Daniel Anýž Daniel Anýž | Komentáře
28. 2. 2020 11:11

Demokraté si v USA osedlali černou labuť koronaviru. Je to jak vystřižené z Trumpa

Nejúspěšnější z byznysmenů, největší z prezidentů, člověk bohem seslaný, takový je ve svém vlastním podání Trump. V prevenci proti šíření koronaviru v USA teď bude mít šanci prokázat, že je opravdu mužem na svém místě.
"Koronavirus, pandemie, revoluce, svrhněte tyrana," nevadí, že Bernie Sanders ráčkuje, černá labuť koronaviru zabírá.
"Koronavirus, pandemie, revoluce, svrhněte tyrana," nevadí, že Bernie Sanders ráčkuje, černá labuť koronaviru zabírá. | Foto: Shutterstock

Člověk to má před očima úplně jako výjev z wagnerovské opery. V pozadí vidíme Bílý dům, na jedné straně scény stojí zeširoka rozkročen mohutný, nahoře oranžový a žlutý Donald Trump. Jeho odhodlaná árie "Four more years" ale spadne do nejisté tóniny a pak se zcela vytratí, když z opačného portálu vyjede na scénu obrovská černá labuť. A na jejím hřbetě, polovztyčený v sedle s modrým nápisem "Bernie 2020", přehluší Trumpa obrýlený muž ve frygické čapce.

Foto: Aktuálně.cz

"Koronavirus, pandemie, revoluce, svrhněte tyrana," otřásá se scéna jeho hlaholem. A nic nevadí, že Bernie ráčkuje. Trump se nespokojeně mračí, tohle nečekal. Chce ho snad ten drzý chlapík Sanders, bláznivý Bernie, porazit jeho vlastními zbraněmi?

A nečekal to nikdo. Když se na konci loňského roku sestavovaly výhledy na rok 2020, co se pravděpodobně stane, a co nás naopak může překvapit, pandemie v nich nebyla. Ale koronavirus je tady, houpe světovou ekonomikou, tržní oběhy se zpomalují, akciové trhy oscilují. A může se stát, že tahle černá labuť se nabourá také do amerických prezidentských voleb.

Až se oteplí, vše se vyřeší

Přesněji řečeno, už se to děje. "Málo a pozdě", too little too late, napadají demokraté prezidenta Trumpa a jeho administrativu za dosavadní reakci na nebezpečí koronaviru. Když Trumpova vláda v pondělí požádala Kongres o 2,8 miliardy dolarů na preventivní opatření, vyhlásila demokratická předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová, že prezidentova "žádost je dalece opožděná a zcela nedostatečná vzhledem k rozsahu nouzové situace". Na rozdíl prý od prezidenta Baracka Obamy, který před ebolou v roce 2014 jednal včas a hned z první si řekl o šest miliard dolarů.

V úterní televizní debatě demokratických kandidátů, z nichž jeden se stane Trumpovým soupeřem do listopadových prezidentských voleb, pak tohle téma také zvonilo. A zvonit muselo i Trumpovi v uších, i když byl zrovna tisíce mil daleko, na návštěvě v Indii. V souvislosti s koronavirem toho na jeho adresu v televizní debatě zaznělo dost a demokraté si dávali záležet, aby to nešlo přeslechnout.

Trump osekal rozpočet amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), tedy organizace, která by teď měla stát v první linii ochrany před rozmachem viru v USA. Peníze zkrátil i dalším špičkovým lékařským a vědeckým institucím (například Národnímu úřadu zdraví - NIH), které by se teď rovněž měly sešikovat k obraně Američanů.

Navíc se Trumpovi nyní vrací jeho špatné vztahy se spojenci a také jeho problematická politika s Čínou, a Spojené státy budou kvůli tomu jen vystaveny většímu nebezpečí, když Bílý dům teď neví, jaká je v Číně i jinde skutečná situace. A hlavně, Trump nemá ani páru, čemu jeho země a Američané čelí, vždyť před dvěma týdny prohlásil, že "někdy v dubnu, až se trochu oteplí", koronavirus sám od sebe "zázračně zmizí".

Ďábel Barack Husajn Obama

Ta poslední citace je autentická, to Trump skutečně řekl, jinak si ovšem demokraté svá výše uvedená "fakta", kterými argumentovali v úterní debatě, hodně přibarvují, "spinují" proti prezidentovi. A populární rozhlasový moderátor Rush Limbaugh, kterému Trumpovi voliči čtou ze rtů, má pravdu, když říká, že "pro demokraty se stává koronavirus další zbraní, jak sundat Donalda Trumpa". Rushův dovětek, že koronavirus je jen "běžné nachlazení", je už sice diskutabilní, ale jinak udeřil hřebíček na hlavičku - demokraté se skutečně snaží použít koronavirus jako ostrou munici proti Trumpovi.

Jenže, milý Rushi, upřímně, jsi překvapen? Vždyť demokraté jen dávají Trumpovi ochutnat jeho vlastní medicínu. Co je v politice lepší než strach? Snad už jen to, když navíc ukážeš na někoho, kdo se tomu nebezpečí nebrání, nebo mu dokonce pomáhá, a tím se také stává hrozbou a nepřítelem.

Jedním z Trumpových vítězných nástrojů v prezidentské kampani 2016 byl strach. Například z ilegálních imigrantů. V Trumpově podání ovšem z nebezpečných barbarů, kteří do Ameriky přinášejí "drogy, násilí a zločinnost", přicházejí do USA "znásilňovat naše ženy". "Build the wall," skandovalo se na Trumpových předvolebních shromážděních. "Zeď" se stala symbolem zášti, projevem strachu ze všeho cizorodého, co tady doma nechceme.

A viníci? Slabí demokraté, kteří nechávají "otevřené hranice" a jsou pro nezodpovědnou, nebezpečnou "amnestii", když by části imigrantů výhledově otevřeli možnost k získání občanství. A nejhorším ďáblem byl "Barack Husajn Obama", jak Trump rád citoval celé jméno demokratického prezidenta. Protože, abychom si rozuměli, moji milí voliči, na tom chlapíkovi je něco podezřelého, a nedivte se, že do naší země pustí kdekoho a kdeco!

Nadmíru dobré akciové trhy

Trumpova kampaň strachu v sobě měla jeden podstatný reálný opěrný bod. Demokraté v letech předtím podcenili, že imigranti, především jednolitý hispánský proud, se pro část Američanů skutečně stali zdrojem nejistoty. Cítí se ekonomicky a kulturně ohroženi a nelze to odbýt konstatováním, ať si zvyknou, že Amerika se prostě mění. Trump ovšem pak mistrně využil toho, že i ve Spojených státech se imigrantů často nejvíce bojí tam, kde prakticky žádní nejsou. A ukoval si ze strachu, v kterém si voliči řeší jiné problémy, jeden z klíčů do Bílého domu.

Útok demokratů na Trumpa s koronavirem je postavený stejně. Uvnitř jejich kokonu strachu z koronaviru, který teď budou umně a uměle nabalovat, je také pevné jádro. Je jím "důvěryhodnost prezidenta", pro kterého jsou fakta a čísla jen velmi přibližnou věcí, fikce je zaměnitelná s realitou. Trump práší, jak dýchá.

"Jsme ohromně úspěšní, ohromně úspěšní, zdaleka více, než by si mnozí mysleli," prohlašoval prezident Trump ve středu na tiskovce, když mluvil o připravenosti své vlády na možné šíření viru v USA. Může to být pravda, ale možná si prostě jen vymýšlí, protože všechno, na co sáhne, je v jeho podání zlato.

Například akciové trhy, jejichž vzestup pravidelně cituje jako důkaz svého úžasného vládnutí. Ještě v pondělí psal na Twitter, že akciové trhy podle něho vypadají "velmi dobře". Well, možná to bylo tím, že v Indii byl v čase fázově posunut, ale v New Yorku mezitím akcie od pondělí setrvale prudce klesají. A viděno tedy jeho vlastním měřítkem, tak Wall Street na prezidentova uklidňující slova moc nedá, Wall Street se koronaviru bojí.

Demokraté osedlali Trumpův strach

Demokraté si osedlali černou labuť strachu a jedou na ní proti Trumpovi. Proti "obrovskému géniovi," jak ho v úterní debatě právě v souvislosti s prevencí proti možnému šíření viru posměšně nazval Bernie Sanders. Byl to sice "cheap shot", ale pro svůj laciný políček si Bernie jen vypůjčil Trumpova vlastní slova.

Velmi stabilní génius, nejúspěšnější z byznysmenů, největší z prezidentů, člověk bohem seslaný, takový je ve svém vlastním podání Trump. Teď bude mít šanci prokázat, že je opravdu mužem na svém místě.

A že demokraté mezitím budou dělat vše pro to, aby to vypadalo, že situaci nezvládá, že budou ve své politické kádince pečlivě kultivovat zhoubnou kulturu strachu? Tak to bude jen jako vystřižené z Trumpovy učebnice.

Záběry z pražských obchodů: Lidé rychle vykupují rýži, těstoviny i lunchmeat | Video: Erika Šedivá
 

Právě se děje

před 14 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 21 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy