Martin Hála Martin Hála | Komentáře
15. 10. 2021 6:00

Čipy místo Jie Ťien-minga. Česku se otevírá jedinečná ekonomická šance

Výsledky voleb přepíší politickou mapu republiky - právě včas, aby země mohla konečně reflektovat rychle se měnící geopolitické a geoekonomické trendy a zkusila z nich vytěžit co nejvíc. Nejen pro svou bezpečnost, ale i pro své hospodářství. Za pár dní získáme příležitost rozehrát skutečnou ekonomickou diplomacii.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil během návštěvy v tchajwanském parlamentu.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil během návštěvy v tchajwanském parlamentu. | Foto: ČTK

Prezident Zeman zahájil před osmi lety svůj obrat k Číně pod praporem „ekonomické diplomacie“. Okázalá, až podlézavá vstřícnost měla Česku přinést investice a další výhody. Prudký obrat v zahraniční politice hlava státu obhajovala tím, že ve vztahu k Pekingu jen dohání náskok, který měla většina západních států v celosvětové snaze těžit z fenomenálního hospodářského vzestupu Číny.

To byla v roce 2013 do jisté míry pravda. Západní země se v té době ještě předháněly v nadbíhání Číně. Spojené státy stále zastávaly politiku „zapojovaní“ (Engagement). Německo razilo heslo „změna prostřednictvím obchodu“ (Wandel durch Handel) a Velká Británie si užívala svou „zlatou éru“ (Golden Era) ve vztahu k Pekingu. Problém spočíval v tom, že tato vstřícnost se začala rychle obracet právě v okamžiku, kdy ji Zeman začal „dohánět“.

Východ, západ, jih, sever i střed

Bezprostřední příčinou ztráty iluzí o Číně v okolním světě byl nástup současného generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny a předsedy („prezidenta“) Čínské lidové republiky Si Ťin-pchinga. Ten začal rychle zavádět otevřeně neo-maoistickou politiku tuhé kontroly nad veškerými aspekty života, včetně ekonomiky. „Východ, západ, jih, sever i střed - komunistická strana vládne všem,“ zní jeho oblíbený slogan, vypůjčený od Mao Ce-tunga.

Foto: Aktuálně.cz

Tato teze platila v Číně vždy, ale po nástupu Si Ťin-pchinga ji už nebylo možné dost dobře ignorovat. Demokratický svět si začal klást otázku, nakolik je hospodářská spolupráce s Pekingem výhodná - a bezpečná - když například evropské automobilky nemohou ani 20 let po vstupu Číny do Světové obchodní organizace působit na tamním trhu samostatně, ale jen prostřednictvím takzvaných společných podniků (Joint Ventures) s čínským partnerem. Tomu přenechávají nejen velkou část zisku, ale svému budoucímu potenciálnímu konkurentovi na světových trzích jsou nuceny předávat i technologie a pomáhat v budování výrobních kapacit. Prostě "vzájemně výhodná spolupráce" jako řemen.

Diverzifikace řetězců

Úskalí hospodářské spolupráce s Čínou jsou nejpatrnější v sektoru vyspělých technologií, zvláště strategických odvětví, jakým jsou polovodiče. Této oblasti vévodí tchajwanské společnosti jako TSMC, které ovšem přesunuly v době nadšené hospodářské spolupráce s Čínou velkou část výroby na tamní pevninu.

S rostoucím napětím mezi oběma zeměmi - a ruku v ruce s celkovou změnou geopolitické situace - se teď tchajwanské společnosti snaží tuto výrobu relokovat zpět do vlasti nebo do bezpečnějších třetích zemí. Tento proces zahájila na Tchaj-wanu takzvaná nová jižní politika. V globálním měřítku se teď pro něj vžil termín restrukturalizace nebo diverzifikace dodavatelských řetězců.

Ze strategického přesunu výroby tchajwanských podniků zatím těžila v rámci „nové jižní politiky” hlavně jihovýchodní Asie a další země jako Indie nebo Mexiko. Není ovšem důvodu, proč by se do něj nemohla zapojit také střední a východní Evropa, konkrétně Česko. Tchajwanské investice do progresivních odvětví tu mají tradici; například společnost Foxconn zde působí úspěšně již dobrá dvě desetiletí.

Bez Krtečka

Koncem října přijedou do Prahy hned dvě vysoké delegace z Tchaj-wanu. První zahrnuje několik ekonomických ministrů a jejich náměstků, ale také předsedu Národní rady pro rozvoj, který má v gesci vyspělé technologie, včetně výroby dnes tolik skloňovaných (a úzkoprofilových) čipů.

Obě návštěvy představují velikou příležitost pro českou ekonomiku. Otázkou zůstává, nakolik ji bude česká strana v současné povolební situaci schopna využít. Klíčová ministerstva zatím zdá se zůstávají v sevření dosluhující politické garnitury a její jednostranné orientace na Peking.

Zemanova "ekonomická diplomacie" nám přinesla jen ostudu, ztělesněnou postavou zmizelého hradního poradce Jie Ťien-minga a jeho „vlajkové lodi čínských investic”, zkrachovalé společnosti CEFC. Nadcházející tchajwanské mise nabízejí příležitost ke skutečné ekonomické diplomacii, jež by mohla pomoci Česko konečně pozvednout k vyšší přidané hodnotě. Čeští představitelé se kvůli tomu ani nebudou muset pitvořit s plyšovým Krtečkem. Bude stačit, když tu příležitost vezmou vážně.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

Čína narušila vzdušný prostor Tchaj-wanu desítkami letadel. Ostrovní stát k nim poslal své stroje (video z 6. října 2021)

Čína narušila vzdušný prostor Tchaj-wanu desítkami letadel. Ostrovní stát k nim poslal své stroje. | Video: Asociated Press, Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

V Plzni zkolaboval a zemřel sedmadvacetiletý muž, jehož policie kvůli agresivitě zajistila

V Plzni ve středu brzo ráno zemřel při policejním zákroku sedmadvacetiletý muž. Policie uvedla, že ho zadržela poté, co se agresivně dobýval do jednoho domu, napadl svého příbuzného a poté i přivolané policisty. Policie použila donucovací prostředky. Zajištěný nejevil známky zranění, ale po chvíli zkolaboval a nepodařilo se ho oživit ani policii, ani přivolaným záchranářům, informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Okolnostmi případu se zabývají kriminalisté a policie zatím nebude poskytovat bližší informace.

Událost se stala po 6:00. Policisté vyjížděli do čtvrti Lochotín. Mladý muž se tam podle dostupných informací domáhal vstupu do obydlí svého rodinného příslušníka, kterého potom napadl.

"Po příjezdu policistů na místo se muž choval agresivně a následně zaútočil i na policisty. Ti po zákonných výzvách, na které muž nereagoval, použili donucovací prostředky a muže omezili na osobní svobodě," popsala Burešová. Neupřesnila, jaké donucovací prostředky policie použila.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Slavnostní vojenská přísaha ve středu netradičně zazněla v Brně. Složilo ji bezmála pět set studentů

V kasárnách Univerzity obrany v Brně ve středu po 10:00 zaznělo sborově "Tak přísaháme!" Věrnost České republice na netradičním místě slíbilo 462 nových studentů univerzity. Přísaha jako tradiční součást oslav výročí vzniku československého státu 28. října se až na výjimku vždy konala na Hradčanském náměstí u Pražského hradu, účastnila se jí i hlava státu. V Brně se výjimečně konala v roce 2017, loni kvůli vývoji covidu nebyla vůbec.

Věrnost republice dnes dopoledne odpřisáhlo 462 studentů Univerzity obrany v Brně, kteří po ukončení základního výcviku u Velitelství výcviku - Vojenské akademie ve Vyškově nastoupili ke studiu. Včetně šesti studentů vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Z počtu bylo 20 procent žen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy