Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
6. 5. 2017 20:00

Léčba trumpismu Havlem. Čtěte ho a myslete na druhé, doporučuje americký komentátor

Kvůli pochopení fenoménu trumpismu (a u nás Miloše Zemana) se americký komentátor Michael Gerson, který byl poradcem a autorem projevů prezidenta George W. Bushe, začetl do eseje Letní přemítání od Václava Havla. Trumpismus je podle Gersona, jak cituje Havlův text z roku 1991, skepse a náchylnost občanů uvěřit těm, kdo hlásají, že "politika je především manipulace s mocí, s veřejným míněním a že morálka do ní nepatří".
George Bush předává Václavu Havlovi Prezidentskou medaili svobody, 2003.
George Bush předává Václavu Havlovi Prezidentskou medaili svobody, 2003. | Foto: ČTK

Prezident Donald Trump chce být nepředvídatelný a jeho zahraniční politika podle toho v mnohých ohledech tak vypadá. V jedné základní věci je ale Trump čitelný a setrvalý. Lidská práva v jeho politice nemají, a také ani nebudou, překážet pragmatickým - bezpečnostním a ekonomickým - zájmům USA.

Bude to "realpolitika na steroidech", trefně v loňské kampani poznamenal jeden z amerických komentátorů. A jak tento týden v projevu k zaměstnancům ministerstva zahraničí potvrdil i šéf americké diplomacie Rex Tillerson.
Spojené státy podle něho nehodlají podmiňovat přístup k jiným zemím tím, jak ony zacházejí se svými lidmi. "Někdy, pokud spojujeme naše bezpečnostní zájmy se sdílením našich hodnot, se může stát, že pak nejsme schopni bezpečnostních cílů nebo bezpečnostních zájmů dosáhnout," vysvětlil ministr zahraničí.

Dost bylo Havla! Teď už také v USA

Podle konzervativního listu Wall Street Journal (který rozhodně nelze podezírat z antitrumpismu či nějakého levicově-liberálního alarmismu) představuje takto "narýsované oddělení americké zahraniční politiky od hodnot - jako jsou lidská práva, demokracie, svoboda tisku a zacházení s menšinami - odklon od priorit, které sledovaly jak Bushova, tak Obamova administrativa".

V české politice jsme obdobný střih zažili také. Po odchodu Václava Havla se nejdříve premiér Petr Nečas rozhodl, že dost už bylo "dalajlámismu". Ještě výše, až na úroveň prezidentské zástavy nad Pražským hradem, tento prapor zdvihl Miloš Zeman, který se za několik dní jede znovu přiučit do Číny, jak dobře to tam dělají. Havlův "lidskoprávní atlantismus", jak to v roce 2014 pejorativně nazval tehdejší náměstek ministra zahraničí Petr Drulák, pak musel rovněž uhnout i praktické zahraniční politice vlády Bohuslava Sobotky.

Jenže nic není zadarmo. Rezignace na hodnoty je nedělitelná. Nelze je nechat stranou tam, kde se to hodí, ale u sebe doma žít v nedotčeném světě. Je to jako ve spojitých nádobách, odlijete z jedné, ale hladina se pak sníží v obou. Jak nyní vidíme v Česku i ve Spojených státech na zdejší i tamní otřesné degradaci politického prostředí.

Podobně jako Miloš Zeman tvrdil i Donald Trump, že chce být prezidentem všech. Stejně jako Zeman podněcuje však ve skutečnosti jen stále hlubší, nesmiřitelnější, společenské rozdělení. Oponenti jsou buransky uráženi, dětinsky ponižováni, fakta jsou alternativní, novináři jsou nepřátelé lidu.

Diagnóza trumpismu

A připomínat v této chvíli Václava Havla -  který v roce 1991 ve svém Letním přemítání psal, že "skutečná politika, politika vskutku hodná toho jména, a ostatně jediná politika, které jsem ochoten se věnovat, je prostě službou bližnímu. Službou obci. Službou i těm, kteří přijdou po nás", by se mohlo zdát zbytečné, směšné, či podle jiných spíše naprosto idiotské.

Ale přesto - a právě proto to stojí za pokus. Přinejmenším například sloupkaři listu Washington Post Michaelu Gersonovi, který byl poradcem a autorem projevů prezidenta George W. Bushe. Chcete pochopit, co se v Americe děje, co je trumpismus? Přečtěte si Václava Havla, vyzval Gerson před pár dny ve svém textu ve Washington Postu.

Z Havlova Letního přemítání (které letos vyšlo v USA pod názvem Politics, Morality and Civility) cituje Gerson například věty, které jsou podle něho diagnózou trumpismu. Je to skepse a náchylnost občanů uvěřit těm, kdo hlásají, že "politika je především manipulace s mocí, s veřejným míněním a že morálka do ní nepatří".

A tento demoralizující dojem z politiky pak ústí v odmítnutí možnosti, že "by myšlenka, síla pravdy, síla pravdivého slova, síla svobodného ducha, svědomí a odpovědnosti, nevybavena kulomety, touhou po moci a politickým čachrářstvím, mohla něco změnit".

Havla není nikdy dost! Ani u nás v Česku

Konec? A pak už jen Trump, Zeman, Babiš....? Ne, nemusí to tak být, jak Gerson souhlasí s Havlem, pokud každý začne sám u sebe. "Totiž: za všech okolností se snažit být slušný, spravedlivý, tolerantní a chápající, zároveň však neúplatný a neobelhatelný, zkrátka snažit se být ze všech sil a trvale v souladu se svým svědomím a se svým lepším já."

Současnému českému čtenáři to nejspíš bude znít havlovsky naivně, komicky, usvědčeno praxí z krasořečnění, z prázdnoty… A patrně i v dnešních Spojených státech to už tak mnozí cítí. Podle Gersona zde ale Havel dává hlas pravé Americe. Ne trumpismu, který, jak píše komentátor, "pěstuje zlobu, strach, rozpory, kmenové násilí, chvástání i poraženectví, sobectví i sebelítost".

Ale Americe, založené na demokratické víře. Americe, jak Gerson už pak znovu cituje Havla, ve které lidé vědí, že má "smysl chovat se slušně či pomáhat druhým či nadřazovat zájem obecný zájmu vlastnímu či ctít elementární pravidla lidského soužití".

Čtěte Havla a začněte u sebe - říká americký komentátor svým spoluobčanům. Václav Havel ovšem psal primárně o nás. A tím spíše by měl i tady, hlavně tady, rezonovat jeho, byť přes Spojené státy přeposlaný vzkaz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy