Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
4. 11. 2009 13:02

Čtenáři Aktuálně.cz: Klaus Lisabon podepisovat neměl

Diskutovali jste, jak měl prezident postupovat ohledně Lisabonu
Foto: Aktuálně.cz

Mezi čtenáři a diskutujícími Aktuálně.cz mírně převažují odpůrci ratifikace Lisabonské smlouvy - alespoň to plyne ze čtenářských debat a anket. V jedné z nich přes 60 procent čtenářů uvedlo, že Klaus Lisabonskou smlouvu navzdory rozhodnutí Ústavního soudu podepsat neměl (hlasovalo takřka 5 tisíc čtenářů Aktuálně.cz).

Řada diskutujících zpochybňuje výhody Lisabonské smlouvy a souhlasí s prezidentem, že dokument může omezit suverenitu země, což může mít vážný dopad na běžný život obyvatel.

Diskutující jsou rozděleni na dvě takřka stejně početné skupiny v otázce, zda měl Klaus kvůli oznámení, že země podle jeho názoru ztrácí suverenitu, rezignovat na svou funkci.

Jedna skupina čtenářů míní, že odstoupení Klause by nic nevyřešilo a podporuje postup prezidenta, protože Lisabonská smlouva by byla ratifikována tak jako tak. Druhá část diskutujících si myslí, že prezident dokument, o kterém je sám přesvědčen, že poškodí Česko, neměl podepisovat - a měl raději rezignovat.

Většina z těchto diskutujících uvádí, že prezident měl odstoupit právě před podepisem smlouvy, čímž by dal najevo, že nechce svým podpisem stvrdit dokument, který zapříčiní ztrátu suverenity země.

V anketě Aktuálně.cz odpovědělo Ne na otázku, zda by měl Klaus odstoupit, zhruba 52 procent čtenářů. Hlasovalo zhruba 4 tisíce lidí.

Čtenářskou diskusi k tématu, zda by měl prezident rezignovat či nikoliv, najdete ZDE.

Do dalších právě probíhajících moderovaných čtenářských diskusí se můžete zapojit pod aktuálními blogy:

Foto: Aktuálně.cz
Blog Jana Zahradila: Lisabonská smlouva prošla, začíná druhé kolo šaškárny
Foto: Aktuálně.cz
Blog Jiřího Pehe: Lisabon ratifikován, teď zrušit Klausovu výjimku

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy