Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 5. 2017 15:30

Co je za plotem Zemanova Hradu, jaderné hlavice?

Opevňování Pražského hradu by mohlo sloužit jako případová studie na téma "jak nepopulární opatření lidem znechutit ještě víc".
Hradní opatření proti teroru, snímek z dubna 2017.
Hradní opatření proti teroru, snímek z dubna 2017. | Foto: Martin Fendrych

Za tři čtvrtě roku se dá zvyknout na leccos. Že přečíslovali tramvaje, že váš zubař přestěhoval ordinaci na druhý konec města a vaše oblíbená restaurace zdražila, s tím se většina lidí nějak srovná. A pak jsou věci, které se kupodivu vstřebat nedaří. Někoho dokonce rozčilují pořád víc, tím jak trvají a budou trvat jakoby donekonečna. Aktuální příklad: takzvaná bezpečnostní opatření na Pražském hradě.

Propukla v létě 2016 a rozhodně to nevypadá, že by je obyvatelstvo skouslo a smířilo se se stavem věcí. Pochopitelně lze namítnout, že jde o českou sociální bublinu: ale fotky a videa stametrových front nejsou "hitem internetu" o nic míň než vloni, naopak. Rozčilení nevyprchalo.  

Turistům - těch samozřejmě stojí ve frontách drtivá většina - to nejspíš přijde jako poznaná nutnost. Obvykle nemají srovnání, jak to na Hradě vypadalo dřív. Zážitku je třeba něco obětovat, usoudí. Kdežto tuzemci, Pražanovi, místnímu daňovému poplatníkovi, voliči, se těžko někdo může divit, když se mu nic obětovat nechce. Proč by taky mělo? Ptal se ho snad někdo na to, jestli mu může z krásného koutu města udělat něco jako vojenský prostor? Neptal.

Opevňování Hradu za Miloše Zemana by mohlo sloužit jako případová studie na téma "jak nepopulární opatření lidem znechutit ještě víc". Základem je v podstatě nulová mediální komunikace s veřejností, která je stavěna před hotovou věc, a když příslušné závory stojí, je jí obvykle suše vzkázáno, že se tak stalo pro její dobro, s nedbale skrývaným údivem, jak to někdo může nechápat. Nikoli je nám líto…, připravte se prosím na…, děkujeme za pochopení…, nýbrž arogance. (Mluvčí Ovčáček si vyřizuje domnělé účty s médii i na tomhle poli, neuvěřitelné.)

U dříve otevřeného vchodu do Jeleního příkopu vás "vítá" cedule Vojensky střežený prostor, vstup zakázán. Na první pohled to musí být jasné: Tady nemáte co pohledávat. Asi jako kdyby za plotem skladovali jaderné hlavice.

Bezpečnostní opatření vytvářejí nová a evidentní bezpečnostní rizika, jsou přehnaná a se stejnou logikou by se pod bezpečnostní rámy daly zavřít desítky dalších veřejných míst. O tom se popsalo mnoho. Ale dokonce i za těchto okolností by si lidé mohli na omezení časem zvyknout - i když by to byla chyba - a postupně je akceptovat jako nevyhnutelnou normalitu života. Něco jako "přežili jsme horší věci, tak co". Tak budeme chodit jinam, co se dá dělat.

Jenže Hrad se opevňuje nejen nesmyslně, ale taky zpupně. To druhé bude lidem vadit pořád. Jako za Husáka.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 33 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy