Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
10. 6. 2015 16:10

Dá se tomu říkat korupce? A jak z toho Růžička vybruslí?

V každém případě, pokud svědci mluví pravdu, je nabídka „zaplaťte tisíce a postarám se vám o kluka“ přinejmenším nemravná.
Ilustrační foto Vladimíra Růžičky.
Ilustrační foto Vladimíra Růžičky. | Foto: CPA

Vladimír Růžička položil funkci reprezentačního trenéra. Byla to odpovídající reakce na další vážná obvinění, která proti němu vznesli rodiče hokejistů. Údajně Růžičkou samotným, nebo jeho jménem požádaní o mnohatisícové sumy výměnou za místo na soupisce některého klubu.

Že záležitost „poškozuje dobré jméno hokeje“, není fráze, ale fakt. Pokud se věci měly tak, jak vypovídají svědci, mimo jiné by to znamenalo, že i na vrcholové úrovni mohou hrát ti solventnější na úkor těch lepších. Přitom jde o sport pokládaný za národní pýchu; a s touto praxí je spojován jeden z jeho nejvlivnějších mužů. Věc je velmi veřejná.

Zároveň platí, že jediným známým člověkem, který si u Vladimíra Růžičky protekci koupil, zůstává Miroslav Palaščák, který později od trenéra vymámil peníze zpátky. Případ propíraný před mistrovstvím světa, kdy se Růžička zaplétal do pokusů o vysvětlování a pak už na radu právníků raději mlčel. Jestli měli, nebo neměli na Slavii trezor a případně co v něm, se možná už nedozvíme.

Nová svědectví, zveřejněná Českým rozhlasem, pocházejí od lidí, kteří tvrdí, že údajně požadované částky nakonec nezaplatili. Buď transakci odmítli, nebo hotovost nesehnali.

Dá se spekulovat, že pokud by tomu bylo naopak, tak by mlčeli – protože by se nemohli ani v nejmenším divit, kdyby je policie obratem začala vyšetřovat kvůli podplácení (poskytnutí úplatku). A dá se spekulovat, kolik takových mlčících existuje.

Růžička, pokud by peníze přijal, by byl naopak podezřelý z trestného činu přijetí úplatku. Ale mimo výše zmíněné a ne právě přehledné kauzy není zatím k dispozici nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo přímý důkaz. A z justiční praxe víme, že když obvinění z korupce stojí pouze na výpovědích svědků, můžeme si na výsledek vsadit rovnou.

Jak vlastně celou aféru pojmenovat? Samozřejmě je možné se s tím dvakrát nepárat a říkat jí „korupční“, v obecnějším významu toho slova. Věcně vzato je ale problematické, jestli to je skutečně korupce – a to i kdyby svědci měli pravdu a nešlo jen o nedorozumění se zmatkářem Růžičkou, který, jak říká předseda Král, neví, co je to smlouva o sponzoringu.

Věřme, že alespoň ví, co jsou to daně.

Aby byla korupce trestným činem, musí souviset s „obstaráváním věcí obecného zájmu“. Je věcí obecného zájmu protekce v sestavě, za kterou její garant či dohazovač vezme statisícové všimné? Ne – jedná se o soukromý obchod, něco za něco, ber, nebo nech. Ano – sponzoři, ostatní hráči, hokejová veřejnost, všichni mají právo věřit, že se hraje fér a že nejsou podváděni. Český svaz ledního hokeje dostává od státu 100 milionů ročně a daňový poplatník má právo žádat, aby obíhaly v prostředí, které není cinklé.

Takže si vyberte.

Pokud by nebyly ony transakce - respektive jejich nabídka - přímo trestné, jak je tedy popsat? Z dostupných informací vycházejí různé teoretické varianty: Čistý sponzorský příspěvek. Vynucený sponzoring nesoucí známky korupčního jednání. Malá pozornost do fondu na rozvoj klubu s bonusem pro pana trenéra. Obchodní dohoda, kterou si obě strany vykládají po svém. A tak dále.

V každém případě, jestli svědci mluví pravdu, je taková nabídka „zaplaťte a postarám se vám o kluka“ přinejmenším nemravná.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy