Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
27. 1. 2010 7:22

Debata čtenářů s psychiatrem: Škodí marihuana? Či léčí?

Debata čtenářů a blogerů Aktuálně.cz o kouření marihuany
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Další moderované čtenářské debaty na společenská témata současnosti najdete pod blogy v rámci projektu Blogy osobností ZDE

„Marihuanu ve formě ´jointů´, nebo ´špeků´ konzumují v partě svých rovných, kde ´joint´ koluje postupně z úst do úst. Pokud takovýchto ´jointů´ zakoluje více nebo se jedná o tvrdší formu marihuany s větším obsahem THC, emoce, myšlení i chování ´huličů´ se začínají poměrně rychle proměňovat," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz psychiatr Martin Jarolímek.Upozorňuje zejména na souvislost mezi kouřením marihuany a schizofrenií.

Svým textem, ve kterém varuje před vlivem kouření marihuany na rozvoj psychických poruch, rozpoutal čtenářskou debatu k tématu, zda a do jaké míry je kouření marihuany škodlivé.

Do diskuse se zapojil například další bloger Aktuálně.cz, překladatel Aleš Drobek (jeho blog ZDE). „Nevím, odkud pochází váš údaj o souvislosti mezi marihuanou a schizofrenií, nicméně nejnovější fundované studie dokazují, že taková souvislost je velice pochybná. Přinejmenším pro ni neexistují žádné důkazy," napsal Drobek.

Další bloger Dušan Dvořák (jeho blog ZDE) ve svých textech naopak upozorňuje na léčivé účinky marihuany. V diskusi na blogu psychiatra Martina Jarolímka píše: „Epidemiologické studie ukazují, že zprávy o vzniku schizofrenie z cannabis jsou blud. Tou nejjednodušší zprávou jsou reálná čísla z terénu. Podíváme-li se na stoupající počty uživatelů cannabis, měly by tomu odpovídat i zvyšující se počty lidí se schizofrenií, což se nepotvrzuje, stejně jako se to nepotvrdilo po boomu v Holandsku."

Do diskuse se zapojilo několik kuřáků marihuany. Značná část z nich obhajuje pozitivní účinky jejího kouření. Mnozí z nich upozorňují, že občasná konzumace marihuany podle jejich názoru neškodí, spíše naopak. Debatér vystupující pod jménem Alois naopak píše: „Je až s podivem, jak výstižně popsal pan Jarolímek jedno období mého života. Jsem rád, že už jsem z toho 'kola neštěstí' venku. Nejsme všichni stejní, ale nikdo z nás dopředu neví, zda není ten, jehož dispozice se spojí s vlivy stresu, apod."

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářská debata bod blogem Martina Jarolímka: Hulení a schíza 

Martin Jarolímek na čtenářské dotazy odpověděl ve dvou svých blozích - ZDE a TADY.

 

Právě se děje

před 11 minutami

V Broumově hořela kotelna v průmyslovém areálu, škoda je 15 milionů korun

V areálu firmy Veba v Broumově na Náchodsku v úterý večer hořela kotelna na topný olej. Škodu vyšetřovatel předběžně stanovil na 15 milionů korun, upřesňovat se bude stejně jako příčina požáru ve středu dopoledne. Na webu hasičů Královéhradeckého kraje to uvedl jejich mluvčí Ondřej Sezima.

O požáru v areálu v broumovské části Olivětín hasiči dostali zprávu po 19:00. Hořela kotelna přistavená k výrobní hale. "V kotelně se nacházela nejenom technologie, ale také velké množství topného oleje," uvedl mluvčí. Hasiči zasahovali v dýchacích přístrojích s použitím vody a hasební pěny, aby před ohněm uchránili výrobní stroje v přilehlé hale, kde navíc byly další hořlaviny.

"V pozdních večerních hodinách se jim podařilo požár dostat zcela pod kontrolu. Při zásahu nebyl nikdo zraněn," uvedl Sezima. Zaměstnanci budovu včas opustili. Škodu oheň způsobil na vnitřním vybavení kotelny, silně zakouřené byly prostory v nadzemním podlaží přilehlé budovy, které slouží jako šatny a sociální zázemí pro zaměstnance.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

USA zablokovaly přístup k desítkám zpravodajských serverů kvůli dezinformacím z Íránu

Americké ministerstvo spravedlnosti se zmocnilo zhruba 30 webových stránek, z nichž řada byla spojena s dezinformačními aktivitami Íránu. Podle agentury Reuters to uvedl nejmenovaný americký vládní činitel. Íránská státní agentura IRNA předtím oznámila, že Spojené státy zablokovaly přístup na několik zpravodajských serverů napojených na íránský stát, napsala agentura AFP.

Na stránkách se místo tradičního obsahu objevila zpráva, že se serveru zmocnily americké úřady, doplněná pečetí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a ministerstva obchodu. Mezi zasažené servery patří například Al-Alam, který poskytuje informace v arabštině, anglická mutace webu íránské státní televize PressTV, či server Al-Masíra, který patří jemenským povstalcům z řad Húsíů podporovaným Íránem. Výpadek postihl i několik dalších webů.

Podle agentury AP, která se rovněž odvolává na zdroj z americké vlády, je krok USA součástí rozsáhlejšího zákroku proti íránským médiím v době vyhrocených vztahů s Teheránem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy