Libor Stejskal Libor Stejskal, red | Komentáře
24. 12. 2011 8:00

Čtenáři Aktuálně.cz se rozloučili s Václavem Havlem

Poslali jste stovky e-mailů s projevy účasti. Přečtěte si je všechny zde.
Foto: Aktuálně.cz

 

Stovky a stovky projevů účasti v souvislosti s úmrtím Václava Havla přicházely od pondělka na adresu Aktuálně.cz. Všechny jsme zveřejnili a tady si je můžete přečíst. Děkujeme vám.

Několik stovek zaslaných kondolencí najdete také ZDE 

 

HLUBOKOU SOUSTRAST  DĚKUJEME ZA SVOBODU Maruška

I kdyz mi v r.1989 byly 2 roky,uvedomuju si co jste pane Havle pro nas obcany udelal.Mame diky Vam svobodu,dekuji!Mel jste velke srdce a pochopeni pro obycejne lidi a to nikdo z politiky a nynejsi nas prezident nemel a verim,ze nikdy mit nebude.V dnesni dobe ti co stoji za nasi CR mysli jen jak pomoct sobe,ale o vztahy a problemy nas druhych se nezajimaji.To jste umel jen Vy!Hned jak muj syn povyroste,zacnu mu o Vas vypravet.Jste symbol CR.Budete tu opravdu chybet!Mam Vas rada pane Havle,nikdy nezapomenu.Pro me jste zustal prezidentem CR Vy.Uprimnou soustrast cele rodine.
Veronika F.s rodinou

Života jiskra v dáli teď uhasíná, však její teplé světlo nám v myslích a srdcích bude tepat a doutnat dál a jednou, byť byl by to sebemenší plamínek, rozžehne se a teplem svým nás opět zahřeje. Odešel člověk, který myslel na občany a udělal hodně pro naši malou, ale krásnou zemi!! Děkujeme pane prezidente!! Budete stále v našich srdcích. Upřímnou soustrast paní Havlové.
Petr Novák

Paní Havlová,
jste výjimečná žena a velice si Vás vážím. Dovolte, abych vám vyslovila soustrast s úmrtím vašeho manžela, který byl určitě šťastný, že zbytek života mohl prožít právě s vámi. Je mi smutno, ale budu doufat a věřit, že s odchodem pana presidenta Havla se lidé vzchopí a probudí z letargie s tím, že slušnost, charakter, smysl pro spravedlnost a odvaha ukázat na špatnosti, není jen pouhá fráze.
Iva Mazíková

Sdílela jsem jeho myšlenky a názory. Představoval pro mě příklad slušného, důvěryhodného, inteligentního a odvážného člověka.
Je mi moc líto, že už ho nebudeme vídat ani poslouchat ve chvílích, kdybychom to automaticky očekávali.
Upřímnou soustrast.
Martina Novotná

Václav Havel nás sjednotil v roce 1989 a sjednotil nás, doufám, i svou smrtí. Ty davy lidí, kteří se s ním po celé republice loučí a vyjadřují mu úctu a svůj dík za to co pro nás znamenal i udělal, jsou toho důkazem. Ta spontánnost vyjádřená  účastí lidí při loučení s Václavem Havlem nás může  naplnit nadějí, že to s námi není ještě tak špatné. Děkujeme Václave!!!
Verner Václav

Pane prezidente Havle..oni ještě nevědí..
Vládo, politické strany! Není na čase si uvědomit, že nad slovy pana prezidenta Václa Havla
LÁSKA A PŘÁTELSTVÍ ZVÍTĚZÍ NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ nikdy nezapadne Slunce!!
Vám s díky a naposled
s úctou Jana

Největší úctu prokážeVáclavu Havlovi každý z nás, když se bude chovat slušně s pokorou k druhým i k sobě.
V. Dlouhý

Diky Pane Prezidente, a primlouvejte se za nas!

Skončil státní pohřeb,viděl jsem mnoho dojatých lidí,plačících mužů, snad to
donutí lidi víc přemýšet,mějte krásně na tom druhém světě....
Josef Dlabač

Velké díky pane prezidente.
Jaroslav Glos, Trinec

Vážená paní Dagmar Havlová,
přijměte, prosím, upřímnou soustrast nad úmrtím Vašeho manžela, prezidenta a člověka, který bude chybět celému národu. Pro každého z nás odchází člověk , který zůstane navždy v srdcích všech. Odchod pana Havla je velikou ztrátou pro český  národ. Loučíme se  s velmi významnou osobností. Buďte silná.
H.T.

Aj ked som slovak, prezivam tuto udalost v Taliansku vdaka francuzskej televizii. On a Dubcek vyjadrili blizkost nasich narodov. Boli to skutocni politici. Nedivim sa, ze talianska televizia o nom rozprava malo. On prekonal vsetkych svojou uprimnostou.
D.M.

Děkujeme za změnu a novou víru v životě.
Viliam Kuvík a rodina

Vážený pane prezidente Havle,
Byl jste to Vy, kdo vrátil naší zemí zpět mezi demokratické státy, kam odjakživa patřila. S tím opět přišla svoboda slova a vyznání. A za to všechno Vám patří nehynoucí díky celého našeho národa.
S úctou
Michael Kaizr

Slušný a hodný člověk, ten na světě vždy schází.
Upřímnou soustrast.
M. Vanka

Vzpomínám s uctou.
František Verner, Teplice nad Metují

Odešel velký člověk, pro kterého nebyla slušnost slabošstvím a bez kterého by tato země nebyla svobodná. Děkujeme.
Markéta s rodinou.

Bylo samozřejmostí, že máme toho našeho Havla. Člověka s velkým Č, politika s velkým P, dramaturga s velkým D, ale hlavně to byl náš člověk, který se rozdal celému národu, aby zde mohla zavládnout demokracie a mohli jsme zase po dlouhé době svobodně dýchat. Druhého Havla už mít nebudeme, tak se snažme alespoň naplnit jeho odkaz. Stejně tam někde v hloubi bude pořád smutno. Upřímnou soustrast rodině i přátelům.
Regina Prášková, Plzeň

Uprimnu sustrast pozostalej rodine nad hlbokou stratou velkeho, mudreho, slusneho a cestneho cloveka. Je pre mna ctou, ze som zazila  velikanov ako Jan Pavol II a nas pan prezident  Vaclav Havel -  obaja prispeli svojim levim podielom k obrovskym a az neuveritelnym zmenam vo svete. n
Eva Majercinova Kosice

Pane prezidente Václave Havle,
znamenal jste pro mne mnoho. Není na světě jiný člověk, ke kterému bych chovala takovou úctu, obdiv, ale zároveň i nesmírnou lásku. Nevěřila bych, že budu tolik plakat pro člověka, se kterým jsem se nikdy osobně nesetkala. Nikdy na Vás nezapomenu.
Paní Dagmar Havlová,
upřímnou soustrast. Jsem velmi ráda, že Vás měl pan prezident za ženu, věřím, že jste ho opravdu velmi milovala a děkuji Vám za to, jak jste se o něj vždy pečlivě starala a byla pro něj nejen oporou, ale i zdrojem radosti a štěstí.
Helena Dušková

Thank you mr Havel that you lived and for what you did on earth.
Jaro Novak
Stockholm

Byl a jste vzorem statečnosti, vzácného charakteru i lidství.
Děkuji.
B. Smejkal

Vážená paní Havlová,
nejdříve dovolte, abych Vám i celé rodině vyjádřila hlubokou soustrast nad ztrátou tak milovaného člověka, jakým jistě pro Vás p. Václav Havel byl.
Dovolte mi malou vzpomínku, která mě dnes dostala na kolena, byť jsem se celý týden držela. V televizi ukázali záznam koncertu k 20. výročí Sametové revoluce, kde panu presidentovi zazpívala Joan Baez v angličtině a posléze refrén "Jednou budem dál"v češtině. Pan prezident zpíval spolu s ní a teprve u tohoto záběru jsem si uvědomila, že je to minulost, už k nám nepromluví, už ho nepotkáme, už ho neuslyšíme. Vím je to jediná spravedlnost na světě. Tím spíš pro nás, kteří tu ještě chvíli pobudeme o to víc těžší.
Dovolte mi na závěr, abych připomenula jeho slova, která právě v této době jsou tak důležitá.
"Jednou budeme dál, věřím, že za 20 let budeme dál. 
Nová Ústava - Listina základních práv a svobod, nový volební řád, který zajistí pořádek, sdílení s listinou EU - základní civilizační hodnoty a ideály. Mravní řád, který bude předcházet právnímu řádu. Mravní cítění - slušnost, na které se mohou podílet všichni, hlavně ti, na které je vidět, či jejich počínání, které ovlivňuje společnost.
Duchovní život, vědecké bádání, kultura, vzdělanost nebudou jen nějakou nadstavbou, jak jsou chápány dnes, ale budou vnímány jako výraz bytostné potřeby člověka, tedy něco,  co mu pomáhá být lépe člověkem.
Základem demokracie je občanská společnost, nejrůznější typy sebestrukrurace společnosti zdola. Život spolkový, akademický, neziskové organizace, církve, odbory, ale i samospráva komunální a krajská.
Člověk je tvor společenský a občanská společnost mu umožňuje svobodně se sdružovat s jinými a tudíž tvořivěji či autentičněji žít. Zároveň významně přispívá ke stabilitě státu. Je to totiž mimo jiné nejlepší obrana proti každému pokusu uzurpovat moc. Občanská společnost se po desetiletí potlačování či neexistence rodí těžko a dlouze. Stát se jí nebude bát, ale bude na ni naopak hrdý. A bude ji vycházet vstříc. Například tím, že určité procento daní budou moci občané i organizace podporovat neziskové organizace, které si sami vyberou.
Kde chřadně občanská společnost, tam chřadnou i politické strany. Je to pochopitelné, vždyť i strany jsou součástí občanské společnosti, byť velmi specifickými. Je to něco, co by mělo z občanské společnosti nasávat živiny, zpracovávat je a poté nabízet v podobě svých programů, politice, voličům, státu. Neobklopeny tímto životadárným prostředím musí chřadnout. Strany dříve či později pochopí, že nejsou nějakým metastrukturami státu či jeho nelegální alternativou, a že tu nejsou proto, aby někde v příšeří rozhodovali o tom, co má viditelný stát udělat a za co má nést veřejnou odpovědnost.
"Věřím, že náš politický systém bude ještě zrát a zbavovat se postupně svých tradičních neřestí dík čemuž budou strany za 20. let daleko víc tím, čím by měly být: Prostředím tvořivé politické rozpravy v němž se rodí a zrají politické osobnosti, které pak strany nabízejí politice respektive voličům".
Děkuji Vám pane prezidente
Jana Jandová

Odešla nejvýznamnější osobnost našeho státu.Budete nám moc chybět,PANE PREZIDENTE.
Upřimnou soustrast přeji všem pozůstalým.
Michal R.

Václave,
děkuji za vše, co jste pro naši republiku udělal.
Shodně s Vámi pevně věřím, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí!
V hluboké úctě
Jersi

Pane prezidente Václave Havle, nikdy jsem Vás nepoznal osobně, přesto ve svém srdci cítím velkou bolest, že už tu nejste. Naplňuje mě však naděje, když vidím kolik lidí po Vás truchlí, že Váš odkaz že pravda a láska zvítězí zůstane skutečně s námi.
Na shledanou
Jaroslav z Poličky.

Vždy pro mne budete prezidentem jen VY, lepšího člověka si naše republika nemohla přát. Děkuji za všechno a odpočívejte v pokoji pane Havle.
P.M.

Ze srdce děkuji Bohu, že mohou žít takoví lidé jako Václav Havel. Jsou to lidé, kteří vnášejí naději do lidského konání a bytí.
S Bohem vévodo země České a světlo věčné nechť ti svítí.
S pozdravem
Martin Franc

Vážený Pane Prezidente, vážený Pane Václave Havle,
díky za svobodu a nové šance.
PhDr Marie Svačinová, Litvínov

Vážený a našim srdcím drahý pane prezidente, děkujeme za vše a žehnáme pokoj, lásku a mír na Vaší další cestě ke Světlu. Upřimnou soustrast Vaší ženě a celé Vaší rodině, upřímnou sousrast nám všem...
Nechť Vaše poselství LÁSKY A PRAVDY se nám podaří naplnit.
Pán Bůh s námi...
V úctě a lásce Taťjana Horká s rodinou a "Školou lásky v rodině"

Drahý pane PREZIDENTE, děkujeme, že jste byl  - Člověk s nádhernou duší. Váš odchod bolí, ale věříme, že Vaše krásná duše s námi nadále zůstává. Děkujeme, děkujeme, děkujeme.
Staňa z Moravy

Smekám před ním.Byl to jistě velký člověk a silná osobnost.Škoda jen, že se nedožil toho, aby Pravda a Láska zvítězily nad Lží a Nenávistí.
S úctou
Luboš Mourek

Upřímnou soustrast....
Děkujeme za vše
René Mach s rodinou

Děkuji pane Prezidente.
Kyrian

Je škoda, že už nás opustil poslední velký spisovatel, dramatik a v neposlední řadě politik, který měl toho ještě mnoho říci.
Děkujeme.
Karel s rodinou.

Naše republika měla v historii jen dva prezidenty. Masaryka a Havla.
Ostatní byli jen státní úředníci.
Jan Herosch

Odešel vzácný člověk, čest jeho památce.
J. Trailin

Vážený pane prezidente,děkujeme za vše,co jste pro naši zemi udělal.Bude mi chybět Vaše rozesmátá tvář.Škoda, že jsme ztratili takovou osobnost!
Pán Bůh s námi.
Irena a Petr Broučilovi

Děkuji Vám Pane Prezidente za vše, co jste udělal pro tento národ a za to, jaký jste byl člověk! Těžko Vás někdo jako prezidenta překoná. Odpočívejte v pokoji!
Paní Dagmar, upřímnou soustrast. Jsem s Vámi v této těžké chvíli.
J. Langrová

Nesmírnou úctu, respekt a obdiv tomuto člověku!
R.I.P.
 
J+R+R+J Kulhaví

Vážená redakce, chtěl bych touto cestou vyjádřit hlubokou soustrast nad úmrtím bývalého prezidenta Václava Havla. Vážím si ho za to, že neúnavně bojoval proti režimu, který se držel u moci jenom díky veřejné a státní bezpečnosti, armádě, lživé propagandě a v neposlední řadě díky mašinerii ruské okupační armády. Byl světlem, které prosvítalo nad hlavami amorálních hlupáků, kteří v obludnost jménem socialismus věřili nebo si na něm budovali svou kariéru. Změnil mi život.
Čest jeho památce.
Miloň Žižka, Letohrad

Děkuji vám Václave,
budete vždy ten nej....Jsem moc smutný že už tu nejste ale v srdci všech lidí dobré vůle jste a budete. Za vše Vám moc děkuji a stisk Vaší ruky byl pro mě velkým pohlazením. Jsem rád že po Vašem boku stála  vždy Vaše žena Dagmar a jí touto cestou za vše moc děkuji a přeji , ať je vtěchto dnech hodně silná.
Bronislav J. Martinec

Pane Václave Havle. Znamenal jste mnoho pro mne i pro celou mou rodinu. Nikdy na Vás nezapomeneme.
Tímto vyjdřuji i hlubokou soustrast jeho blízkým.
K. Jelínek, Přelouč

Děkujeme za záchranu, nikdy nezapomeneme.
Romana Hradecka s dětmi

Prosím všechny dobré lidi, aby s Václavem Havlem nebyl pohřben i jeho odkaz: "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí".

Pane prezidente,jsi umělec a dramatik.
odešel jste s dobrou vuli a pravdou.
 
Světlo jedné duše uhaslo,
 však její teplo hřeje naše srdce dál...
 Odešel člověk, jehož jsme milovali,
 v našich vzpomínkách však bude žíti dál.

Daniela

Pane Prezidente, té naší republiky.. Udělal jste co jste mohl. Nyní je řada na nás.
Odpočívejte v pokoji!
Zbyněk Štefka

Pan prezident byl a je největší osobností novodobých českých a slovenských dějin. On a jeho kolegové(kamarádi) bojovali proti zlovůli komunismu, uměli ji pojmenovat a ještě nahlas říkat a šířit mezi mlčící šedou většinu.. My všichni musíme za to poděkovat. Snad už se na nás odněkud smějete s ostatními, kteří nepodlehli jako Vy a píšete další hry.
S úctou
Miroslav Skuček, který byl, bohužel, malý na to, aby mohl s rodiči cinkat klíči a volat „Havel na Hrad!!"

Odchodem Václava Havla se uprázdnilo místo, které současné generace nejsou schopny vyplnit.
Jiří Pytlíček, Mohelnice

Upřímnou soustrast manželce Dagmar a nejbližším přátelům. Pan prezident Václav Havel spolu s členy Charty 77 je symbolem osvobození Československa od totalitníhio režimu komunistů. Za to mu patří dík a úcta všech slušných lidí. Po T.G.Masarykovi a  E.Benešovi byl třetím československým  a následně prvním českým prezidentem, kteří se zásadně zasloužili o náš stát.
Dík Václave, za to co jsi pro nás, tvé současníky i budoucí generace, udělal, dík za tvoji odvahu vzepřít se komunistické totalitě.
Odpočívej v pokoji , ještě jednou dík za to co jsi pro svobodu Čechů vykonal.
Oldřich Ritter, Veltrusy
Anna Kokošková,  Kralupy nad Vlt.

Děkuji panu prezidentovi za svobodnou zemi.
Upřímnou soustrast rodině a přátelům.
Je mi to moc líto!
Michal Plass

Vždy jsem si Vás, pane prezidente,  vážil za to , že jste zůstal v prvém řadě obyčejným, slušným člověkem. Jsem rád, že jsem měl tu čest , zde spolu s Vámi, mohl prožít na tomto světě několik desetiletí života.
Čest Vaší památce!
Mir. Pospíšil

Vážený pane Václave Havle, Vaše ideály a politická čistota, Vaše prosté lidství a mravnost nás vyprovázejí do nového roku 2012.
Věřím, že stopu, kterou jste zanechal, nikdy nepokryje špína.
Johanka Veselá

U některých lidí si nepřipouštíme jejich smrtelnost. Potom nás však jejich smrt zasáhne víc, než bychom předpokládali...
Jménem celé rodiny vyjadřuji hlubokou soustrast paní Havlové.
Marie Maderová

Vážený pane prezidente Václave Havle, do smrti mě bude mrzet, že jsem Vám tenkrát u Mánesa nepodala ruku. Už tehdy jsem chtěla poděkovat za vše, co jste pro nás udělal, ale rozbrečela jsem se, a dnes brečím ještě víc. Díky.
Lucie Malá
Praha

Je to smutné, touto cestou poděkovat panu prezidentovi za to, co udělal pro náš národ a republiku, ale bohužel je to tak. Budete nám chybět, kdo zabrzdí ty vypočítavé a zkorumpované? Zatím pravda a láska nevítězí – škoda, že tady nebudete a nemohu zakřičet znovu Havel na hrad!
Antonín Kučera

Pane prezidente Václave Havle, moc jsem si Vás vážila a vážím.
Za jeden život jste toho udělal neskutečně hodně a věřím, že na to nezapomeneme.
Teď už je řada na nás. Moc bych si přála, abychom Vám a Vaší památce neudělali ostudu.
Je mi smutno, ale mám naději, kterou jste nám svými skutky dával.
Jsem ráda, že jsem mohla zažít kus života s Vámi. Děkuji.
Paní Havlová, přijměte mou upřímnou soustrast. Cítím s Vámi a přeji Vám hodně sil.
Lenka Pužmanová, České Budějovice

Prezidente Václave Havle,
Hodně zbabělců,
Málo statečných,
Jen jeden vyvolený.

Přeji klid vaší duši
Helena von Mansfeld

„Komukoli prospěti můžeš,
prospívej rád, možno-li celému
světu. Sloužiti a prospívati je
vlastnost povah vznešených." 
                  J. A. KOMENSKÝ

Děkujeme za vaši vznešenost, Pane prezidente. Nikdy nezapomeneme.
Nedomovi

Vážený pane prezidente, milý (spolu)občane Václave Havle!
Kdysi jste vyjádřil "jakési rozpaky" nad "nepřípadností vlastní existence"... Jsem si téměř jista, že sledujete události posledních dnů a máte možnost vidět, jak velmi případná Vaše existence na tomto světě byla. A je! Díky za již druhou morální vzpruhu a inspiraci.
Dana Svobodová

Pane prezidente, za celou svou rodinu vam chci moc a moc podekovat.Vasim laskyplnym postupem az k sametove revoluci se mne a memu manzelovi zborila ta pomyslna zed mezi nami a zapadem a muzeme tak byt a zit spolu uz dlouhych 19 let v lasce a svobode a nase deti mohou videt sve prarodice kdykoliv. Je nam to tak moc lito, ze jste musel jiz odejit.
Uprimnou soustrast vsem, kdo vas mel rad, a hlavne pani Dase.
S uctou k Vam
G. Greenwoodova s rodinou /Semily/

Nesmírně mne zasáhla smrt toho nejmoudřejšího a nejlidštějšího politika v našich novodobých dějinách. Místo po něm zůstane prázdné, ale doufám dál bude žít v srdci národa jako prezident laskavý, chytrý a naslouchající, člověk, který nás nejlépe reprezentoval před světem, člověk upřímný a vysokých morálních kvalit. Rodině bych ráda projevila upřímnou soustrast a pro pana prezidenta Václava Havla, jestli mne někde tam nahoře slyší, mám jediné slovo - díky.
Jana Soukupová

Vážený pane Václave Havle,
děkuji Vám za celou svoji rodinu, byl jste a v mém srdci zůstanete nejúžasnějším člověkem.
Svoboda, pravda a láska... vykonal jste toho hodně pro celou naši vlast pane Prezidente... nikdy nezapomeneme, odpočívejte v pokoji.
Upřímnou soustrast nejbližším.
Ilona Štěpančíková

Je to obrovská bolest pro nás všechny, kteří si Vás, pane Havle, nesmírně vážili za Vaši odvahu a čistotu duše. Je nám za Vámi smutno a tu prázdnotu nám tady nikdo nenahradí, odešel velký člověk a překrásná osobnost. Upřímnou soustrast paní Dagmar a hodně síly do dalších dnů, týdnů, měsíců…, cítíme s Vámi.
S hlubokou úctou
Jitka Hromková s rodinou, Prušánky

Pane prezidente.
Děkuji, že moje děti mohou žít v této společnosti. Že mají přístup ke vzdělání, které si vybraly, a nejsou v něm omezovány politickou příslušností rodičů. Moje generace to zažila. Hodně z nás dostudovalo právě až po revoluci. Za to Vám patří velký dík.
Ráda vzpomínám na podzim roku 1989, na jeho atmosféru, na naše naděje v budoucnost. V mnohém se splnily.
Celé vaší rodině projevuji hlubokou soustrast. Budete nám chybět.
Naďa Červenková

Jsem smutný, jako by zemřel někdo blízký. Místo V. Havla, I. Medka a  např. Jiřího Křižana  máme na hradě  Klause, Jakla a Hájka s Weiglem.  Pěkný sešup, který se nám asi vymstí. 
J. Řezníček

Upřímnou soustrast všem nejbližším.
Děkujeme za vše, pane prezidente.
S úctou.
Jandovi

Váženého a statečného člověka, bývalého člena naší Společnosti, který věnoval svůj život a práci pro český stát a jeho svobodu, za jeho zásluhy o rozvoj česko-amerických vztahů jmenuje naše Společnost přátel USA dle čl.III.,odst. 7.,8., stanov SP USA, expresidenta České republiky pana Václava Havla Čestným členem naší Společnosti.
Současně bychom chtěli vyjádřit jeho rodině a blízkým naší lítost a zármutek nad jeho ztrátou.
Za Společnost přátel USA
Jaroslav Holub
president SP USA

Je moc těžké pár slovy vyjádřit smutek nad odchodem  pana Václava Havla, vždy zůstane zapsán v srdci mojí rodiny jako ČLOVĚK, paní Dagmar se kloním s úctou a s pochopením bolesti, jakou nyní musí přečkat. Upřímnou soustrast.
Jana El Baraka s rodinou - Praha

Málokdo z nás si dokáže uspořádat život od začátku do konce. VY jste to dokázal, pane Václave Havle! Věřím v osud a Váš odchod osud "zařídil" v době, kdy se Vámi vybudovaná demokracie ocitá před nejdůležitějšími rozhodnutími ve své historii. Zastavil jste nás všechny,abychom se zamysleli a přečetli si Vaše odkazy. Věřím, že díky Vám konečně celý svět pochopí, že na přepisování našich dějin nemá nejmenší právo! DĚKUJI. Upřímnou soustrast všem pozůstalým.
O.Kazmířová, Dýšina

Děkuji za sebe a svou rodinu.
Martin Jenka

Timto chci projevil mou hlubokou soustrast nad umrtim meho draheho pritele.
Uz si dalsi pivo spolu nedame....
Vratislav Langer

Dakujeme za vsetko p.PREZIDENT!
Dakujeme za rok 1989!
Dakujeme za slobodu a nadej!
Dakujeme za to ze ste utlacanemu a porobenemu narodu ukazali novu cestu a svietili mu pochodnou pravdy!!!!! Dakujeme este raz za vsetko !
Budete nam chybat p.HAVEL! Ale v srdciach ostanete navzdy!
Viliam v.r.1989 vojin na zvs u utvaru v Karlovych Varech

Dovolte mi vyjádřit hlubokou soustrast a zármutek nad úmrtím tak velkého člověka, jakým byl Pan Prezident Václav Havel. Ve svém životě byl příkladem mravnosti a lidskosti a jeho odchod ať je impulsem k odkrytí těchto hodnot v každém z nás. Čest jeho památce.
Ivana Svobodová s rodinou, Praha - Modřany

Můj pane prezidente, 
jste "můj" a navždy budete. Mám vážné obavy, že se do této mé kategorie už žádný další prezident nedostane a vlastně ani nemůže, protože bude jen dobrý, velmi dobrý nebo výjimečně dobrý. A to je ve srovnání s Vámi jen "chvalitebná až dobrá".
Moc Vám za všechno děkuji a velmi se omlouvám, že jsem za Vás zapálila jen svíčku.
S úctou a láskou
Jitka Pokorná

Škoda, že jsi odešel Pane Prezidente Václave Havle, v listopadu 1989 jsem seděla doma před televizní obrazovkou v 7. měsíci těhotenství a dívala se co se v Praze děje. Byl jsi pravdomluvný člověk, který v pravdě žil a ukázal lidem cestu. Pravda a láska skutečně vítězí nad lží a nenávistí... Odešel jsi jako člověk, který za pravdu bojoval a který v pravdě žil a nebál se promluvit, když všichni drželi hubu.
Nikdo takový není v dohlednu a Česko spěje do záhuby. Myslel jsi to s národem dobře jak svým jednáním, postojem a svoji pílí a cítěním. Když se teď na nás díváš shora, tak ať si celá naše vláda vezme z Tebe příklad a začnou se k nám chovat jako lidé a ne jako vykořisťovatelé, kteří nám sebrali i to poslední co jsme vlastně mohli mít a okrádají nás jako stát, dělí nás na chudé a bohaté a úplně ty na mizině, sebrali rodinám, tělesně postiženým, seniorům a jinak nemocným i ten zbytek, za který si mohli koupit i tu kůrku chleba, jsou sobečtí a hrabivý jen, když jsou u koryt....
Jen z Tebe Pane Prezidente Václave Havle by si všichni měli vzít příklad a mít na paměti, že lidé jsou skutečně více než stát. Budeš v našich srdcích celý náš život, budeme Tě milovat, žiješ  s námi dál a na tom nikdo nic nezmění a nikdo nám toto nevezme...Bůh s Tebou, Tvoje hvězda svítí dál...
V. S., Sušice na Šumavě

Pane Prezidente, z celého srdce Vám děkuji za svobodu, pravdu a lásku. Odpočívejte v pokoji.
S úctou, Karolína Viehe

Vzácný to byl člověk! Setkávali jsme se s ním už v šedesátých letech na stránkách Literárních novin, později Literárních listů. Pro nás jste byl bojovníkem za práva nás občanů, symbolem slušnosti a morální síly a hlavně statečnosti. Děkujeme Vám, pane prezidente, že jste žil!  Pro nás budete v našich srdcích prezidentem stále, věříme, že do konce našeho života.
Není teď takového člověka.
Václav a Gerta Jánských Třebíč

Vážený pane Prezidente Havle,
i já děkuji, že jsem měla tu čest žít ve stejné době jako Vy a že moje děti se už narodily ve svobodné zemi. Jste jedním z mála lidí, který jim může být vzorem. Děkuji za svobodu, kterou jste nám dal. Sbohem, pane Prezidente, odpočívejte v pokoji.
Hana Brémová s rodinou

SVOBODA, jedno slovíčko, dřív jsme tušili, že existuje, díky Vám, Vážený pane prezidente Václave Havle, víme, jak chutná.
S úctou Luděk Průša, Sezimovo Ústí

Milý Národe, zemřel Pan Václav Havel a určitě by měl radost, kdyby viděl, že lid se zase spojil a je při sobě jako v roce 89. Jeho myšlenkou, že láska a pravda zvítězí nad lží a nenávistí, nám chtěl vzkázat jisté poselství, které si asi uvědomujem až ted po jeho ztrátě!!!

Vážený pane Václave Havle,
děkuji za sebe i své syny. Nezapomeneme.Odpočívejte v pokoji.
Upřímnou soustrast nejbližší rodině.
Jaroslava Maříková

Vážený pane prezidente,
hluboce se před Vámi skláníme a děkujeme za všechno co jste pro celou naší vlast a nás občany vykonal. Nikdy na Vás nezapomeneme a budeme s úctou vzpomínat.
Rodiny Adamcovy z Dílů a Olomouce

Rad bych k memu prani uprimne soustrasti pripojil i velky dik za to, ze jsem nemusel osobne zazit nic z hruz predchoziho rezimu a ze jej znam pouze z vypraveni. Velky dik patri panu Havlovi i za to, ze vec jako je svoboda dnes muzeme povazovat za neco naprosto samozrejmeho. Vsim, co v zivote dokazal si zajistil nesmrtelnost, jeho ciny nam ho budou pripominat kazdy den. Kez by na svete bylo vice lidi, jako byl pan Havel.
O. F.

Vzrůstem malý, přesto velikán naší doby. Na jeho významu nemůže nic změnit ani nepochopení a nenávist těch, kdo jej ve své morální ubohosti tupí. Těm ostatním, kteří ho možná také někdy nechápali, ale přesto ho měli rádi, zůstane v srdci i v mysli.
Čest jeho památce.
MVDr. Matušina

Velká vzpomínka a poděkování za vše, co změnilo smysl života mnoha lidem v České republice.
Miloslav Müller

Upřímnou soustrast pozůstalým....
Pane Prezidente, děkuji Vám za mnohé, ale především za to, že jste do veřejného života včetně stále povrchnější politiky vnášel morální aspekty a hluboká mravní poselství
Tomáš Hrnčiřík, Rokytnice u Přerova

Ráda bych vyjádřila svou upřímnou soustrast a čest památce pana Václava Havla.
Děkujeme pane prezidente za Vaše zásluhy naší zemi! Děkujeme, že jsme svobodní občané této země! Nikdy Vám nezapomeneme Vaši odvahu, lásku, víru a velikou sílu, kterou jste obětoval našemu lidu.
Jste hoden té největší pocty! Láska a pravda vždy zvítězí!
Celý český národ se s Vámi loučí a vždy si Vás uchováme v mysli a v srdci!
Čest Vaší památce pane prezidente!
Jana Jimenez

Odešel Člověk, kterého jsem si vážil jako velkého, čistého, pravdu milujícího a jako symbol našeho osvobození z komunistické totality.
Dr Hrbek

Pane presidente, moc Vám za vše děkuji a jsem Vám nesmírně zavázan,že jsem se po 20 letech stal opět plnoprávným občanem a přestal být jako zarytý pravicový oportunista občanem druhé kategorie, jehož děti nesměly studovat a já nesměl zastávat žádné funkce, z nichž jsem byl po okupaci vyloučen, když jsem se nechtěl stát kolabotrantem. Vždy Vám budu moc zavázán!!!
Standa Zelina, Aš

Havel was a really great, inteligent and idealistic man, i don't want to say "politician", because he didn't actually like the role, but for us Poles he was a great inspiration too (especially his "The Power of Powerless"). Many people here liked him as he's one of us and cried after his death. Many thanks from Poland for Czech Repubic for such a man, we are joining your pain. It would be very hard to find next such warm and decent man in politics in the future.
Emil

Děkuji, Vašíku !
Modlím se ,aby dal Pán Bůh klid Tvé laskavé duši.
Monty

Dobrý den,
alespoň takto chci vyjádřit svůj smutek a účast nad úmrtím pana prezidenta. Ne se vším, co udělal a řekl, mohu souhlasit, nicméně to nikterak nesnižuje vážnost a úctu, kterou jsem k němu choval a chovám. Byl mi důkazem (bohužel ojedinělým), že politika a činy se dají dělat i bez ohledu na vlastní prospěch - s přesahem a vizí. To je, myslím, rozdíl mezi politikem a státníkem.
Čest jeho památce
Petr Štindl

Vazeny pane prezidente,
moc dekuji za to, ze jste umoznil me rodine a vsech lidem v teto zemi svobodny zivot. Hluboce smekam pred Vasi odvahou, moudrosti, slusnosti a cistotou.
Uprimnou soustrast vsem pozustalym.
Tomas

Děkuji V.H. za všechno, co pro nás do roku 1991 udělal - CH 77 úžasná věc!
Později jsem vítal pouze jeho proamerické a proizraelské postoje. Take podporu pronásledovaných disidentů po celém světě...
Kamil Miroslav Černý, Praha 4

Euforie listopadu 1989, setkání s panem Prezidentem v divadle, nástup demokracie – to byl  ohromný milník života mého a celé rodiny. Vaše mravní čistota, ideály demokracie…kdo z dnešních politiků má takovou sílu ducha? Děkuji Vám, pane Prezidente, jste v naších srdcích stále. S pokorou se před Vámi skláním a přeji klid Vaší Duši.
Renata Hušková, Hradec Králové

Je mi to upřímně moc a moc líto!
Vlasta

Upřímnou soustrast rodině a všem blízkým přátelům. Před panem prezidentem Václavem Havlem smekám, je to člověk, kterého si nesmírně vážím. Za to, co udělal pro národ za svůj život, si zaslouží plné díky a úctu všech slušných lidí. Je po T. G. Masarykovi druhý nejlepší prezident bývalého Československa a českého státu.
S plnou úctou k jeho osobě
O. Ritter, Veltrusy

Pane Prezidente,
děkuji za svobodu, kterou jste nám dal.
Nikdy nezapomeneme.
Odpočívejte v pokoji.
Martina Moravcová

Pane prezidente, děkujeme za všechno, co jste pro naši malou zemi vykonal... Upřímnou soustrast pozůstalým...
S úctou Kateřina, Plzeň

Pane prezidente, velmi si Vás vážím a děkuji za vše.
S hlubokou úctou a zármutkem Olga Hučíková

Poděkování našemu Prezidentovi
 
Jižní Morava, ten kraj dobrého vína  ( a také rodný kraj prvního prezidenta tatíčka Masaryka ), Vám projevuje
úctu a děkuje za vše, co jste pro nás vykonal. Je dobře, že již za Vašeho života jste byl právem oceněn za statečnost a vůli jít proti větru. K tomu je třeba ještě dodat, že dnešní mocipáni, kterým se odborně říká veřejný činitel, tak těm jde jen o koryto a jejich vlastní prospěch - ve smyslu pořekadla " po nás třeba i potopa ". Bohužel i s takovými jste musel často jednat a pokud to šlo, sjednal jste nápravu. Tito mocipáni od A po Z, Vám pane Havel nesahají ani po kotníky, jsou to technokrati moci, jednající tajně ve svých sídlech politických stran, kujíce pikle jeden proti druhému, žaloba sem, žaloba tam. A světe div se - národ a lidé jim to papkají i s navijákem. Toho bahna je tam mnoho a není nikoho, kdo by to vyčistil. Jak je vidět, tak volby jednou za pár let nepomohou, stále se nacházejí noví technokrati toužící po korytě, pokračující v postupech těch před nimi. Kdyby to bylo v Polsku, sedlák s vidlema by jim ukázal kdo je ve své zemi pánem, kdežto tady je téměř každý už předem předposratý, poslušně příjde k volbám a tím dává prostor dalším technokratům k cestě ke korytu, k moci, k rozhodnutím a k razítkům. O vás bez vás, tak to chodí. Tak se ptám - kdy se to konečně probudí a řeknete svým politikům jasné slovo - tak už dost !

Děkuji za to že jste byl, a že jste vnášel do našich srdcí slušnost a moudrost.
M. Pavelková

Vážený pane prezidente,
tichý spánek, klid a mír buď Vám přán.
Paní Dagmar, přijměte naši upřímnou soustrast, cítíme s Vámi.
Bezdíčkovi

Milý pane prezidente. Děkuji za nový život. Vzhledem k mému věku, jste nejlepší prezident, kterého jsem poznal.
Děkuji
MVDr. Ivo Paulík

Dobry den
Jeste to doted nemuzu rozdychat,ale nic nenadelame..
Ad VH-je mi, jako by se nam upil a umrel tata, kt.nad nama 22 let drzel ochranou ruku. A at je tata jakykoli, milujeme ho, protoze chtel pro nas opravdu jen to nejlepsi, a zustane navzdycky v nasich srdcich.
Siroty jsme vsichni, cela zem jako jedna velka rodina. A to je videt i na tech spontannich smutecnich akcich.
Jakoby ten "tata" byl vizionar, takovej E.T.-letavice-plnej svetla a odvahy, videl dal a videl, jak to s nama i (mozna) dopadne.
Bojoval za nas,budil nas,trasl s nama,nechtel nas nechat padnout do drimoty lhostejnosti,takova pochoden-trvaly Jan Palach mezi nami.Ukaz(ov)al nam,ze to jde i jinak.
No,Snad to nepos..!ale vypada to,ze se to vraci pred eru VH..obavam se.
20 let zaril jako nejaka kometa, kde-se-vzala-tu-se-vzala..Spolu s Dalajlamou to je neporazitelna a nepresazitelna dvojka myslitelu poslednich vic jak 20let!
To zhodnotime a pozname az casem.
A taky muzu rict,ze lekarska pece ho udrzela o 20let dele-a udrzela by jiste  do 100 kazdeho z nas,kdyby se nam ji dostalo..
Nesmime se poddavat sentimentu,ale ani zapomenout,ze vsecky veci jdou delat jinak-treba nebat se a svobodne se brat za sva prava a prekonavat se a realne jakoby chodit po zhavym uhli kazdy den,jak nam ukazal tuten zajimavej malej mimozemstan.
Smutny vesely dny pro vsechny.Odpustte mi ten dlouhy dopis.
Soustrast patri nam vsem.Neusneme a udrzme ten odkaz zivy!Nenechme ze sebe udelat znovu tupe stado a nechat si kalet na hlavu od nikoho!
Jancha

Pane prezidente,
diky za Vas krasny zivot. Diky za Vasi odvahu,diky, ze jste pomohl nasi zemi ziskat zpet svobodu, ze opet patrime do civilizovaneho sveta. Mame svobodu cestovani,vyjadrovani,svobodu mysleni. Verim,ze Pravda a Laska zvitezi nad lzi a nenavisti.
A preji kazdemu,aby poznal a zakusil ten uzasny pocit svobody i ve svem srdci.
Uprimnou soustrast rodine a pratelum.
Josef Parak, Tux, Rakousko

Upřímnou soustrast, pan prezident byl člověk nesmírně milý a upřímný, je mi to moc líto, že odešel tak náhle.
Veronika, Praha

Odešel člověk, o kterém se dá říci, že patřil mezi dva velké politiky československého národa. Pane Havle, to, co začal pan Masaryk, tak vy jste byl druhým pokračovatelem jeho myšlenek. Děkujeme.
Herrmanovi Česká Třebová

S hlubokým zármutkem v srdci jsem přijal smutnou zprávu,že nás navždy opustil milovaný a vážený president,kterému vděčíme za konec komunistické nadvlády.
Narodil jsem se ve svodné a demokratické zemi, kterou  v 1937 naše republika beze sporu byla, přežil jsem dvě totality, jsem šťasten, že mohu zbývající čas, který je mi na této zemi vyměřen, dožít opět ve svodné zemi. V temných dobách reálného socialismu vládli u nás presidenti, na které jsme nebyli hrdí, a potom přišel  pan Václav Havel, kterého si nesmírně vážím, a byl jsem rád, že jsem se této změny dožil. Zprávu o úmrtí  pana presidenta jsem přijal s hluboký zármutkem, že odešel čestný a pravdomluvný člověk, tak jak sám říkal, také jednal a jsme vděčni za všechno, co pro nás vykonal, nemám slov, abych vyjádřil svoje pocity a vděk za svobodnou zemi.
Přijměte upřímnou soustrast, jsme s Vámi.
Zindulka

Přijměte  upřímnou soustrast...odešel člověk, který byl inspirací pro všechny a co více dodat než jen poděkovat za vše co pro Naši zemi  udělal!!!
Martina, Loštice

Myslim na listopad 89, na trikolory na klopach, na lidi na namestich, na boj VH v 70. a 80. letech za lepsi budoucnost nas Vsech. Skoda ze jsme si ji nechali odklonit jinam, nez chtel on... Citim velky smutek, ze odesel jeden z mala lidi, kdo by mel byt vzorem nam i nasim detem...
Jirka Beran

Je to jak by cele CR umrel tata a nechal sirotky! Nema za sebe nahradu. Ac tatove pijou, byl ten nas nejlepsi!
Jana

Odchod Václava Havla pociťuji jako odchod mně blízkého člověka
a bez něho se cítím ohroženější a zranitelnější v současném světě.
Je to veliká ztráta pro každého člověka dnešní doby, ať si to uvědomuje nebo ne.
Jsem smutný. 
Miroslav Šimánek

Občane Václave Havle, pane Prezidente,
děkuji, že jsem měla tu čest žít ve stejné době jako Vy. Jsem ročník 1968 a i díky Vám jsem na prahu dospívání mohla zvonit klíči a moje děti se tak mohly narodit do svobodné země. Nikdy na Vás nezapomenu. Děkuji, děkuji, děkuji.
Petra Schwarzová

Vážený pane prezidente Havle,
velice si vážím všeho, co jste pro nás i budoucí generace udělal a moc bych přála všem našim potomkům, aby "pravda a láska zvítězila".
Paní Dáše upřímnou soustrast.
Mirka s rodinou

Poznal jsem ho osobně.čest jeho památce.
Vladimír Kříž

Pan prezident Havel je a navždy bude pro mě především člověk s velkým srdcem. Svou přirozenou skromností, lidskostí a upřímností si získal sympatie mnohých z nás.
Upřímnou soustrast celé rodině.
Markéta

I když odešel z tohoto světa, navždy zůstává v našich srdcích. Děkujeme Václave.
Helena Kostečková

Vážená paní Havlová, chtěla bych Vám poděkovat za to, jak jste měla Václava ráda a s jakou láskou jste o něj pečovala.
Přeji Vám hodně síly.
P.Veselá

Není slov jež by dokázaly postihnout plnost, kterou ve mne osobnost Václava Havla vyvolává, Není slov, které by vyjádřily prázdnotu, jež tu po něm zbyla...
Nechť tedy v našich srdcích zazní ono ohlušující ticho...
Nechť z této prázdnoty probudíme se v nový den...
A ten ať je znovu zaplněn...
Silvie Kotherová & Jakub Cigán

Kloním se památce Václava Havla. Na tohoto prezidenta České republiky jsem byl hrdý a nikdy na něj nezapomenu...
Petr Dudáček Náchod

Když byl Václav Havel ve vězení, zpíval mu na Svobodné Evropě Jaroslav Hutka:
...a podle litery paragraf šavle
teď dumej o právu Havlíčku Havle...
Byla to hořká pravda o tehdejší současnosti: darebák, jakmile má moc, ukradne a zničí právo v zemi a zdeformuje ho v pouhý nástroj k udržení své moci, a to navždy, v což doufá.
Václav Havel celým svým životem tuto betonovou tvrz podkopával, až se nakonec vlastní vahou zhroutila.
Sbohem, pane prezidente. Děkujeme Vám. S bolestí a hlubokou úctou
Jitka Studničná

Svojí statečností a silou ducha v době, kdy se vše zdálo být beznadějné, se Václav Havel zařadil mezi největší osobnosti českých i světových dějin. Věřím, že se jeho postoje a činy stanou příkladem pro nastupující generaci a posunou nás na pomyslném žebříčku vyspělosti národů do vyšších pater.
Pavel Brada

Upřímnou soustrast rodině Václava Havla.
Václav Havel byl a je osobností, ktera nikdy nezemře.  I mnoho generací po nás o něm budou mluvit s velkou úctou a respektem.
Děkuji Vám za to, o co jste se tolik snažil.
Lydie Charouzová

Uprimnou soustrast nam vsem,vsem,kteri milovali a obdivovali pana VACLAVA HAVLA,jako uzasneho cloveka,jako prezidenta,jako svuj vzor.
Odesel clovek,ktery vzdy perfektne a s gracii reprezentoval nasi vlast.Milovala jsem jeho novorocni projevy,jeho umeni byt stale OBCAN,jeho umeni rict veci tak jak jsou,tak jak jsme je citili i my - obycejni,radovi obcane.Mam obavy,ze to byl na dlouha leta posledni takovy PAN  prezident.
NAVZDY ZUSTANE V NASICH SRDCICH.
Marketa s rodinou

Díky za lepší svět!
Pavel Nápravník

 

Sbohem vážený pane presidente,
děkuji za víru  ve svobodu a  humanitu. Loučíme se s Vámi, ale ne s Vašim odkazem  - pravda a láska  musí zvítězit. 
Chci podle toho žít a vychovávat své vnuky. Věřím, že nás bude víc a - “ jednou bude líp.“ Je mi moc líto, že už nebudete s  námi. Upřímnou soustrast paní Havlová, jsme v zármutku s Vámi.
Dana Sýkorová s rodinou,  Praha 4

P í s e ň   ( Jaroslav Seifert )
Bílým šátkem mává,
kdo se loučí,
každého dne se něco končí,
něco překrásného se končí.
 
Poštovní holub křídly o vzduch bije,
vraceje se domů,
s nadějí i bez naděje
věčně se vracíme domů.
 
Setři si slzy
a usměj se uplakanýma očima,
každého dne se něco počíná,
něco překrásného se počíná.
 
Poděkování - pro nás vnímavé lidi, stojící za myšlenkou občanské společnosti, jste byl statečným mužem, za což Vám patří velké poděkování. Snad se Vám ve společnosti našich velkých básníků Seiferta, Biebla, Holana, kde budou u stolu sedět také trochu mladší Václav Hrabě a na kytaru bude blues songy hrát Kalandra, snad alespoň tam bude dobrá nálada.

Na Vaše srdce pane prezidente se nedá zapomenout! Upřímnou soustrast vážená paní Havlová.
Pallovi

Děkuji Vám, pane Havle, že moje děti mohly vyrůst v normálním světě a že mohou a jsou hrdé na svou zem.
Petr Rožek

Upřímnou soustrast a hodně síly paní Dagmar a celé rodině. Pane prezidente, byl jste vzácný člověk.
M.Dvořáková

Pohaslo slunce, na věčnost šlo spát ... Upřímnou soustrast.
L.B. CVIKOV

Nebudu naříkat, plakat a hroutit se, bylo by to falešné. Jako osobnost jsem Vás měl ale rád, protože Vaše sny dávaly vždy naději. Díky, že jste ji dával. Začátek a konec, takový je prostě nepřetržitý koloběh dění a hezká vzpomínka na konci je to nejdůležitější
Milan Stránský, Chotěboř

Dobrý den,
rád bych připojil svoji upřímnou soustrast za smrt Václava Havla, který, myslím si, v naších srdcích navždy zůstane jako Pan Prezident.
Co se mě týče, jsem z mladé generace a proto jej chápu spíše jako osobnost české politické a divadelní scény. Přesto ale musím vyjádřit největší obdiv k jeho kritice komunistického režimu v době, kdy nebyl ani mediálně známá osobnost ani politický prominent dokonce ani disident, který sice křičí, ale schovává se v zahraničí, aby se mu nic nestalo. Václav Havel otevřeně kritizoval režim i přes to, že mu za to hrozily (a některé byly uplatněny) postihy, nebojím se dokonce říct, že i smrt, a to v době, kdy většina českého národa raději ohnula hřbet a tvářila se, že se vlastně máme celkem dobře. Proto pro mě zůstává hrdinou, který si (oproti takovým jako Al Gore nebo Barak Obama) Nobelovu cenu skutečně zasloužil.
S pozdravem
Jakub Kolařík
Praha

Mrzí nás, že odešel tak skvělý člověk. Kéž by bylo takových v naší vládě víc!
S vřelou vzpomínkou na Vás, pane Havle
Netušilová Eva

Boli nas, kteri jsme jeste nejaky cas ponechani na tomto brehu, srdce.... Ale verim, ze Vase radost uz je vecna:-)
Leona L.

Děkuji Vám pane prezidente, za to, co jste pro naší republiku udělal doma i v zahraničí. 
Jaromír Nemastil s rodinou
Praha

Děkujeme, nikdy nezapomeneme.
Alena Matoušková, Karel Žižka

Byla  jsem  vychovaná  v  duchu  TGM, Václav  Havel vyplnil  toto  místo a  konečně  jsem se nestyděla, že jsem  ČECH. S  velkými  obavami  se  nyní  dívám  do  budoucnosti. Jsem  velmi  citlivá  na  vazby  s nynějším   Ruskem. Náklonost  V. Klause  k  našim  východním  sousedům  mne  děsí./ Zažila  jsem  valící  tanky v  roce  1968  pod  našimi  okny  v  Černokostelecké  ulici  v  Praze./  Svoje  děti, a  vnuky  vychovávám  v  stejném  duchu. Děkuji  Vám, pane Václave  Havle. Škoda,  že  je lidský  život  tak  krátký. Je  na  nás,  abychom  Vaše  myšlenky  šířili  mezi  naše  ratolesti.
Heideová Hermannová

Je mi moc líto ,že nás opustil největší Čech..Byl to muž mnoha tváří, který se nebál bojovat za lepší budoucnost na úkor svého pohodlí....Je to jako kdyby umřela část České republiky....Díky němu se teď máme všichni líp...Děkuji vám pane prezidente za to, že jste bojoval za náš národ...
Markéta Pondělíčková

Těžko hledám slova, která by vyjádřila můj smutek nad ztrátou tohoto velkého Čecha a Evropana presidenta Václava Havla. Do konce mého života bude jeho jméno spojeno s revolucí roku 1989, která znamenala vítězství nad komunistickou totalitou, vítězství demokracie v naší zemi. Myslel jsem, že se toho již nedožiji. Měl jsem to osobní štěstí, že jsem se s panem presidentem Havlem dvakrát setkal. Poprvé za jeho navštěvy v Jindřichově Hradci, kdy jsem byl představen jako zakladatel a první děkan nové fakulty Jihočeské univerzity - Fakulty managementu. Na následujícím obědě pan president vysoce hodnotil význam tzv. venkovských vysokých škol a živě se zajímal o nejmenši fakultu v ČR. Podruhé jsem jej mohl pozdravit jako přednosta Okresního úřadu v J. Hradci na recepci k státnímu svátku 28. října 2000 na pražském hradu.
Važený pane presidente budete nám chybět, zejména dnes, kdy slušnost a morálka chybí celé politické scéně! Kéž by se naplnilo Vaše Pravda a láska zvítěží nad lží a nenávistí!
S pozdravem
doc. ing. Zdeněk Žemlička 

Milý Václave, věděli jsme oba, že tahle chvíle jednou přijde, jen jsme nevěděli, že to bude až tak brzo. Ty ses popral o svůj život mnohokrát a nakonec jsi svůj boj prohrál. Já ještě stále bojuji. Pro mne jsi byl teprve druhým slušným presidentem této země. Kdy přijde někdo třetí nevím a asi ho ani nepoznám. Vždyť po Masarykovi tu bylo takovou dlouhou dobu prázdno. Pokud to nyní bude také tak dlouho, tak už se na tvého nástupce budeme zase dívat spolu odněkud zhůry. Bylo to všechno tak neskutečné, když se uskutečnilo to, o čem jsme jen rozmlouvali a snili. celá 90. léta jsem si myslil, že se vše bude odehrávat podle tvé vize a podle tvých ideálů. Dnes vím, že jsi byl na to velmi osamocený. Loučím se s Tebou jako s panem presidentem a vím, že se zase setkáme.
Tvůj někdy protivný spoluvězeň Milda.

DĚKUJI VÁM ZA SVOBODU PRO MÉ DĚTI .PRAVDA A LÁSKA ZVÍTĚZÍ ,VĚŘÍM TOMU.UPŘÍMNOU SOUSTRAST CELÉ RODINĚ 
IVANKA-LIBERECKO

.. pláčeme já i moje děti....
.. kam bude Česko bez morální autority směřovat?.....
..mnoho sil, paní Dášo....
 L. Kolibíková, Tábor

Asi  se nikdy  tolik  nezamyslíme nad člověkem , nad jeho  skutky, činy , dobrým srdcem... jako  ve chvíli , kdy nás  opustil , kdy navždy odešel...
Děkuji , že jste byl " pane prezidente"
Jana O.

Sbohem pane prezidente, měli jsme Vás moc rádi. Paní Dáše a ostatním pozůstalým upřímnou soustrast a hodně sil.
Lenka

Pane prezidente váš odchod je pro nás pro všechny obrovskou ztrátou. Odešel jeden z největších Čechů, který nejen za pravdu bojoval, ale který i v pravdě žil. Čest jeho památce a upřímnou soustrast všem pozůstalým.
Rodina Rychlíkova, Bučovice

Je mi velmi smutno. Uprimnou soustrast rodine.

Václav Havel vyryl hlbokú brázdu dejinami a ostane navždy v pamäti všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí. 
Potvrdil nám, že za pravdou sa oplatí a musí stáť aj v tej najbeznádejnejšie vyzerajúcej situácii. Jeho život v pravde a víťazstvo ideou nad totalitou boli ohromujúce. Docenia ho až dejiny. Keď som za hlbokého komunizmu čítal jeho Moc bezmocných, žasol som nad jednoduchosťou a priamočiarosťou ním vyslovenej hlbokej pravdy. Pomohol mi dôstojne prežiť zvyšok komunizmu a dúfať v slobodu. Česť jeho pamiatke, obrovská strata pre nás všetkých.
JB
SVK

Pane prezidente děkujeme Vám za vše co jste vykonal.
Odešel slušný člověk zůstanete v našich srdcích.
S hlubokou úctou.
Ž.Škardová  F.Kotěšovec. Vlčice

Václav Havel je pro mne nejvetsi osobnost 80. a 90. let 20 století. Je to osobnost, která společně s mým otcem vytvářela můj myšlenkonvý svět v době nějvetší mizerie komunismu a celého národa, v době kdy většina národa s komunismem kolaborovala. Václav Havel našel odvahu omluvit se českým Němcům za bezpráví z roku 1945-1946 a nenechal se zastrašit  českou intolerancí vůči ostatním národům a odlišným názorům. Gloria in excelsis deo  pane Havle.  
Jiří Holatko
Praha 5

Pane prezidente  děkuji Vám za naději, kterou jste ve mně vzbudil.  Osudu děkuji za příležitost sledovat zblízka Vaše usilování o lepší svět.
Jan Grombíř

Bojoval jste za svobodu a pravdu.
Byl jste nadeji a svetlem.
Zustanete.Diky.
Cele rodine vyjadruji hlubokou soustrast.
Inka Pawliska, Viden

Sklanim se pane Havle pred clovekem, ktery ve Vas zil a neprestanu se litovat, ze jsem nedokazal byt jako Vy.    Sbohem, bv.

Pane prezidente, přeji Vám klidný věčný spánek za Váš neklidný život plný velkých skutků.
Radek

Jsem hrdá na to, že jsem žila ve stejné zemi a ve stejné době jako pan prezident Václav Havel. Jeho fotografii s vlastnoručním podpisem a srdíčkem budu uchovávat jako velmi cennou věc pro sebe i pro své děti.
S úctou Helena Tichá

Pane Prezidente,
za mé děti a vnuky, že mohou žít ve svobodě, Vám timto děkuji. A nebuďte smutný, že Kreml ještě neprojevil oficiálně soustrast s Vaším úmrtím. I to je důkaz,že díky Vám už nejsme jednou ze sovětských svazových republik jako za totality.
Karel  Bublík

Pane Václave Havle, pevně věřím, že pravda a láska zvítězí. Vážím si Vaší lidskosti a slušnosti, kterou jste vnesl do politického života. Byl jste a jste pro mě symbolem demokracie a svobody. Děkuji Vám. Alena Honnerová, Č. Budějovice.

Vážená paní Havlová, a rodino pana Havla.
Přijměte upřímnou soustrast jménem mým a mých malých dětí.
Pana prezidenta Václava Havla si velmi vážím a ctím jeho památku. Kéž by si nejen naši veřejní představitelé, ale všichni lidé vzali příklad a ponaučení z jeho morálních a lidských postojů a zásad.
Budete mi chybět pane Havle. Děkuji za vše.
Karel Mařík

Václav Havel byl pro mě osobnost a prezident, kterého jsem si opravdu vážila. Je mi líto, že už není mezi námi

Je mi smutno na duši z Vašeho odchodu,
ještě mnohé jste mohl udělat.
Upřímnou soustrast paní Dagmar.
Anton Janak

Chtěla bych projevit upřímnou soustrast celé jeho rodině,
jsem pyšná na to co dokázal, jaký byl  politik, dramatik a především laskavý člověk.
Zůstane navždy v mém srdci,
E.Valtrová

Pane prezidente,
vždy jste pro mě byl a zdá se mi, že do konce mého života i budete jediným skutečným prezidentem ať již bývalého Československa nebo České republiky, který měl úctu ke svým spoluobčanům. Vážil jsem si Vás jako člověka nezlomného ducha, Vašich ideálů, Vaší víry ve slušnější společnost. Nechť se Vaše památka stane inspirací pro všechny slušné a poctivé občany naší země při vytváření občanské společnosti, která se nikdy nesmí sklonit a pokořit před současnou tupou a zkorumpovanou politickou reprezentací. Čest Vaší památce.

S úctou
Ing. Zdeněk Sedlák

Paní Dagmar Havlové
rodině pana Václava Havla

Přijměte, prosím, naši upřímnou soustrast nad úmrtím Pana Prezidenta Václava Havla. Nepřestal pro nás být "panem prezidentem" ani po skončení posledního funkčního období.Pro mne a mé děti zůstane symbolem čestnosti a lidskosti.
Kéž "pravda a láska", za kterou vždycky bojoval, zvítězí.
S úctou 
Zuzana, Jakub a Klára Sobkovi,Opava

Václave, svíčka za Vás dohořela, nepřestane však hořet ve vzpomínkách.Děkuji za svobodu...
J.M.V

Vazena pani Dagmar Havlova s rodinou. Uprimnou soustrast nad odchodem Pana Vaclava Havla. Byl to tak mily clovek,tak jemny a citlivy,ke vsem ohleduplny,neni tezke pochopit proc si jej dalajlama tak oblibil. Slibuji Vam,ze v me pritomnosti nikdo nebude hanet jeho jmeno a jeho odkaz. Ja to nepripustim a budu protestovat a hajit ten odkaz. Zni : Pravda a laska musi zvitezit nad lzi a nenavisti.
Za sebe a rodinu Rehorovych  Martin Rehor.

Upřímnou soustrast rodině , všem blízkým, přátelům Václava Havla a celému našemu národu a světu. Neumím tuto velkou bolest ani vyjádřit, jen smutek a lítost převládá. Takových krásných a statečných lidí jako  byl náš  Václav Havel je  poskrovnu. Po něm zbude velké prázdno a nevím, zda si na to naše občanská společnost zvykne. Všem lidem dobré vůle přeji hodně sil k překonání tohoto velkého smutku.
Čest jeho památce!
Miroslava Šmídová, Tábor

Jsem jen obyčejný čechoslovák, ale uvědomuji si plně, co jsi pro nás Václave udělal a co pro náš národ znamenáš. Mé skromné díky ani zdaleka nevystihuje to, co bych ti vše chtěl říci. Odpočívej v pokoji.
Jan Štěch, ČB

Pane prezidente,l oučím se s Vámi touto cestou a za celou rodinu s ohromným zármutkem.
Odešel velikán českého národa, muž upřímný,čestný a pravdomluvný. Děkuji za to,že jsem takového člověka mohl poznat a jsem hluboce přesvědčen, že dlouho takový v naší zemi nebude.
Pravdu má herečka p. Fialová, nebe potřebuje anděla, tak ho pánbůh povolal k sobě. Odpočívejte v pokoji pane prezidente.

Se smutkem v srdci přemýšlím, kdo Vás nahradí..., když jste nenahraditelný. Odpočívejte v pokoji, pane prezidente.
Veronika, Viktor a Markéta Ambasovi

PANE PREZIDENTE S ÚCTOU DĚKUJI! Jarka P.

Pan Václav Havel mi v roce 1989 vrátil smysl života, nikdy nezapomenu. Upřímnou soustrast jeho nejbližším a vůbec všem, kteří ho měli rádi.

Čest památce  pana Václava Havla,který nám vybojoval svobodu
Jan Zúbek

Vážený občane Havle,
Vašeho odchodu je obrovská škoda.
Obávám se,že jste svým krédem "Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí"
nastavil laťku pro současnou politickou garnituru příliš vysoko.
Měl jsem Vás rád, jako občana, politika i prezidenta.
Nikdy na Vás nezapomeneme.
Váradi Josef

Dovoluji si vyjádřit hlubokou úctu k zesnulému panu Václavu Havlovi, slušnému a výjimečnému člověku, velkému demokratovi a vizionáři a výbornému umělci. Děkuji za všechno, co pro nás udělal.
A.Herzog

To, co pro naše rodiče znamenal pan prezident T.G.Masaryk, znamená a bude znamenat pan prezident Václav Havel. Děkujeme pane prezidente za vše, co jste pro náš národ udělal. Upřimnou soustrast Všem.
Bekovi

Jen asi právě Václava Havla, jehož žánrem bylo absurdní divadlo, mohl napadnout tak výjimečný děj jeho poslední hry.
Odejít z tohoto světa fyzicky v době předvánoční tak, aby navíc i nejpravděpodobnější termín posledního rozloučení se s ním se zákonitě konal v těsné návaznosti na toto svateční období. Jako mistrovi svého žánru, který absurdními hrami nejlépe vyjadřoval asi sám sebe, své názory na svět a život, a jako vynikajícímu glosátorovi zároveň se povedlo opravdu mistrovské dílo.

Celý svět, a nejvíce právě tato zem a její lid se v předvečer Štědrého dne bude loučit s někým, koho snad témeř bez výjimky a opravdu po dlouhé době lidsky miloval. Protože cítí, že i on sám miloval zase svůj národ a jeho zem, a proto pro něj mohl přinášet tolik obětí a zároveň radosti. A během o něco málo více než dalších dvacetičtyř hodin usednou všichni lidé dobré vůle ke slavnostní večeři a budou obdarovávat své blízké a radovat se dle křesťanské tradice ze symbolu zrození člověka. Mohlo se stát na prahu roku 2012, který má být možná počátkem nové éry, něco ještě více spirituálnějšího? A zároveň absurdnějšího?

Vážený pane prezidente, vážený mistře, děkujeme Vám za Vaši poslední - asi tu Vaši nejabsurdnější hru "Jaksi podivně rradostné vánoce 2011, že?"

Karel Ryšán

Vše co bych chtěl vyjádřit, bylo již mnohokrát a v mnoho podobách řečeno.Připojuji se k těm milionům lidiček, kteří Vás pane presidente měli rádi a velké díky za vše co jste pro náš národ udělal.
Čest Vaší památce.
Pelikán Lubomír, Odry.

Milý a vážený pane prezidente,
zůstanete v našich srdcích ♥  Martin, Zuzana, Filípek a Šimonek Bialasovi

Sbohem Václave,děkujeme.Za celou rodinu Jirka

Pane Václave Havle, děkuji Vám za Vaší statečnost a odvahu, kterou jste pomáhal i nám neodvážným přežít dobu nesvobody,
za Vaši odhodlanost v boji za svobodu a demokracii, pravdu a spravedlnost.
S úctou, Vlastislav Barnet

Vyjadruji uprimnou soustrast rodine p.Havla.Byl to clovek maly vzrustem ale s velkym duchem.Zaslouzil se o ziskani dobreho jmena nasi republiky pri budovani demokracie.Jeho myslenka tady je porad s nami v nasich srdcich.Dekujeme Ti Vaclave za vse co jsi udelal pro nasi vlast.Cest Tvoji pamatce.IB

Diky za zivotni priklad toho, ze je mozne zit a nezradit sve idealy ani kdyz jde do tuheho. A diky za sdileni tech idealu se svetem. Doufam, ze mezi nami zustalo cestnych a primych lidi vic, i kdyz nejsou tak viditelni.
Ivan Tomek

Dovoluji si vyjádřit svoji hlubokou lítost nad odchodem pana presidenta Václava Havla rodině,ale i nám všem (mimo komunistů).Pane presidente DĚKUJI ZA VŠE CO JSTE PRO NÁS VYKONAL. JÁ ,MOJE RODINA A MOJI PŘÁTELÉ NA VÁS NIKDY NEZAPOMENEME.
Pavel Hakr,Strakonice

Pane presidente, děkuji, že jste byl. A přesto, že v našich myslích i srdcích jste a navždy budete, tak nám už nyní chybíte a chybět budete.
Rodina Vavrečkova

Mily pane Vaclave Havle
Dekujeme za vasi osobitou osobnost, mily usmev a ze jste zustal tady snami po celou tu dlouhou dobu ....za vase divadelni hry ,umeleckou tvorbu,smysl pro humor a svobodu!!!
Ucil jste nas slusnosti ,viry a lasky a dela mi velikou radost ze jste se pred par dny mohl sejit s Dalajlamou pred vasim odchodem.
Nikdy nezapomeneme!
Uprimnou soustrast pani Dagmar a cele rodine a blizkym.
Marketa Stepanikova s rodinou.

Vyjadřuji tímto všem blízkým pana Václava Havla hlubokou soustrast.
Jsem velice smutný ze skutečnosti, že jsme v posledních létech po konci funkčního období pana Václava Havla poztráceli hodnoty, které naší Vlasti vrátil.
Pana Václava Havla nelze ničím nahradit a bude pro mě zadostiučinění, budou-li s ním pan biskup Malý a pan ThDr. Halík.
V mé duši nyní dříme touha odejít do jiné svobodnější země.
S velikou úctou,
Stanislav Gschwendtner, Nýrsko

Kdo v srdcích žije , neumírá……
Přijměte prosím mou upřimnou soustrast
Zuzana

Jest mi bardzo przykro. Odszedl czlowiek, ktory byl dla mnie duzym autorytetem. Vaclav Havel nie zyje? Tylko tu i teraz. W mojej pamieci bedzie zyl wiecznie. Odszedl jeden z nielicznych normalnych ludzi na tym "zwarjowanym" swiecie. Zazdroszcze wam Czechom takiego rodaka. Wyrazy wspolczucia dla rodziny Pana Prezydenta Havla. Dzis wszyscy jestesmy z Czechami.
Rafal, Polska.

Pane prezidente, Váš odchod nás velice zasáhl, děkujeme za svobodu, pravdu a lásku. Naše děti, vnuci i pravnučka nás mohou navštěvovat doma v Čechách, můžeme svobodně pracovat, myslet a žít. Čest Vaší památce a upřimnou soustrast všem pozůstalým.
Hana Chlumská s rodinou

Pokud některý z poválečných politiků československé nebo později české éry zaslouží titul PanPrezident, pak je to dle mého právě Václav Havel. On nebyl politikem v pravém slova smyslu. On byl především Člověkem. Vnesl do politiky lidskost. Ti, kteří lidmi nejsou, mu to dodnes nemohou zapomenout. Byl jiný. Mladí komunisté v těchto dnech cítí úlevu a slaví. Jejich mravní mindrák odešel. Blahoslavení chudí duchem.
Pane Prezidente, díky.
Miroslav Rada

Čas ubíhá a nevrací, co vzal. Jen láska, úcta a vzpomínky v srdcích zůstávají.
Děkujeme pane prezidente Václave Havle, za vše co jste pro nás udělal.
Nikdy na Vás nezapomeneme. Skutečnou čest jeho památce a soustrast všem jeho blízkým.
Eliška M. a Jakub D.- Český Těšín

Zbývá už jediné, kondolovat upřímnou soustrast našemu národu.
Hanka Kavanová

Mám smlouvati se snad? Ne, nikdy! Příšero, stůj, tebe měl bych znát!
Ach, lidská hlouposti! - Mne v zem srazíte přec.
Však bít se budu, bít, a bít až na konec!
Ach, vše mi berete, můj vavřín i mou růži!
Jen berte, jedno přec vždy zůstane tu muži, co s sebou odnesu, co večer vrátím Bohu, až s dvorným pozdravem se vznesu nad oblohu, co nemá trhliny, ni skvrny v triumf jistý, na vzdor to odnesu...
... Znak svůj čistý.
(J. Vrchlický - Překlad E. Rostanda: Cyrano z Bergeracu) J. N.

Národy maji velké lidi, my ale máme Václava Havla.
Češi, následujme jeho srdce. !!!
S úctou
Jiří Kabut

Děkuji za dílo spisovatelské i filosofické, za příklad pokory,...za podporu duchovních hodnot naší společnosti, za nezištnou a usilovnou práci pro lidstvo. Přeji upřímnou soustrast všem nejbližším. Odkaz „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí" nechť  se šíří po celé zemi a  do celého vesmíru. Děkuji Václave…
Richard T.

Velmi nás zasáhla smrt tohoto Člověka, prezidenta, dramatika a statečného člověka. Zažili jsme jeho začátky na "prahu" Sametové revoluce i celou jeho cestu...smekáme!
Rudolf a Věra Hejlovi, Nejdek

Prejeme uprimnou soustrast k umrti zasadni osoby 20. stoleti.... Radek,Marek a vsichni zijici v Anglii....

Pane "prezidente", děkuji za vše, co jste pro naši zemi dokázal!! Díky! Odpočívejte v klidu a pokoji.
Roman Kratochvíl, Aš

Smutek, veliký smutek nad tím, že odešel, ale také veliký smutek, že s jeho skonem se uzavírá etapa, kdy jsme uměli být nadšení, kdy jako společnost jsme měli ještě nějaké ideály. Aby se věci pohnuly, je třeba vizionářů a on jím byl. Bude mít tam nahoře dobrou společnost, ale všichni bychom byli raději, kdyby dělal společnost nám! Václave, do smrti v nás zůstane kousek Tebe, i když zadusaného někde v hloubi! Dag Smo

Kdo je milován, nikdy neumře, protože zůstane v nás... a to je tvůj odkaz nám všem... víc neni nutné psát, jen tichou spominku chci tobě Vašku vzdát... sbohem a nashledanou v lepším čase. ANTONÍN HANÁK .Svitavy

Kdo v srdci žije NEUMÍRÁ a Vy nikdy v naších srdcích NEUMŘETE  "PANE PREZIDENTE".  Děkujeme za to co jste pro nás všechny udělal.
Rodina Čechlovská

Milý pane prezidente, je mi neskutečně smutno z toho, že jste nás opustil a pořád tomu ještě nemohu uvěřit...Petra B.

Nemusíme mít invenci Václava Havla. Ani nemusíme být schopni vnímat a chápat jeho vysoce  stylizovanou interpretaci naší absurdní reality. V dnešní době nemusíme mít ani jeho morální sílu a odvahu, se kterou vzdoroval totalitě. To, co si dnes musíme připomenout, je skutečnost, že pro něj zřetelně nikdy nebyly peníze na prvním místě. Ani až, ani už, ani nijak jinak. To je krédo, které osobnost Václava Havla činí nadčasovým morálním imperativem. Teprve tehdy, až významná většina občanů republiky opustí to zásadní tvrzení neoliberální pseudoideologie, máme šanci na zlepšení nejen „blbé nálady", ale i spousty ekonomických ukazatelů. A především se při vzpomínce na něj konečně nebudeme muset stydět. Kdo si Václava Havla, byť jen trochu, vážil, ať se podle toho sám chová. To bude ten nejlepší projev úcty k jeho památce.
Krejčí

Patřím k lidem, kteří se narodili již ve dnech svobody a demokracie a to hned v oněch dnech prvních. A za to vděčím hlavně tomuto velkému člověku, člověku který pro nás všechny vybojoval svobodu, mír a demokratický stát. Pana Havla si nesmírně vážím a ne jen já, ale všichni, kdož tady v České i Slovenské republice žijeme bychom mu měli být po celý náš život zavázáni. Odešel velký člověk, velký avšak skromný, dobrosrdečný, s pro mě velmi milým smyslem pro humor, odešel hrdina .. Navždy budeme vzpomínat! Čest Vaší památce pane Václave Havle a upřímnou soustrast paní Havlové i všem blízkým.
Rodina Heczkova, Třinec.

Dášo, upřimnou soustrast, váš manžel byl pro nás bůh. Antonín

Vážený pane Václave Havle. Duchovno Vaší rodiny na mě působí již padesát let v barrandovské lokalitě od atelieru přes terasy až k Vltavě. Trávím zde v zeleni zahrady volný čas. Od svého dětství až po mých 63 roků. Děkuji Vám za obětování Vašeho zdraví, psychiky a duševna v boji proti zlořádu, jak domácí, tak zahraniční totalitní politice. Udržme ryzí zlatou demokracii! Budu Vás mít pane prezidente Václave Havle v srdci až do konce svého života. Je nám doma moc smutno. 
Luděk Zýka

Je toho tolik,co bych chtěla říci,sdělit,napsat.Bohužel,přes valící se slzy,nemohu.
Tiše si zpívám,píseň,která vše vystihuje."Děkuji" od Karla Kryla.
Děkuji za "svobodu",děkuji,že jste byl našim "moudrým"prezidentem S Velkou úctou a  láskou,
Hanka+Jakub+Matěj R.

Psal se rok 1997 a má dcera šla k zápisu do první třídy. 
Na klopě kožené bundičky měla "placku" s Václavem Havlem a zazpívala písničku od Jar. Hutky, Krásná je zem.... všechny sloky - je dost dlouhá.
Přítomné paní učitelky se dívaly dost divně, ale právě kvůli Václavu Havlovi se mohly už jen divně dívat. Byly většinou těsně před důchodovým věkem, takže si pamatovaly ještě trochu jinou školu.
Když jsem byla v 7. měsíci těhotná, stála jsem na Václaváku v davu lidí a zvonila klíči. Zvonila se mnou i má dcera.
Dnes lituje odchodu Václava Havla se mnou. Bude jí v lednu 22 let a to zvonění jí zůstalo. A jeho, Václavův, pohled na svět a víru v lidi a naší zem získala tenkrát v roce 1997.
Dana Farkasová, Praha

Kdo nezažil neví, co dál říct...... Budiž Vám země lehká pane Havle.

Vážený p.Václave Havle,
děkuji Vám, že mohu vychovávat své děti ve svobodné demokratické zemi.
Odpočívejte v pokoji.
Ať pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Simona Šumovská s rodinou

Teplice 19. 12. 2011
 
Paní Dagmar Havlové
rodině pana Václava Havla
Praha 
           Přijměte prosím moji upřímnou soustrast nad úmrtím pana prezidenta Václava Havla. Nepřestal pro mne být "panem prezidentem" ani po skončení posledního funkčního období, a nepřestane být pro mne člověkem se srdcem naplněným láskou, žijícím v mém srdci i po jeho odchodu z tohoto světa. 
Mgr. Jan Maryško

Vážený Pane prezidente,
děkuji, že jste byl. Vaše myšlenky a vykonané skutky přetrvají a budou stále s námi.
Díky nim jste se stal nesmrtelným. Čest Vaší památce a nejhlubší soustrast všem blízkým.
Odpočívejte v pokoji, Pane prezidente.
Lukáš Mrkvička (Praha)

Vaše heslo " Pravda a láska zvítězí " je pro mne zákonem. Kéž by tak bylo i pro naši politickou garnituru. Děkuji za vše, co jste pro nás vykonal.
Jana V.

Odchodem Václava Havla odešlo i kus mého já /jsem ročník 1939/ IFK.

Vždy jsem si Vás nesmírně vážil, obdivoval Vás a miloval Vás, pane prezidente Václave Havle, a tak to zůstane i dál v přítomnosti a lásce Boží. Vy a pan kardinál František Tomášek, arcibiskup pražský, duchovní otec národa, jste největšími lidskými, duchovními a morálními osobnostmi českého národa v současných dějinách.
Děkuji vám oběma za všechno a děkuji Bohu, že jsme mohli po dlouhou dobu žít ve vaší přítomnosti a v této významné době.
P.ThMgr.Karel Jan Macků

Děkujeme Vám za vše, pane Prezidente.
S úctou
Petr Stibora j.r.

Upřímnou soustrast rodině a všem nejbližším...a Vám pane prezidente velké díky za to,co jste pro nás udělal. Moc si vás vážím.
Petra Prchalová

Bylo krásné žít s Vámi v jedné zemi. Bude krásné na Vás vzpomínat po zbytek našich životů.
Tomáš L. KV

"Havlíčku Havle"! Velmi mě to zarmucuje a neubráním se slzám.Vaše odvaha, s kterou jste se rval za nás všechny, je obdivuhodná, i když jste věděl, co Vás čeká. Jste příklad vlastence, který věděl, co chce, a také to dokázal. Díky Vám má český národ svobodu a demokracii. Ještě jednou děkuji.Dvořák

Není mnoho těch, o kterých lze říci, že se zasloužili o stát. Není ani mnoho těch, kteří svým kreditem ovlivnili vývoj této země tak významně jako Václav Havel. Jeho odchodem ztrácíme více než si možná uvědomujeme.
Čest jeho památce.
Jan Baloun, Rokycany

Zase je o jednoho z těch, na něž můžeme být hrdí, méně. Díky za naději, za svobodu, za inspiraci. Za lidskou slušnost, která se stále více z veřejného života ztrácí. Děkuji, pane prezidente.
J. Kohout

Vrátila jsem se po týdnu v zahraničí do Prahy a teď jsem se to dozvěděla. Plakala jsem, upřímně..
"Vážený pane prezidente Havle, děkuji Vám za vše, co jste udělal pro naši svobodnou zemi. Velmi si Vás vážím."
S hlubokou úctou a zármutkem, Lenka Skučková z Prahy

Pan prezident Havel byl člověk, pro něhož zcela zaslouženě truchlí celý svět. V naší rodině se o něm často mluvilo a bude tomu tak i dále. Zanechal po sobě velké dílo a mnoho pro své ušlechtilé cíle vytrpěl. Zpráva o jeho smrti byla šokem pro celou naši rodinu.
Za rodinu Černých Pavlína Černá.

Občane Václave Havle,
škoda, že jsi odešel,byl jsi jediný pravdomluvný člověk, který to myslel s národem dobře, opravdu jsi se podobal tatíčkovi Masarykovi svým jednáním a postojem, možná teď, když se díváš z nebe, tak si naši vládní činitelé z Tebe vezmou příklad a začnou se k nám občanům chovat lépe.
Děkuji Ti za svobodu Miriam s rodinou

 

Právě se děje

před 38 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
Další zprávy