talkshow. Na zábavní pořady se nevztahuje kritérium objektivity a vyváženosti. To se vztahuje na zpravodajství a publicistiku."

Na internetu bez regulace

Zároveň se objevují informace z natáčení pořadu. Mluví a píše se o tom, že se úvod pořadu změnil v jakousi demonstraci osobností proti politice Miloše Zemana. Prima je prezidentovi nakloněna, to víme, ale zároveň mohla skutečně váhat, jestli se zábavná show může proměnit v politickou agitku. Podle Ivana Krejčího váhala zbytečně, alibisticky.

Celý pořad bude nakonec k vidění asi jen na internetu. Prima: "Pokud se však jedná o služby na vyžádání na internetu, žádná taková regulace neexistuje, a proto věříme, že na www.showjanakrause.cz bude pořad zpřístupněn v původní podobě. Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause, a ani nám tedy není známé, proč se tak již nestalo včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali."

Těžko si představit, že by Kraus směl pustit pořad na internetu dřív, než ho odvysílá Prima. To nedává smysl. Ale zároveň Prima mohla tentokrát skutečně váhat, jestli je úvod nového dílu únosný, aniž by na ni někdo (třeba Hrad) tlačil. Zároveň se ovšem hraje o čas: pokud je díl věnován 28. říjnu (a dějům, které svátku předcházely, tedy podlézání Číně a vyškrtnutí Bradyho z medailistů), smysl má odvysílat ho před tímto datem.

Prima zažívá horké chvíle. Letos v květnu se objevila nahrávka porady na této stanici, která proběhla v září 2015. Vedení televize na ní nařídilo novinářům, jak informovat o uprchlících; mají je prezentovat jako hrozbu. Tohoto "školení mužstva" se účastnil též místopředseda představenstva FTV Prima Holding Jetmar. Sdělil, že televize "je poměrně silný vlivový médium a ovlivňujeme většinový názor v týhletý zemi".

O to asi taky šlo. Ono "poměrně silný vlivový médium" by mohlo pořadem Jana Krause ještě víc lidí přesvědčit, že mají demonstrovat proti Zemanovi, dát mu jasně najevo, co si o něm myslí. A jiné, pozvané, že nemají jít na Hrad. To byl zřejmě jeden z důvodů, proč pořad nakonec nebyl ve středu vysílán.

Svoboda médií je klíčová. Médium, které podléhá mocenským vlivům (a Hrad mocenským centrem je), funguje jako placená reklama, ztrácí smysl. Prima po skandálu v květnu (nahrávka porady) nemohla riskovat další ztrátu důvěryhodnosti. Obavy z postihu Radou pro rozhlasové a televizní vysílání pak použila jako šikovnou výmluvu.

Jestli byly obavy Primy o objektivitu pořadu oprávněné, to se dozvíme, až bude odvysílán (celý asi jen na internetu). V každém případě má citlivost veřejnosti na případnou cenzuru smysl. Cenzura zabíjí svobodu.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy