Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
15. 6. 2017 7:45

ČSSD ožila: Oběť svatého Bohouše, náčelník Luboš Velká Ústa a Miloš Bez Cíle

ČSSD chybí silná figura, nemá Jeremy Corbyna, ale v krizi jedná jako demokratická strana, jež nepodléhá jednomu majiteli a není jeho firmou.
Triumvirát? Ano, ale podle demokratických pravidel. Pro Zemana a Babiše nepříjemná komplikace.
Triumvirát? Ano, ale podle demokratických pravidel. Pro Zemana a Babiše nepříjemná komplikace. | Foto: Kateřina Frouzová

Stalo se, co bylo očekáváno, Bohuslav Sobotka položil funkci předsedy ČSSD. Šéf vlády, o níž i jeho hlavní soupeř Andrej Babiš vykládá, jak je úspěšná, končí v čele své vlastní strany. Příběh podává tak, že se obětoval pro dobro ČSSD: "Jsem výrazně nespokojen s nízkými preferencemi ČSSD. Podpora veřejnosti neodpovídá práci, kterou ČSSD ve prospěch občanů jako vládní strana odvedla.

ČSSD ve vládě dodržela slovo dané voličům a minimálně z 90 procent splnila svůj program. Přesto v popularitě zaostává a její podpora v posledních týdnech dále klesá," sdělil dosavadní šéf sociální demokracie ve středu večer veřejnosti.

Sobotku nikdo nenutil, sám vyhodnotil stav ČSSD jako kritický a udělal "pánský gambit", obětoval se čtyři měsíce před volbami. Lídrem kampaně bude český šéfdiplomat Lubomír Zaorálek, stranu dle stanov povede statutární místopředseda a ministr vnitra Milan Chovanec, Sobotka bude dál řídit vládu.

Zásadní otázka: může nové uspořádání na voliče zabrat? Udělal Sobotka srozumitelné gesto? Stoupne obliba ČSSD?

Občan nerad hádky, krize, vzájemná obviňování špičkových politiků, bitky ve vládě. Babišovci neodpustí Sobotkovi, že jim vyhnal šéfa z vlády, odňal mu ministerstvo financí. Zemanovci nemají rádi Sobotku za to, že se občas opřel do jejich boha. Jiní voliči si zase mohli říkat: vyhodil Babiše, ale i jemu se rozpouští máslo na hlavě, vždyť ho přivedl do vlády.

V Česku říkáme: Moudřejší ustoupí. Sobotka ustoupil. Nevyklidil pole docela, zůstal předsedou vlády, ale to by volič mohl kvitovat s povděkem. Rozbít vládu čtyři měsíce před volbami? Zbytečné, nesmysl. Antizemanovci navíc ocení, že Sobotka nedává Hradu prostor, aby si prezident do voleb ještě zařádil, aby třeba premiérem jmenoval Babiše.

Sobotkovo gesto je chytřejší, než se na první pohled jeví. On sám sloužil jako terč pro Zemana, ten do něj poslední dobou nikdy neopomněl kopnout. Tento terč coby hlavní tvář ČSSD ve volbách končí. Lídrem kampaně bude Zaorálek, který se Zemanem hraje v šach a spolu přešupačili českou zahraniční politiku v klanění se komunistické Číně.

Zradí Zeman přítele od šachovnice?

Zaorálek pro Zemana neskýtá snadný cíl. Pokud do něj začne rýt, zpochybní svůj vlastní vkus; on sám si ho vybral místo Sobotky, na truc Sobotkovi. Jistě, od Zemana můžeme čekat cokoli, i "zradu" přítele Zaorálka, ale uškodila mu vládní krize a tento veletoč by ho poškodil znovu.

Těžkou animozitu Sobotka vyvolával v Babišovi. Však šéf ANO jeho čtvrteční odchod z čela ČSSD komentoval skoro vtekle: "ČSSD je zoufalá a pan Sobotka zbaběle utíká z boje. Škoda, mohli jsme se střetnout v předvolební kampani a občané by rozhodli, kdo měl pravdu."

Utíká z boje? Ale ne, Sobotka zůstává volebním lídrem v Jihomoravském kraji a "součástí týmu, který bude usilovat o co nejlepší výsledek sociální demokracie", nevzdává se, jen snižuje útočný potenciál soupeře, BabišoZemana. Oba ty pány to hněte (ani Zeman si neodpustil jedovatý komentář k Sobotkovi).

Babiš ve svém hodnocení Sobotkovy rezignace pokračoval: "Tahle trojka (pozn. red.: Sobotka, Chovanec, Zaorálek) vlastně sociální demokracii ovládla." Má pravdu, ovládla ji legálně na březnovém sjezdu ČSSD; Sobotka byl zvolen šéfem, Chovanec jeho zástupcem, Zaorálek místopředsedou s nejvyšším počtem hlasů.

Babiš: "Podle mých zkušeností je to klientelistická a zkorumpovaná parta lidí. Ti poctiví jsou zadupaní někde dole a nemají šanci to změnit. Pokud chce ČSSD něco změnit, tak potřebuje kompletní obrodu strany."

Šéf ANO jede svou mantru o korupci a klientelismu. Na jednu stranu o klientelistických vazbách v ČSSD jistě ví víc, než tušíme. Ale nic nezmění na faktu, že Sobotka je obecně považován spíše za slušného člověka, jen slabého. Ani Zaorálek neproslul korupcí, spíš se jeví jako mizerný ministr zahraničí, to mu však Babiš nevyčítá. A Chovanec, pokud známo, není stíhán, ani podezřelý v nějaké tuzemské levárně. (Pravda, k titulu přišel velmi levně.)

Mazaný plán "SoChoZao"

Řešení "SoChoZao" (Sobotka, Chovanec, Zaorálek), triumvirát, vypadá nakonec docela mazaně. Zaorálek miluje řečnění, a že obvykle nic neřekne, to v kampani nemusí znamenat žádný malér, možná je to spíš výhoda. Platí u nás přece "hlavně emoce"… O Zaorálkovi se říká, že je razantnější; než Sobotka určitě. Razance (v Česku se tím myslí silné řeči, ne silné činy) není v kampani na škodu.

Slabinou řešení je ministr Chovanec. Nezaujatému pozorovateli uniká, co ten pán má společného se sociální demokracií, se stranou levicovou, vyznávající snad stále ještě solidaritu domácí i internacionální, tradičně nenacionalistickou či přímo antinacionalistickou.

Ale ve chvíli, kdy Sobotka řídí vládu a kdy kampani vládne Zaorálek, šéf ČSSD nemá tu nejvyšší váhu. Pokud se nezačne cítit důležitě a významnost si k sobě nebude hrnout. Pokud nezačne se Zaorálkem soupeřit; vždyť ministr zahraničí, byť spíš teoreticky, kandiduje na premiéra.

Suma sumárum jsme svědky zásadní změny v ČSSD a jsme svědky osobní oběti člověka, který si vyhodnotil, že překáží své straně a slouží jako zbytečně snadný terč pro Zemana a Babiše. Neobvyklé, pozitivní. Mohlo by to přispět k lepší politické kultuře.

Dvě hodnocení politiků stojí za zmínku: Předseda lidovců Pavel Bělobrádek tweetoval: "B. Sobotka udělal silný krok. Je to nejdéle sloužící premiér. Vážím si ho a držím palce ve veřejném i osobním živote." Fér slovo, velkorysé, v české politice nadobyčej přátelské a vstřícné.

A ještě tweet europoslance za ANO Pavla Teličky: "Dle Zemana premiérem kdokoliv, jen ne Sobotka. Státnické, že? Já říkám: Prezidentem kdokoliv důstojnější a lepší, než Zeman. A těch je mraky." Naráží na Zemanova slova, jež vyřkl minulý týden v TV Barrandov a tento týden znovu ve své kampani (každý lepší než Sobotka). Telička se odpoutává od postoje ANO a kritizuje prezidentovu nekrocenou nenávist, jíž vůči premiérovi neskrývá.

Vraťme se k otázce, zda změna může vylepšit preference (volební výsledek) sociální demokracie. Může. Nelze čekat, že by díky této rošádě ČSSD porazila ANO. Zkomplikovala však pozici dvou hlavních soupeřů a volič může ocenit, že Sobotka ustoupil. Oběť svatého Bohuslava se nejeví zbytečná.

Prohra oranžové strany nemusí být tak drtivá a, pokud Babiš vyhraje a pokud zaorálkovci skončí druzí, může se stát, že ANO nenajde mezi "zkorumpovanci" koaličního partnera a nakonec vznikne nebabišovská vláda natruc Zemanovi. ČSSD chybí silná figura, nemá Jeremy Corbyna (dodejme naštěstí, vyhnal by nás z NATO), ale v krizi jedná jako demokratická strana, jež nepodléhá jednomu majiteli a není jeho firmou.

Přihlaste se k našim newsletterům
Odhlásit se můžete kdykoliv.
Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že dochází ke sbírání a zpracování osobních údajů. Více informací o zásadách ochrany osobních údajů naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy