Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
14. 4. 2010 10:20

Debata: Nevěřím, že Smolensk jen doporučoval nepřistát

Odborníci z řad čtenářů na Aktuálně.cz debatují, co zavinilo pád polského speciálu
Foto: Aktuálně.cz

"Ne dost dobře rozumím informacím ohledně 'nedoporučení' přistát. Letiště buď přijímá, nebo je pro nepřízeň počasí (nebo z jiných důvodů) uzavřeno. Nedoporučuje, ale povoluje (nebo nepovoluje)," napsal diskutující, který na Aktuálně vystupuje jako bigjirka, v jedné z mnoha debat točících se kolem sobotní tragické havárie polského prezidentského speciálu.

Ví, o čem mluví. Jak později napsal, pracoval dvanáct let jako vedoucí letových zkoušek v jedné z největších tuzemských leteckých továren a je kandidátem věd v oboru radioelektronika.

Foto: Aktuálně.cz
Debata na Aktuálně.cz
Jak přistávají letadla a co se přitom může přihodit

A zdaleka není v debatách jediný, kdo je s tím, jak to na letištích a při přistávacích manévrech chodí, velmi dobře obeznámen.

Čtenář, podepisující se jako Rejpaj, nabízí možné vysvětlení.

"U vojenského letiště v Rusku je asi trochu problém s pojmy přijímá/nepřijímá, protože v podstatě vojenské letiště v režimu 'nepřijímá' téměř není z důvodů obranyschopnosti země. V principu všechny průšvihy v civilní letecké dopravě se právě proto hází na vojáky, neboť ti umí létat za prakticky všech okolností a jsou vybaveni setsakramentsky jinou technikou ... Vedoucí řízení letového provozu pravděpodobně nevěděl, zda může odmítnout přistání vládnímu speciálu," míní.

Čtěte více: Vyšetřování tragédie: Kdo trval na přistání v mlze?

Zaznívá mnoho hlasů, že chyba se stala na palubě letadla.

".... kryje s mým podezřením, že posádka byla ve stresu, měla zahlcenu 'informační síť' - přístroje byly s ruským ATC inkompatibilní (westernizovaná mašina), údaje byly rozporné, tak se pokusili o VFR přistání a tmavý pruh (lesní porost) mohli považovat za práh dráhy," napsal diskutující Luba.

Čtenář s přezdívkou Bingo chválí polského pilota.

"Prováděl jedinou možnou strategii záchrany v katastrofické situaci. Měl na rozhodování o to zda být či nebýt celkem 5-6 vteřin, od chvíle kdy uviděl stromy z kabiny a dráhu. V rozhodování - jeho rychlosti a správnosti - byl polský vlastenec génius. Provedení by se asi nepodařilo možná nikomu na světě. Jsou situace, kdy nestačí myslet správně a zachovat chladnou hlavu jako onen pilot. Ale buď už není dost času zachránit situaci, nebo převaha souhry nepříznivých faktorů je absolutní a vítězí ona," napsal.

Řada diskutujících naopak vyjadřuje obavy, že havárii "hodí na triko" právě pilotovi.

"A divíte se? Za řízení odpovídá jeden člověk, zejména. Ten váží okolnosti a riziko. ... Teprve po dvou dnech se tu a tam objevila verse s radiolokátorem, o který v mlze utrhnul nebo nalomil křídlo. I kdyby to nebyla pravda, lze fyzikálně najít příčinu toho faktu, čemu se diví ruská strana: že v místě lesů se nacházel o 60 m níže, než oni předpokládali. Tady by se mohlo stát  že přiletěl z místa hustší mlhy do místa řidší mlhy. Úměrnost vztlaku hustotě atmosféry by mohla způsobit, že letadlo by kleslo a pilot,který si byl vědom, že drží rychlost stejnou si myslel, že neklesá," míní diskutující hut.

Čtenář Mard pro změnu zpochybňuje výpovědi personálu ruského letiště.

"Dispečeři z věže postupně mění výpověď, když se zjistilo, že zapisovače jsou. Takže nyní už nelžou o třech průletech a čtvrtém neúspěšném, ale jen o jednom neúspěšném. Jak mohli v mlze vidět že letadlo klesá přídí dolu? Jak mohli v mlze vidět že letadlo v náklonu 45 stupňů škrtlo křídlem o stromy? Jak to že v ose dráhy či v těsné blízkosti jsou vzrostlé stromy (předpisy to zakazují). Jak to že dispečeři lžou o dorozumívacích potížích, když Protasiuk uměl dobře rusky (ostatně byl to on, kdo na Smolensk severnyj přistával o dva dny dříve s Tuskem)?" napsal.

Máte i vy znalosti z provozu dopravních letadel? Zapojte se do debaty, podělte se o svůj názor.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy