Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 6. 2015 17:30

Chudák hazard. Češi loni prohráli pouhých 31 miliard

Boj s hazardem, touto „neoddělitelnou součástí nabídky zábavních služeb“, je v plném proudu.
Široce dostupné společenské vyžití. (Ilustrační foto.)
Široce dostupné společenské vyžití. (Ilustrační foto.) | Foto: Lukáš Houdek

Soudě podle zpráv médií zuří v České republice už nějaký ten pátek takzvaný boj s hazardem. Hernám začali jít po krku samozvaní aktivisté i komunální politici ve volební kampani, kdysi ruchem kypící ulice bez svítících nápisů a čísílek posmutněly, kvetoucí a svobodné hazardní podnikání úpí pod knutou úřadů.

Tak to jakoby vypadá. Každou chvíli přece někde čtete o tom, kolik automatů a terminálů se zrušilo a zruší. Jako že bída. A na každém rohu podloudná herna, jako za prohibice.

A pak promluví čísla ministerstva financí. Češi – respektive lidé v České republice, protože například v pohraničních kasinech asi moc Čechů nehraje - loni prosázeli 138,1 miliardy korun, o 11,4 procenta víc než předloni. Když se odečtou výhry, zůstalo provozovatelům loterií a podobných her 31,4 miliardy: o tři miliardy víc než v roce 2013.

Nejvíc peněz, necelých 59 miliard, lidé vloni investovali do videoloterijních automatů. A v nich zůstalo prohraných 16 miliard korun – to je o dvě miliardy víc než předloni!

I když se odečte dvacetiprocentní daň z rozdílu mezi vsazenou a vyplacenou částkou a poplatky za povolené přístroje, má hazardní průmysl pořád vyšší roční zisk než ČEZ. To jen pro přibližnou ilustraci, o jak významnou součást ekonomiky a silnou lobby se jedná. A jak „zle“ na tom herní byznys u nás je. K úpadku schází krůček.

Když minulý týden Pražská hospodářská komora (včetně představitelů herního odvětví) protestovala proti návrhu rapidně omezit v metropoli hazard, mimo jiné zaznělo, že automaty a kasina považuje za „neoddělitelnou součást nabídky zábavních služeb“. A tady jsme u jádra věci.

Automaty určitě jsou „oddělitelnou“ součástí, jenže za poslední léta jsme si postupně zvykli, že tomu tak není, že do měst patří jako pekařství a trafiky a že hrací automaty jsou samozřejmou součástí leckteré venkovské hospody. Že obcování s nimi je běžný, přirozený způsob trávení volného času. Hazard zlidověl. Kvůli vetché nebo žádné regulaci zakořenil ve společnosti. I díky penězům, které se v něm točí a ze kterých se mohou uloupnout stále slušné sumy do pokladen obcí nebo sportovních klubů, se změnil v součást společenského provozu. Tuto jeho pozici je snadné zpochybnit verbálně, už s poukazem na společenskou patologii a obrovské vedlejší náklady spojené s gamblingem, ale nikoli prakticky. Ani pražské zastupitelstvo příslušnou vyhlášku neschválilo, pokusí se o novou, přísnější verzi na podzim. Uvidíme. A sazba odvodu z loterií se má zvýšit z 20 na 25 procent a denní místní poplatek za každý herní přístroj zdvojnásobit na 110 korun. Uvidíme, co na to parlament.

Že radikální omezení hazardu může bolet i lidi zaměstnané v herním průmyslu, ne jen hazardní milionáře, je nepříjemný fakt. Ale pokud budou argumentem pracovní příležitosti, tak se „boj s hazardem“ – jako by to byla nějaká živelní pohroma, že – nehne z místa.

Veřejné herny jsou jednou z nejzbytečnějších institucí, jaké se v posledních desetiletích podařilo rozvinout. Ale také jednou z nejúspěšnějších: když propojíte reálnou nudu s iluzí štěstí, prostě to funguje.

Hazard, postavený na lidské slabosti, do společnosti vrostl skrze peníze, které odvádí, a skrze politiky, kteří je potřebují, aby měli „čím vládnout“. To je chybná logika a je ji třeba změnit.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 4 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 4 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 5 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy