| Komentáře
21. 3. 2010 16:40

Čtenáři: Kvóty rovnoprávnosti žen ve firmách nepomůžou

Německý telekom zavádí kvóty pro ženy ve vysokých pozicích. Je to správný krok?
Foto: Aktuálně.cz

Takřka tři čtvrtiny čtenářů Aktuálně.cz nepodporují kvóty na zastoupení žen ve vedení firem. Alespoň to vyplývá z ankety, ve které hlasovalo několik set čtenářů.

Diskusi čtenářů o kvótách pro ženy vyvolalo rozhodnutí německého Deutsche Telekomu, který se rozhodl zapojit do firemního vedení více žen. Do roku 2015 by ve vysokém a středním managementu společnosti mělo působit povinně 30 procent žen.

Čtěte více: Majitel T-Mobilu se rozhodl. Firmu svěří víc ženám

Většina čtenářů si myslí, že ustavení takové kvóty nemá smysl. Často poukazují na rovnost šancí pro všechny, kterou však kvóty podle jejich názoru nezaručí. Velká část čtenářů se staví proti kvótám obecně.

Také čtenářka Sandra je proti: „Pokud jsem žena ambiciózní, vzdělaná, mám potřebné předpoklady, tak nepotřebuji žádné kvóty," myslí si a dodává: „Takhle za chvíli nepřijmou např. muže, který by byl vhodnější na danou pozici jen proto, že není žena. Jako ženská říkám, že pokud na to někdo má, potom ho vezmou bez ohledu na pohlaví."

Dále k tématu: Ženy jsou lepší šéfové, ale šéfuje jich málo. I v Česku

Čtenářka Dagmar patří k několika málo diskutujícím, které zavádění kvót pro ženy podporují. Podle ní je „hrozně těžké se uplatnit ve světě mužů a konečně přichází průlom".

Tématem rovnosti mužů a žen se ve svém blogu na Aktuálně.cz dlouhodobě zabývá Džamila Stehlíková, bývalá ministryně pro lidská práva a menšiny. V jednom ze svých posledních blogových textů píše o zastoupení žen v politice. „Nízké zastoupení žen v politice je deficitem zastupitelské demokracie - v orgánech výkonné a zákonodárné moci není spravedlivě zastoupena více než polovina obyvatel s významným společenským posláním a odlišnou životní zkušeností," myslí si Stehlíková.

„Musím připustit, že často samotné ženy se necítí být znevýhodněné a nepozastavují se nad faktem, že mají daleko nižší šanci vstoupit do politiky či jiných vysoce prestižních rozhodovacích funkcí. Ženy samotné se dívají na sebe očima mužů a přejímají jejich názory, neboť společenskou normou je názor mužů, nikoliv žen," píše.

Foto: Aktuálně.cz
Celý text Džamily Stehlíkové: Uplynulo sto let od ženské březnové revoluce, ale moc patří stále mužům


 

Právě se děje

Další zprávy