Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 5. 2017 15:30

Co je za plotem Zemanova Hradu, jaderné hlavice?

Opevňování Pražského hradu by mohlo sloužit jako případová studie na téma "jak nepopulární opatření lidem znechutit ještě víc".
Hradní opatření proti teroru, snímek z dubna 2017.
Hradní opatření proti teroru, snímek z dubna 2017. | Foto: Martin Fendrych

Za tři čtvrtě roku se dá zvyknout na leccos. Že přečíslovali tramvaje, že váš zubař přestěhoval ordinaci na druhý konec města a vaše oblíbená restaurace zdražila, s tím se většina lidí nějak srovná. A pak jsou věci, které se kupodivu vstřebat nedaří. Někoho dokonce rozčilují pořád víc, tím jak trvají a budou trvat jakoby donekonečna. Aktuální příklad: takzvaná bezpečnostní opatření na Pražském hradě.

Propukla v létě 2016 a rozhodně to nevypadá, že by je obyvatelstvo skouslo a smířilo se se stavem věcí. Pochopitelně lze namítnout, že jde o českou sociální bublinu: ale fotky a videa stametrových front nejsou "hitem internetu" o nic míň než vloni, naopak. Rozčilení nevyprchalo.  

Turistům - těch samozřejmě stojí ve frontách drtivá většina - to nejspíš přijde jako poznaná nutnost. Obvykle nemají srovnání, jak to na Hradě vypadalo dřív. Zážitku je třeba něco obětovat, usoudí. Kdežto tuzemci, Pražanovi, místnímu daňovému poplatníkovi, voliči, se těžko někdo může divit, když se mu nic obětovat nechce. Proč by taky mělo? Ptal se ho snad někdo na to, jestli mu může z krásného koutu města udělat něco jako vojenský prostor? Neptal.

Opevňování Hradu za Miloše Zemana by mohlo sloužit jako případová studie na téma "jak nepopulární opatření lidem znechutit ještě víc". Základem je v podstatě nulová mediální komunikace s veřejností, která je stavěna před hotovou věc, a když příslušné závory stojí, je jí obvykle suše vzkázáno, že se tak stalo pro její dobro, s nedbale skrývaným údivem, jak to někdo může nechápat. Nikoli je nám líto…, připravte se prosím na…, děkujeme za pochopení…, nýbrž arogance. (Mluvčí Ovčáček si vyřizuje domnělé účty s médii i na tomhle poli, neuvěřitelné.)

U dříve otevřeného vchodu do Jeleního příkopu vás "vítá" cedule Vojensky střežený prostor, vstup zakázán. Na první pohled to musí být jasné: Tady nemáte co pohledávat. Asi jako kdyby za plotem skladovali jaderné hlavice.

Bezpečnostní opatření vytvářejí nová a evidentní bezpečnostní rizika, jsou přehnaná a se stejnou logikou by se pod bezpečnostní rámy daly zavřít desítky dalších veřejných míst. O tom se popsalo mnoho. Ale dokonce i za těchto okolností by si lidé mohli na omezení časem zvyknout - i když by to byla chyba - a postupně je akceptovat jako nevyhnutelnou normalitu života. Něco jako "přežili jsme horší věci, tak co". Tak budeme chodit jinam, co se dá dělat.

Jenže Hrad se opevňuje nejen nesmyslně, ale taky zpupně. To druhé bude lidem vadit pořád. Jako za Husáka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy