Jan Charvát | Komentáře
14. 8. 2017 11:30

Daily Stormer jako Der Stürmer. Žádní frustrovaní bílí muži, ale praví američtí neonacisté

National Socialist Movement má ve znaku americkou vlajku s hákovým křížem a členové organizace na své srazy standardně chodí v uniformách SA.
Pochodňový průvod extremistů v kampusu Virginské univerzity.
Pochodňový průvod extremistů v kampusu Virginské univerzity. | Foto: Reuters

Demonstrace v americkém městě Charlottesville 11. a 12. srpna přerostly v násilné střety a skončily smrtí jedné z protestujících a zraněním několika desítek dalších lidí. Co se vlastně stalo?

Samotný průběh demonstrací je poměrně známý. Několik organizací z pravého okraje politického spektra svolalo demonstraci nazvanou "Unite the Right" (Sjednoťme pravici) na protest proti odstranění sochy generála Roberta E. Leeho, velitele konfederačních vojsk během americké občanské války, z charlottesvilleského parku. Současně byla do města svolána i protidemonstrace jejich odpůrců. Při střetech, ke kterým došlo během demonstrace, najel James Alex Fields Jr. (který se před tím účastnil demonstrace "Unite the Right") svým autem do skupiny protidemonstrantů, usmrtil dvaatřicetiletou Heather Heyerovou a další vážně zranil.

Případ vyvolal v USA velmi silné reakce, řada politiků odsoudila násilí a za viníky označila neonacisty a tzv. "bělošské nacionalisty". Současně se ale objevila i řada nesouhlasících, která začala tvrdit, že nelze demonstranty označovat za neonacisty, neboť šlo pouze o americké občany, kteří žádné násilí nevyvolávali a jen se bránili před útoky jejich oponentů z řad levice. Jak to tedy bylo?

Demonstraci "Unite the Right" organizovaly čtyři hlavní skupiny a podpořila ji řada dalších uskupení. Klíčovým organizátorem bylo sdružení National Policy Institute. Tu vede známá postava tzv. Alt-Right (alternative right) scény Richard B. Spencer, který na demonstraci také mluvil. Skupina je běžně označována za propagátora "bělošské nadřazenosti" (white supremacy), a pokud se podíváme na texty, které zveřejňuje na svém portálu, nemůžeme si nevšimnout řady článků, zaměřujících se na zkoumání "židovského vlivu" a "židovského extremismu". Na druhém místě je League of the South, což je separatistická organizace, propagující odtržení jižních států od USA, odmítající rovnost a podporující křesťanský fundamentalismus. Třetím z organizátorů byl Daily Stormer, což je otevřeně neonacistická webová stránky (spíše než organizace), pojmenovaná podle nacistického týdeníku Der Stürmer, známého pro bulvární styl a antisemitismus nejhrubšího zrna. Přesně podle tohoto vzoru se i Daily Stormer chová. Jako dobrý příklad může sloužit titulek článku věnovaného událostem v Charlottesvillu: "Heather Heyerová: Žena zabitá při silničním běsnění byla tlustá, bezdětná, dvaatřicetiletá děvka". Konečně čtvrtým organizátorem demonstrace byla organizace National Socialist Movement, což je název, který by se dal přeložit jako "Nacistické hnutí" (doslova je to samozřejmě Nacionálně socialistické hnutí). NSM má ve znaku americkou vlajku doplněnou hákovým křížem a členové této organizace na své srazy standardně chodí v uniformách SA. Mezi dalšími skupinami, které se účastnily demonstrace, najdeme například Vanguard America, která na svých stránkách hovoří o "fašismu jakožto dalším kroku pro Ameriku", případně varuje před "mezinárodním Židem". Posledním, koho stojí za to zmínit, že se účastnil demonstrace v Charlottesville, není nikdo jiný než Ku-Klux-Klan.

Jak je vidět, v tomto případě je označení "neonacisté" poměrně na místě. Jak se tedy mohlo stát, že se najde někdo, kdo tvrdí, že o žádné neonacisty nejde? Pokud necháme stranou internetové diskutéry, kteří debatují o věcech, o kterých nic neví, zůstanou nám v zásadě dvě skupiny. První z nich tvoří samotní neonacisté, kteří se dlouhodobě snaží dosáhnout toho, aby za neonacisty nebyli označováni. Přece jen je v politické soutěži nálepka neonacisty pořád poměrně stigmatizující. Zde je kořen většiny tvrzení, která se objevují zejména na sociálních sítích, jako například: "Žádní neonacisté neexistují, všechno je to mediální podvod", nebo "Žádní neonacisté - jen normální bílí lidé, kteří už mají dost politické korektnosti", případně "Žádní neonacisté - to, že máte bílou barvu, z vás dnes hned dělá nejhoršího extremistu" a další. Jak se ukazuje, je to poměrně dobrá taktika. Proč? Protože tu druhou skupinu představují přesně lidé, kteří na tenhle špek skočili a kteří ve své frustraci ze současného systému jdou tak daleko, že popírají očividné.

To se poměrně dobře ukáže na několika momentech z demonstrace "Unite the Right". První střet mezi demonstranty a jejich odpůrci přišel večer 11. srpna, když několik set lidí z tábora Alt-Right pochodovalo s pochodněmi kampusem Virginské univerzity, kde na ně čekalo zhruba dvacet protestujících u sochy Thomase Jeffersona. Demonstranti skupinku protestujících obklíčili a došlo k verbálním i fyzickým útokům. Během celého pochodu pak demonstranti provolávali hesla, včetně nacistického "Krev a půda", případně "Židé nás nenahradí". Během hlavní demonstrace 12. srpna pak byla k vidění řada demonstrantů hajlujících, nesoucích prapory s hákovým křížem či trička s citáty Adolfa Hitlera. Podle svědků za rozpoutáním násilností stály právě skupiny neonacistů, které nakonec vyvrcholily útokem Jamese Alexe Fieldse Jr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Skokanka Ptáčková získala na olympijských hrách mládeže bronz

Skokanka na lyžích Štěpánka Ptáčková vybojovala na zimních olympijských hrách mládeže v Lausanne bronz a postarala se o druhou českou medaili v oficiálním hodnocení zemí. Sedmnáctiletá reprezentantka, která už dokázala bodovat v seniorském Světovém poháru, navázala na čtvrteční stříbro rychlobruslařky Zuzany Kuršové.

V Lausanne se radovali z medailí také čeští hokejisté, kteří byli členy mezinárodních týmů ve formátu tři na tři. Štěpán Maleček a Zuzana Trnková získali zlato, Matyáš Šapovaliv přidal bronz.

Třetí zimní olympijské hry mládeže potrvají v Lausanne do středy.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouz Noël zopakoval ve Wengenu loňský triumf ve slalomu

Francouzský lyžař Clément Noël obhájil ve Wengenu loňské vítězství ve slalomu. Na trati, na níž v minulé sezoně zaznamenal premiérový úspěch ve Světovém poháru, dnes vedl už po prvním kole a nakonec vybojoval pátý triumf v kariéře. Vedoucího muže průběžného pořadí SP i disciplíny Henrika Kristoffersena z Norska porazil o čtyři desetiny sekundy.

Jediný český reprezentant ve startovní listině Jan Zabystřan nedokončil úvodní kolo a další body do hodnocení SP nepřidal.

Dvaadvacetiletý Noël vyrazil do závodu s číslem jedna a v 1. kole se jeho času nikdo ze soupeřů nedokázal přiblížit. Před Kristoffersenem měl náskok 67 setin a ve finálové jízdě si v houstnoucím sněžení druhé vítězství v sezoně pohlídal. Na třetí místo se posunul Rus Alexandr Chorošilov.

Kristoffersen se díky druhému místu vrátil do čela celkového hodnocení SP. Před Francouzem Alexisem Pinturaultem, jenž dnes druhé kolo nedokončil, vede o 78 bodů. V hodnocení slalomu má náskok 62 bodů před Noëlem, který v pořadí přeskočil dnes pátého Švýcara Daniela Yuleho, vítěze posledních dvou závodů z Adelbodenu a Madonny di Campiglio.

Závod SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - slalom:

1. Noël (Fr.) 1:46,43 (50,72+55,71), 2. Kristoffersen (Nor.) -0,40 (51,39+55,44), 3. Chorošilov (Rus.) -0,83 (52,15+55,11), 4. Foss-Solevaag (Nor.) -0,85 (51,90+55,38), 5. Yule -0,90 (52,20+55,13) a Zenhäusern (oba Švýc.) -0,90 (51,71+55,62), 7. Schwarz (Rak.) -0,91 (51,45+55,89), 8. Nef (Švýc.) -1,05 (51,93+55,55), 9. Grange (Fr.) -1,23 (52,74+54,92), 10. Meillard (Švýc.) -1,32 (51,90+55,85), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 6 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 402, 2. Noël 340, 3. Yule 335, 4. Zenhäusern 225, 5. Pinturault (Fr.) 206, 6. Foss-Solevaag 202.

Průběžné pořadí SP (po 21 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 691, 2. Pinturault 613, 3. Kilde (Nor.) 591, 4. Paris (It.) 556, 5. Mayer (Rak.) 512, 6. Feuz (Švýc.) 461, …119. Zabystřan 12.

Zdroj: ČTK
Další zprávy