Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 6. 2015 17:30

Chudák hazard. Češi loni prohráli pouhých 31 miliard

Boj s hazardem, touto „neoddělitelnou součástí nabídky zábavních služeb“, je v plném proudu.
Široce dostupné společenské vyžití. (Ilustrační foto.)
Široce dostupné společenské vyžití. (Ilustrační foto.) | Foto: Lukáš Houdek

Soudě podle zpráv médií zuří v České republice už nějaký ten pátek takzvaný boj s hazardem. Hernám začali jít po krku samozvaní aktivisté i komunální politici ve volební kampani, kdysi ruchem kypící ulice bez svítících nápisů a čísílek posmutněly, kvetoucí a svobodné hazardní podnikání úpí pod knutou úřadů.

Tak to jakoby vypadá. Každou chvíli přece někde čtete o tom, kolik automatů a terminálů se zrušilo a zruší. Jako že bída. A na každém rohu podloudná herna, jako za prohibice.

A pak promluví čísla ministerstva financí. Češi – respektive lidé v České republice, protože například v pohraničních kasinech asi moc Čechů nehraje - loni prosázeli 138,1 miliardy korun, o 11,4 procenta víc než předloni. Když se odečtou výhry, zůstalo provozovatelům loterií a podobných her 31,4 miliardy: o tři miliardy víc než v roce 2013.

Nejvíc peněz, necelých 59 miliard, lidé vloni investovali do videoloterijních automatů. A v nich zůstalo prohraných 16 miliard korun – to je o dvě miliardy víc než předloni!

I když se odečte dvacetiprocentní daň z rozdílu mezi vsazenou a vyplacenou částkou a poplatky za povolené přístroje, má hazardní průmysl pořád vyšší roční zisk než ČEZ. To jen pro přibližnou ilustraci, o jak významnou součást ekonomiky a silnou lobby se jedná. A jak „zle“ na tom herní byznys u nás je. K úpadku schází krůček.

Když minulý týden Pražská hospodářská komora (včetně představitelů herního odvětví) protestovala proti návrhu rapidně omezit v metropoli hazard, mimo jiné zaznělo, že automaty a kasina považuje za „neoddělitelnou součást nabídky zábavních služeb“. A tady jsme u jádra věci.

Automaty určitě jsou „oddělitelnou“ součástí, jenže za poslední léta jsme si postupně zvykli, že tomu tak není, že do měst patří jako pekařství a trafiky a že hrací automaty jsou samozřejmou součástí leckteré venkovské hospody. Že obcování s nimi je běžný, přirozený způsob trávení volného času. Hazard zlidověl. Kvůli vetché nebo žádné regulaci zakořenil ve společnosti. I díky penězům, které se v něm točí a ze kterých se mohou uloupnout stále slušné sumy do pokladen obcí nebo sportovních klubů, se změnil v součást společenského provozu. Tuto jeho pozici je snadné zpochybnit verbálně, už s poukazem na společenskou patologii a obrovské vedlejší náklady spojené s gamblingem, ale nikoli prakticky. Ani pražské zastupitelstvo příslušnou vyhlášku neschválilo, pokusí se o novou, přísnější verzi na podzim. Uvidíme. A sazba odvodu z loterií se má zvýšit z 20 na 25 procent a denní místní poplatek za každý herní přístroj zdvojnásobit na 110 korun. Uvidíme, co na to parlament.

Že radikální omezení hazardu může bolet i lidi zaměstnané v herním průmyslu, ne jen hazardní milionáře, je nepříjemný fakt. Ale pokud budou argumentem pracovní příležitosti, tak se „boj s hazardem“ – jako by to byla nějaká živelní pohroma, že – nehne z místa.

Veřejné herny jsou jednou z nejzbytečnějších institucí, jaké se v posledních desetiletích podařilo rozvinout. Ale také jednou z nejúspěšnějších: když propojíte reálnou nudu s iluzí štěstí, prostě to funguje.

Hazard, postavený na lidské slabosti, do společnosti vrostl skrze peníze, které odvádí, a skrze politiky, kteří je potřebují, aby měli „čím vládnout“. To je chybná logika a je ji třeba změnit.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy