Aktuálně.cz Aktuálně.cz | Komentáře
7. 3. 2010 17:25

Čtenáři diskutují: Je euro v maléru? A co s měnou dál?

Debata o výhodách a rizicích společné evropské měny pod blogem ekonoma Pavla Kohouta
Foto: Aktuálně.cz

"Ne, řecká rozpočtová krize zdaleka není největší evropský průšvih," začal svůj text publikovaný ve svém blogu na Aktuálně.cz ekonom Pavel Kohout. V textu uvádí další signály, které podle jeho názoru věští další problémy eura.

"Německo je extrémně konkurenceschopná ekonomika a jeho exportní síla by unesla ještě tvrdší měnu, než je euro. Naopak Řecko pod tíhou silného eura stále více chřadne. Potřebovalo by oslabení měny, podobně jako Turecko, jemuž depreciace liry během období recese pomohla," vysvětluje Kohout rizika evropské měny. Kohout tvrdí, že společná měna nevyhovuje většině členských zemí.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Pavla Kohouta: Proč je eurozóna v maléru

Svým textem Kohout rozpoutal debatu čtenářů k tématu, zda euru hrozí velká krize a jaké jsou jeho výhody a nevýhody.

Kohout například tvrdí, že se euro podílelo na vzniku současné ekonomické krize v Lotyšsku. Pravidelný diskutující vystupující pod přezdívkou Taoiseach reaguje: "Každá mince má dvě strany a pro euro to zcela nepochybně platí taktéž. Nevýhody společné měny existují a výhody nejinak. Svádět lotyšskou krizi na euro je velmi odvážná konstrukce; jsem zvědav, jak na ně budete svádět krizi maďarskou a hlavně ukrajinskou."

Další pravidelný debatér Petr Havelka připomíná, že problém je v tom, že místní lidé a podnikatelé v Maďarsku a Lotyšsku si zvykli brát si úvěry v eurech. "V nastávající krizi a poklesu tamních ekonomik se jim reálně snížily platy, a to v jejich měně, ale SPLÁTKY jsou v eurech," píše Havelka.

Pavel Kohout se ve svém blogu dlouhodobě problematice evropské měny věnuje a na jeho zavádění se dívá skepticky. Kohout rovněž v blogu popsal souvislosti ekonomické krize v Řecku a například ekonomické problémy, které nyní trápí Španělsko.

Foto: Aktuálně.cz
Další blogové texty Pavla Kohouta:
Požár v Řecku 
Španělská cementová bublina

Co si o výhodách, rizicích a budoucnosti společné evropské měny myslíte vy? Do čtenářských debat moderovaných editory Aktuálně.cz se můžete zapojit pod výše uvedenými blogovými texty nebo přímo pod tímto článkem.

 

Právě se děje

Další zprávy