Jiří Leschtina Jiří Leschtina | Komentáře
23. 4. 2019 17:40

Co čeká justici, až nastoupí ministryně Benešová? Katastrofický scénář nelze vyloučit

V kariéře Marie Benešové zároveň narazíme i na postoje, které dodnes zasluhují uznání.
Marie Benešová na snímku z roku 2008.
Marie Benešová na snímku z roku 2008. | Foto: ČTK

Prosadí na vládě nová ministryně Marie Benešová odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana? Jmenuje na jeho místo povolnou figuru, která odvolá šéfy vrchních státních zastupitelství Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana? A dosadí pak na jejich místa zametače kauz typu Vlastimila Rampuly či Libora Grygárka?

Takový je katastrofický scénář, který se vznáší ve vzduchu od nečekané rezignace ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. A který Marie Benešová odmítá se vší vehemencí. Teď jde o to, zda zrovna tohle máme věřit protřelé justiční harcovnici, která je od počátku své politické kariéry věrnou spojenkyní Miloše Zemana.

Samotná Marie Benešová se k úvahám, že jako ministryně může zásadně ovlivnit Babišovu kauzu Čapí hnízdo, vyjádřila pro týdeník Respekt: "To je sice zajímavá teorie, ale předpokládá, že požádám o odvolání Pavla Zemana, a k tomu se nechystám." A ještě dodala: "Nejsem šťastná, že se stávám ministryní ve chvíli, kdy se začíná rozhodovat o žalobě na premiéra, ale ta změna nemá s případem Čapí hnízdo nic společného a já do věci nemíním zasahovat."

Jedno je jisté. V kariéře Marie Benešové narazíme i na postoje, které dodnes zasluhují uznání. A nejde jen o její slavný výrok o justiční mafii, jímž se dnes ohání premiér, aby národu nějak prodal své rozhodnutí vzít ji do vlády.

Jako nejvyšší státní zástupkyně se Benešová postavila proti tehdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi, když svévolně rozhodl o předání trestního stíhání katarského prince, obviněného z pohlavního zneužívání, do jeho vlasti.

Na vlastní kůži pak Benešová zažila hořkost pádu z postu nejvyšší žalobkyně, který prosadil v Paroubkově vládě ministr Němec. Pokud by nyní jako ministryně navrhla vládě odvolání Pavla Zemana, asi by se uměla dost dobře vžít do jeho rozpoložení.

Podle pražské radní Hany Marvanové bychom neměli černobíle posuzovat Marii Benešovou ani kvůli jejímu přátelství s prezidentem Zemanem. Marvanová poukazuje na své zkušenosti s nejvyšší žalobkyní z doby, kdy jako advokátka hájila podvedené klienty společnosti H-System Petra Smetky:

"V kauze H-System figurovali lidé propojení s vysoce postavenými členy ČSSD a panem Zemanem, včetně pana Šloufa. Marii Benešovou pojí s Milošem Zemanem dlouhodobé přátelství. Ani toto přátelství jí ale nebránilo v tom, aby naprosto tvrdě požadovala vyšetřování této kauzy," tvrdí Hana Marvanová.

Benešová na sjezdu ČSSD v roce 2011.
Benešová na sjezdu ČSSD v roce 2011. | Foto: Ludvík Hradilek

Všechny tyto případy ale spojuje jeden moment. Udály se v době, kdy Marie Benešová byla na vrcholu sil a na jednom z nejvyšších justičních postů. Anebo krátce po jejím odvolání, kdy se jako stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD těšila uznání nemalé části laické i právní veřejnosti za své předchozí zásadové postoje.

Dnes máme co do činění se ženou, která se ve zlém rozešla se sociální demokracií. A nikdy příliš neskrývala svou zhrzenost nad tím, že pro Sobotkovo vedení ČSSD se stala nežádoucí osobou.

A tak pokud nyní přichází do vlády koalice ANO a ČSSD, pak rozhodně ne jako přítelkyně, jak se oslovují mezi sebou sociální demokraté, ale spíš jako zraněná osoba, toužící po satisfakci, ne-li rovnou po pomstě. Což může být i další pouto, které ji spojuje se Zemanem a jeho touhou vygumovat sociální demokraty z parlamentní mapy.

Nevíme ani, jak Marii Benešovou poznamenala léta, kdy její advokátní kancelář na základě smlouvy s Ústeckým krajem obhajovala projekty, za něž dnes stojí před soudem někdejší politické špičky Divokého severozápadu.

Ale hlavně: zhrzenou Marii Benešovou si zřejmě připoutal prezident Miloš Zeman poutem nejsilnějším, když ji v roce 2013 na několik měsíců učinil ministryní spravedlnosti své úřednické vzdorovlády. Leccos o Benešové vypovídá už to, že jako erudovaná právnička neváhala se vstupem do vlády, která vznikla navzdory ústavním zvyklostem, jimž se prezident vysmál.

Jako ministryně spravedlnosti s premiérem Rusnokem, 2013.
Jako ministryně spravedlnosti s premiérem Rusnokem, 2013. | Foto: Vojtěch Marek

Benešová přichází do Babišova kabinetu jako prezidentův trojský kůň v době, kdy Hrad nezastřeně válčí s justicí. A jestli něco muselo rozběsnit Miloše Zemana, tak postoj nejvyššího státního zástupce, který odmítl pozvání na Hrad s tím, že zrovna dohlíží na vyšetřování kauzy Lány.

A těžko si představit, že hlava státu se svou pomstychtivou sloní pamětí nebude vyvíjet soustředěný tlak na "svoji" ministryni, aby na vládě zařídila právě odvolání nejvyššího žalobce Zemana.

Že to vyvolá pozdvižení? Kdo ale jiný než houževnatá a otrlá Benešová, která se upsala Miloši Zemanovi nevypověditelnou přízní, by se nemusel zdráhat vzít na sebe střet s veřejností?

To všechno jsou důvody, proč katastrofický scénář vůbec nemusí být až tak vzdálený reálným výhledům. Skutečným důsledkem příchodu Marie Benešové do vlády pak může být ovládnutí soustavy státního zastupitelství mocenským duopolem Babiš-Zeman.

Zkouška profesionální cti a odvahy tak možná čeká nejen státního zástupce Jaroslava Šarocha, který teď rozhoduje o žalobě na premiéra, ale i další žalobce dohlížející na kauzy dnešních mocných. Možná by se v případě tlaků nové ministryně spravedlnosti mohli inspirovat i některými úctyhodnými postoji Marie Benešové v jejích lepších časech.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy