Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
27. 1. 2010 7:22

Debata čtenářů s psychiatrem: Škodí marihuana? Či léčí?

Debata čtenářů a blogerů Aktuálně.cz o kouření marihuany
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Další moderované čtenářské debaty na společenská témata současnosti najdete pod blogy v rámci projektu Blogy osobností ZDE

„Marihuanu ve formě ´jointů´, nebo ´špeků´ konzumují v partě svých rovných, kde ´joint´ koluje postupně z úst do úst. Pokud takovýchto ´jointů´ zakoluje více nebo se jedná o tvrdší formu marihuany s větším obsahem THC, emoce, myšlení i chování ´huličů´ se začínají poměrně rychle proměňovat," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz psychiatr Martin Jarolímek.Upozorňuje zejména na souvislost mezi kouřením marihuany a schizofrenií.

Svým textem, ve kterém varuje před vlivem kouření marihuany na rozvoj psychických poruch, rozpoutal čtenářskou debatu k tématu, zda a do jaké míry je kouření marihuany škodlivé.

Do diskuse se zapojil například další bloger Aktuálně.cz, překladatel Aleš Drobek (jeho blog ZDE). „Nevím, odkud pochází váš údaj o souvislosti mezi marihuanou a schizofrenií, nicméně nejnovější fundované studie dokazují, že taková souvislost je velice pochybná. Přinejmenším pro ni neexistují žádné důkazy," napsal Drobek.

Další bloger Dušan Dvořák (jeho blog ZDE) ve svých textech naopak upozorňuje na léčivé účinky marihuany. V diskusi na blogu psychiatra Martina Jarolímka píše: „Epidemiologické studie ukazují, že zprávy o vzniku schizofrenie z cannabis jsou blud. Tou nejjednodušší zprávou jsou reálná čísla z terénu. Podíváme-li se na stoupající počty uživatelů cannabis, měly by tomu odpovídat i zvyšující se počty lidí se schizofrenií, což se nepotvrzuje, stejně jako se to nepotvrdilo po boomu v Holandsku."

Do diskuse se zapojilo několik kuřáků marihuany. Značná část z nich obhajuje pozitivní účinky jejího kouření. Mnozí z nich upozorňují, že občasná konzumace marihuany podle jejich názoru neškodí, spíše naopak. Debatér vystupující pod jménem Alois naopak píše: „Je až s podivem, jak výstižně popsal pan Jarolímek jedno období mého života. Jsem rád, že už jsem z toho 'kola neštěstí' venku. Nejsme všichni stejní, ale nikdo z nás dopředu neví, zda není ten, jehož dispozice se spojí s vlivy stresu, apod."

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářská debata bod blogem Martina Jarolímka: Hulení a schíza 

Martin Jarolímek na čtenářské dotazy odpověděl ve dvou svých blozích - ZDE a TADY.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy