Zdeněk Mihalco, mih | Komentáře
27. 1. 2010 7:22

Debata čtenářů s psychiatrem: Škodí marihuana? Či léčí?

Debata čtenářů a blogerů Aktuálně.cz o kouření marihuany
Foto: Aktuálně.cz

Infobox

Další moderované čtenářské debaty na společenská témata současnosti najdete pod blogy v rámci projektu Blogy osobností ZDE

„Marihuanu ve formě ´jointů´, nebo ´špeků´ konzumují v partě svých rovných, kde ´joint´ koluje postupně z úst do úst. Pokud takovýchto ´jointů´ zakoluje více nebo se jedná o tvrdší formu marihuany s větším obsahem THC, emoce, myšlení i chování ´huličů´ se začínají poměrně rychle proměňovat," píše ve svém blogu na Aktuálně.cz psychiatr Martin Jarolímek.Upozorňuje zejména na souvislost mezi kouřením marihuany a schizofrenií.

Svým textem, ve kterém varuje před vlivem kouření marihuany na rozvoj psychických poruch, rozpoutal čtenářskou debatu k tématu, zda a do jaké míry je kouření marihuany škodlivé.

Do diskuse se zapojil například další bloger Aktuálně.cz, překladatel Aleš Drobek (jeho blog ZDE). „Nevím, odkud pochází váš údaj o souvislosti mezi marihuanou a schizofrenií, nicméně nejnovější fundované studie dokazují, že taková souvislost je velice pochybná. Přinejmenším pro ni neexistují žádné důkazy," napsal Drobek.

Další bloger Dušan Dvořák (jeho blog ZDE) ve svých textech naopak upozorňuje na léčivé účinky marihuany. V diskusi na blogu psychiatra Martina Jarolímka píše: „Epidemiologické studie ukazují, že zprávy o vzniku schizofrenie z cannabis jsou blud. Tou nejjednodušší zprávou jsou reálná čísla z terénu. Podíváme-li se na stoupající počty uživatelů cannabis, měly by tomu odpovídat i zvyšující se počty lidí se schizofrenií, což se nepotvrzuje, stejně jako se to nepotvrdilo po boomu v Holandsku."

Do diskuse se zapojilo několik kuřáků marihuany. Značná část z nich obhajuje pozitivní účinky jejího kouření. Mnozí z nich upozorňují, že občasná konzumace marihuany podle jejich názoru neškodí, spíše naopak. Debatér vystupující pod jménem Alois naopak píše: „Je až s podivem, jak výstižně popsal pan Jarolímek jedno období mého života. Jsem rád, že už jsem z toho 'kola neštěstí' venku. Nejsme všichni stejní, ale nikdo z nás dopředu neví, zda není ten, jehož dispozice se spojí s vlivy stresu, apod."

Foto: Aktuálně.cz
Čtenářská debata bod blogem Martina Jarolímka: Hulení a schíza 

Martin Jarolímek na čtenářské dotazy odpověděl ve dvou svých blozích - ZDE a TADY.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalé polské velvyslankyni v Praze hrozí vězení za šikanu podřízených

Bývalá polská velvyslankyně v Praze stane před soudem kvůli údajnému týrání podřízených. V případě odsouzení jí hrozí až pět let vězení, napsal dnes zpravodajský server Onet.pl s odvoláním na mluvčí varšavské prokuratury.

Prokuratura podle portálu po 16 měsících vyšetřování poslala varšavskému soudu obžalobu, podle které se diplomatka půldruhého roku - prakticky od svého nástupu v Praze - dopouštěla týrání sedmi podřízených. O podezřeních vůči velvyslankyni ministerstvo zahraničí vědělo přinejmenším od loňského léta, uvedl Onet.

Onet v souladu s polskými předpisy označuje obžalovanou jen jako Barbaru Ć. Polskou velvyslankyní v Praze byla až do června Barbara Ćwiorová, než ji prezident Andrzej Duda odvolal.

Vyšetřovatelé se případem zabývali od loňského července, kdy trestní oznámení na velvyslankyni kvůli mobbingu, tedy šikaně a diskriminaci v práci, podal generální ředitel ministerstva Andrzej Papierz. K porušování práv pracovníků později prokuratura přidala vážnější obvinění z týrání podřízených. Za první bod obžaloby hrozí dva roky vězení, za druhý až pět let.

před 2 hodinami

V bavorských Alpách našli záchranáři mrtvého Čecha

Pátrací oddíly horské služby, policie a hasičů našly dnes dopoledne v bavorských Alpách v okrese Garmisch-Partenkirchen mrtvého 51letého českého horolezce, který byl od neděle nezvěstný. Informovala o tom dnes podle agentury DPA policie. Tělo záchranáři našli mezi vrcholy Klammspitze a Brunnenkopf v nadmořské výšce 1550 metrů.

Policie dostala v noci z neděle na pondělí hlášení, že se český horolezec nevrátil z túry. Na pátrání se kvůli komplikovanému terénu kromě horských záchranářů podílel i hasičský dron a dva policejní vrtulníky. Dohromady se do pátrání zapojilo 23 mužů.

Policie zatím neví, jak horolezec zahynul, a nyní případ vyšetřuje. Muž nebyl k zastižení na telefonu od nedělních 15:45. Svůj osobní automobil nechal zaparkovaný v lokalitě Sägertal.

Další zprávy