Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
25. 1. 2010 11:40

Další akce čisté ruce? Papírově ano, blíží se volby

Diskutujte: Dělají podle vás politici skutečně něco proti korupci?

Blíží se volby, začíná se "bojovat" proti korupci, povzdychla si ve svém blogu na Aktuálně.cz bývalá ředitelka české pobočky Transparency International Adriana Krnáčová.

"Boj proti korupci je osvědčeným evergreenem každého předvolebního období. Scénář je velice prostý. V průběhu několik měsíců se nashromáždí reálna či částečně vykonstruovaná 'špína' na politické protivníky. Pochopitelně za účelem jejich démonizace. Pak se slibuje ostošest, že v budoucnu dojde k nápravě, slibují se opatření, především represivní (černé listiny, korunní svědek, agent...), které se ovšem v praxi úplně nebo částečně nechají plavat," pokračuje žena, která se řadu let zabývala analyzováním korupce a podmínek, které ji umožňují.

Foto: Aktuálně.cz
Adriana Krnáčová
Blíží se volby, začíná se „bojovat" proti korupci. Prosím ne!

A statistiky jí dávají za pravdu. V minulém roce si Česká republika na "žebříčku korupce" pohoršila o sedm míst (spadla z 45. na 52. místo ze 180 sledovaných zemí, před ní se umístily země jako Maďarsko, Kostarika, Botswana, Chile nebo Slovinsko.

Čtěte více: V Česku se uplácí více než vloni. Chybí politická vůle

Do boje s korupcí vytáhla i současná úřednická vláda Jana Fischera, jejíž ministři nejsou - alespoň ne oficiálně - spjati s jednotlivými politickými stranami. Kabinet schválil celou řadu návrhů, které mají podle jeho názoru korupci omezit (není však jasné, jestli jej poslanci stihnou do voleb schválit, navíc ODS už dala najevo, že jej nepodpoří).

Čtěte také: Vláda kývla na protikorupční plán i agenta provokatéra

A někteří politici (z těch, co píší své blogy na Aktuálně.cz) jako by se chovali podle scénáře načrtnutého Krnáčovou.

První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém blogu obvinil několik ministrů z licoměrnosti. Podle něj mají sami "máslo na hlavě", neboť se chovají netransparentně.

"Ve stejném okamžiku, kdy vláda Jana Fischera finalizovala svůj tzv. protikorupční balíček, podepsal člen této vlády, ministr zemědělství Jakub Šebesta, převod 1130 hektarů státního lesa v oboře Radějov do soukromých rukou bývalého šéfa Hamé Babice Lea Novotného," píše například Sobotka.

Foto: Aktuálně.cz
Bohuslav Sobotka:
Fischerova vláda kamarádům s láskou...

Šéf lidovců Cyril Svoboda zase slibuje, že se jeho strana pokusí korupčníkům co nejvíce ztížit život (například novelu obchodního zákoníků, který má rozkrýt vlastnictví akcií).

"Není možné nechat dál otevřená tato vrata korupce, mafiánského kšeftaření a protizákonného praní špinavých peněz. Občané jen bezmocně přihlížejí rozkrádání státních, krajských nebo obecních peněz a přitom poslouchají kolovrátek výzev k šetření schodkového státního rozpočtu. Jak dlouho ještě?"

Foto: Aktuálně.cz
Cyril Svoboda
Akcie na jméno ztíží mafiánům život

Své představy o potírání korupce s blížícími se volbami stále častěji zveřejňují i další politické strany. ODS a TOP 09 by chtěly zveřejňovat veřejné zakázky a stav jejich projednávání na internetu, ČSSD by zase zabavovala politikům nevysvětlitelné příjmy. Hovoří se také o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu tak, aby mohl prověřovat i hospodaření obcí a krajů. ČSD

A jak to všechno dopadne? Co politici ještě slíbí a co nakonec dodrží? Zatím to spíše pokaždé dopadlo - slovy Marcely Zahálkové, další blogerky na Aktuálně.cz - jako hra na schovávanou. Politiků s jejich voliči.

Foto: Aktuálně.cz
Marcela Zahálková:
Boj s korupcí aneb hra na schovávanou
 

Právě se děje

před 5 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy