Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
8. 12. 2016 13:30

Čtyři měsíce za výhrůžku na Facebooku. Správný a paradoxní rozsudek z Loun

Padni komu padni. Spravedlnosti má být jedno, kdo komu likvidací hrozí.
Foto: Reuters

To jsou ale paradoxy. Je to jen pár dní, co se po Českém slavíkovi plnil Facebook rasistickými urážkami Romů a výhrůžkami zpěvákovi Radoslavu Bangovi. (A nebyl v tom sám.) Jde o očividné případy pro policii, paragrafy hanobení rasy nebo nebezpečné vyhrožování, které nejde v trestním zákoníku přehlédnout.

A opravdu. Justice bdí. Shodou okolností – ve středu 7. prosince – padl u soudu v Lounech za nebezpečné vyhrožování na Facebooku čtyřměsíční nepodmíněný trest. Paradox spočívá v tom, že vyhrožujícím byl – Rom.

Jde o dohru incidentu v žatecké pizzerii, při kterém zemřel jeden z místních Romů a který ve městě vyvolal, řekněme sociálně-rasové napětí. A na internetu samozřejmě také. Dotyčný dvacetiletý muž kuchaři z oné pizzerie vzkázal: "Před jeho ženou bych ho zastřelil. Čau, užij si to v pekle." Kuchař podal trestní oznámení, soud rozhodl rychle (případ v pizzerii se odehrál v říjnu). Obžalovanému přitížilo, že byl za nebezpečné vyhrožování (tentokrát nonverbální, se sekyrou v ruce pronásledoval občana v Podbořanech) v podmínce. U soudu řekl, že to na Facebook „napsal z emocí a nemyslel to vážně“. Málo platné. Ani kuchař vysvětlení nepřijal: „Užil jsem si dost stresu a žádná omluva to nespraví.“

Nechci jít ani o píď dál za slovo „paradox“ a naznačovat, že když někomu na Facebooku vyhrožuje Rom, trest ho nemine, kdežto obdobné vyhrožování Romům (navíc zhusta s rasovým podtextem) se pomíjí. Výše popsaný případ se dostal před soud právem. Rozsudek vinen je v pořádku. Padni komu padni. Spravedlnosti má být jedno, kdo komu likvidací hrozí.

Ale je třeba připomenout, že „dost stresu“ si při pohledu na Facebook asi „neužil“ zdaleka jen kuchař ze Žatce. Ale třeba právě Radoslav Banga. A další. Pochopitelně nejen Romové. Nenávist katalyzovaná do výhrůžek je na sociální síti běžná.

Za současné situace je skoro div, že se případ před soud dostal, což zřejmě souviselo s tím, že žatecká záležitost neobnáší jen jedno vyhrožování na Facebooku, je tam toho víc. Nemáme precedenční právo, takže ani rozsudek z Loun nezakládá precedens. Přesto je to významný vzkaz, který by neměl zůstat přehlédnutý – jak těmi, kdo vyhrožují, tak policií a justicí.

Podstatu věci ale stíhání, souzení a trestání verbálních přečinů nemůže řešit nikdy. To by se soudy usoudily. Musí se začít na Facebooku, respektive Facebook musí zapracovat sám u sebe, čelit šíření nenávisti a výhrůžkám. Zatím dělá málo.

 

Právě se děje

Další zprávy