Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Komentáře
24. 2. 2010 13:40

Co myslíte, může Česko zabřednout do řeckých chyb?

Sobotka, Michl, Kohout a čtenáři debatují o potížích Řecka a finanční budoucnosti
Foto: Aktuálně.cz

"Srovnání situace ČR s Řeckem není adekvátní, jak pokud jde o trendy vývoje veřejných rozpočtů, tak o celkový aktuální podíl veřejného dluhu na HDP," napsal ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalý ministr financí a politik ČSSD Bohuslav Sobotka.

Řecko se v současné době potýká s vážnými finančními problémy VÍCE ZDE. Podle Sobotky se však řeckého scénáře nemusíme obávat, protože celkový veřejný dluh bude v Řecku na konci letošního roku 120 % tamního HDP, zatímco Česko vykáže s vysokou pravděpodobností celkové zadlužení 40 % HDP.

"Pan ministr Janota by proto neměl naši zemi tak často veřejně srovnávat s Řeckem. Zhoršuje to vnímání našeho státu v očích analytiků ratingových agentur, Evropské komise, zahraničních investorů i zájemců o naše státní dluhopisy," napsal Sobotka, který svým textem rozpoutal čtenářskou debatu o zadlužování Česka a vývoji ekonomické situace ve světě.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Bohuslava Sobotky:
Česká republika není a nebude rozpočtovým "Řeckem"

Diskutující vystupující pod přezdívkou Max brzdí Sobotkův optimismus. Upozorňuje, že Sobotka podle jeho názoru v blogu nezmiňuje to podstatné: a to je neochota politiků provést nutné reformy, především penzijního systému. "Pro optimisty, kteří si myslí, že se nic neděje, jen dva ukazatele: Náklady na dluhovou službu (úroky) budou příští rok šplhat již k 100 mld. Kč. Lotyšsko mělo daleko nižší míru zadlužení než ČR a je prakticky v bankrotové situaci," napsal diskutující Max.

Infobox

Moderované čtenářské debaty na důležitá politicko-společenská témata současnosti najdete v rámci projektu Blogy osobností ZDE

Finančními problémy Řecka se ve svém blogu na Aktuálně.cz dlouhodobě zabývá ekonom Pavel Kohout. Ve svém posledním textu uvádí, že tamní situace může mít vliv na celou eurozónu i další státy. "Ve světě se opět šíří obavy z finanční krize. Ta minulá byla způsobena cennými papíry 'sestavenými' z rizikových hypoték v USA. Ta, která možná právě začíná, byla zažehnuta rizikovými státními dluhy. Konkrétně jde o dluhy řecké vlády," myslí si Pavel Kohout.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Kohouta: Požár v Řecku

Také ekonom Aleš Michl se ve svém posledním blogovém textu věnuje dalším scénářům ekonomického vývoje či možnému návratu finanční krize.

„Opět jsem po půlroce vařil písmenkovou polévku. Dá se nad ní přemítat o budoucnosti. Když si z ní vylovíte >>W<<, získáte nejpravděpodobnější obrázek o ekonomice. Tedy sešup dolů - recese - oživení - zpátky do recese - a zpět vzhůru. Může se ale stát, že těch dvojitých véček budeme muset spořádat hned několik po sobě. Co když to bude ještě jinak? A vůbec, je dno před námi, anebo za námi? Inu, jak se to vezme...," napsal Michl.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Aleše Michla: Dno přede mnou, dno za mnou


 

Právě se děje

před 13 minutami

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy