Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
27. 1. 2010 7:22

Debata čtenářů s psychiatrem: Škodí marihuana? Či léčí?

Debata čtenářů a blogerů Aktuálně.cz o kouření marihuany
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Další moderované čtenářské debaty na společenská témata současnosti najdete pod blogy v rámci projektu Blogy osobností ZDE

„Marihuanu ve formě ´jointů´, nebo ´špeků´ konzumují v partě svých rovných, kde ´joint´ koluje postupně z úst do úst. Pokud takovýchto ´jointů´ zakoluje více nebo se jedná o tvrdší formu marihuany s větším obsahem THC, emoce, myšlení i chování ´huličů´ se začínají poměrně rychle proměňovat," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz psychiatr Martin Jarolímek.Upozorňuje zejména na souvislost mezi kouřením marihuany a schizofrenií.

Svým textem, ve kterém varuje před vlivem kouření marihuany na rozvoj psychických poruch, rozpoutal čtenářskou debatu k tématu, zda a do jaké míry je kouření marihuany škodlivé.

Do diskuse se zapojil například další bloger Aktuálně.cz, překladatel Aleš Drobek (jeho blog ZDE). „Nevím, odkud pochází váš údaj o souvislosti mezi marihuanou a schizofrenií, nicméně nejnovější fundované studie dokazují, že taková souvislost je velice pochybná. Přinejmenším pro ni neexistují žádné důkazy," napsal Drobek.

Další bloger Dušan Dvořák (jeho blog ZDE) ve svých textech naopak upozorňuje na léčivé účinky marihuany. V diskusi na blogu psychiatra Martina Jarolímka píše: „Epidemiologické studie ukazují, že zprávy o vzniku schizofrenie z cannabis jsou blud. Tou nejjednodušší zprávou jsou reálná čísla z terénu. Podíváme-li se na stoupající počty uživatelů cannabis, měly by tomu odpovídat i zvyšující se počty lidí se schizofrenií, což se nepotvrzuje, stejně jako se to nepotvrdilo po boomu v Holandsku."

Do diskuse se zapojilo několik kuřáků marihuany. Značná část z nich obhajuje pozitivní účinky jejího kouření. Mnozí z nich upozorňují, že občasná konzumace marihuany podle jejich názoru neškodí, spíše naopak. Debatér vystupující pod jménem Alois naopak píše: „Je až s podivem, jak výstižně popsal pan Jarolímek jedno období mého života. Jsem rád, že už jsem z toho 'kola neštěstí' venku. Nejsme všichni stejní, ale nikdo z nás dopředu neví, zda není ten, jehož dispozice se spojí s vlivy stresu, apod."

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářská debata bod blogem Martina Jarolímka: Hulení a schíza 

Martin Jarolímek na čtenářské dotazy odpověděl ve dvou svých blozích - ZDE a TADY.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Junior Lamparter předčil na MS dospělé sdruženáře, Vytrval byl 22.

Rakušan Johannes Lamparter udržel vedení po skoku a stal se sdruženářským mistrem světa na velkém můstku. Devatenáctiletý Rakušan mezi dospělými triumfoval jen tři týdny po té, co získal juniorský světový titul. Nejlepším českým reprezentantem byl tentokrát Jan Vytrval, který obsadil 22. místo, což je jeho nejlepší umístění na vrcholné akci.

před 18 minutami

Štafeta běžkyň na lyžích byla na MS osmá, vyhrály Norky

České běžkyně na lyžích zajely na mistrovství světa nejlepší štafetu od Sappora 2007. Čtveřice Kateřina Razýmová, Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová skončila v Oberstdorfu osmá. Na světový trůn se v závodě na 4×5 kilometrů vrátily Norky, tentokrát ve složení Tiril Udnes Wengová, Heidi Wengová, Therese Johaugová a Helene Marie Fossesholmová. Naopak selhaly obhájkyně titulu Švédky, které obsadily až šesté místo.

Štafetu skvěle rozjela Razýmová, která po prvním klasickém úseku předala na prvním místě. Nováková se snažila udržet Norky Heidi Wengové a Rusky Julie Stupakové, ale v závěru prvního dvouapůlkilometrového okruhu odpadla a v tom druhém jí došly síly. Propadla se na osmé místo. O další příčku pak klesla Janatová, ale finišmanka Hynčicová dostala Češky na osmé místo před Kanadu. V elitní desítce byly na MS Češky naposledy před čtrnácti lety, kdy ještě s Kateřinou Neumannovou obsadily pátou příčku.

Další zprávy