Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
17. 5. 2016 12:05

Diagnóza primáře Babiše: střet zájmů, tentokrát ve zdravotnictví

Andrej Babiš se intenzivně snaží šířit dojem, že on by zdravotnictví řídil lépe, respektive že ho tak trochu jako ministr financí stejně řídí.
Léčba Babišem. (Snímek z nemocnice v Sokolově.)
Léčba Babišem. (Snímek z nemocnice v Sokolově.) | Foto: Facebook Andreje Babiše

Andrej Babiš oželel poradu o evropských dotacích u premiéra a jel na Karlovarsko, kde rozdával volební koblihy a navštívil nemocnici v Sokolově. Odtud je také jeho fotografie v bílém plášti a se stetoskopem kolem krku, jakýsi protipól politiků vylézajících mezi pracujícím lidem z šachet v umouněných fáračkách.

Člověk úplně slyší medový hlas sestřičky: Dobré jitro, pane primáři! Doktor je ikona-autorita a kdo se za něj před volbami převlékne, nemůže ztratit, jen získat. (Pokud Ing. Babiš stetoskopem skutečně vyšetřoval pacienty, pak se omlouvám.)

Kdo neví, že v říjnu jsou krajské volby, mohl by usoudit, že se jedná o propagaci nějaké reprodukční nebo jiné kliniky, které ovládá Babišův soukromý fond Hartenberg Capital. Nikoli. Jsme ve veřejném zdravotnictví, jehož stav pod správou ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) Andrej Babiš soustavně kritizuje.

Vzhledem k tomu, jak se Babiš ve zdravotnictví angažuje i jako soukromník (Hartenberg vlastní sedm společností, kterým patří kliniky nebo polikliniky, a další chce kupovat), jsme rázem na dobře známém poli střetu zájmů.

Hartenberg spravuje Babišův privátní majetek. Zdravotnická zařízení, která patří fondu, vloni inkasovala od VZP 400 milionů a od všech zdravotních pojišťoven celkem 700 milionů korun. Je Babiš v takové situaci ten pravý, kdo má řešit a vyřešit úhradovou vyhlášku, platby za státní pojištěnce, platy lékařů a sester, koncepci zdravotnictví a tak dále?

Střet zájmů je ještě zřetelnější tím, že hnutí ANO učinilo zdravotnictví jedním z hlavních témat své krajské kampaně. Sokolovská nemocnice nebyla zdaleka první ani poslední, ve které se Babiš objevil. Intenzivně se snaží šířit dojem, že on by zdravotnictví řídil lépe, respektive že ho tak trochu jako ministr financí stejně řídí (k lepšímu). Na Němečkovi nenechává nit suchou.

Mimochodem, k Babišově absenci na poradě ministrů o eurodotacích. Když říká, že "takové porady zvládne hravě můj náměstek, mám důležitější věci na práci než sedět na poradách," v čemž je slyšet kus arogance, sluší se připomenout, že sám nedávno vyčetl Němečkovi, že jeho úředníci nechodí na jednání o centrálních nákupech.

ANO na billboardech slibuje „zdravé zdravotnictví“. Jde ale o volby do krajů, které na fungování zdravotnictví jako takového i na to, co kritizuje Babiš, nebudou mít velký vliv. Jistě, i krajská nemocnice může hospodařit dobře nebo rozmařile a poskytovat lepší nebo horší služby. Ale to, o co se pře Babiš s Němečkem a Sobotkou, to volba toho či onoho krajského zastupitele neovlivní. Klíč je ve vládě, případně v parlamentu (viz například zrušení regulačních poplatků, podle Babiše chyba).

Nejpopulárnější politik v bílém plášti je jen symbol. Volby jako volby; lídr, program a koblihy zůstávají.

Pro pořádek: stav zdravotnictví je krajským kompetencím pořád o dost blíž než výkřik „Zastavíme nelegální imigraci a diktát EU!“ (kotlebovská ambice na volebních billboardech Tomia Okamury).

 

Právě se děje

před 24 minutami

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň a blíží se k Bermudám. Ostrovy přijaly řadu opatření

Hurikán Humberto zesílil na třetí stupeň z pěti a doprovází ho nyní vítr o rychlosti až 185 kilometrů za hodinu. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se nachází asi 655 kilometrů západně od Bermud, které by měl podle současné předpovědi okrajově zasáhnout. Při pouze drobné změně současné trasy by však mohl na ostrovy udeřit přímo, informovala agentura AP.

Ministr Bermud pro národní bezpečnost sdělil agentuře Reuters, že se v poledne místního času (17:00 SELČ) na ostrovech uzavřou školy, vládní budovy a přestanou plout trajekty. O několik hodin později rovněž přestane jezdit hromadná doprava. Meteorologové očekávají až deset centimetrů srážek, prudký vítr a silné vlnobití. 

Na pobřeží Texaského zálivu mezitím udeřila tropická bouře Imelda, která má v příštích dnech na některých místech jihovýchodního Texasu a jihozápadní Louisiany přinést až 46 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Malta přijala 90 migrantů zachráněných italskou pobřežní stráží

Řím jejich přijetí maltskými úřady požadoval poté, co je na žádost Valletty zachránily v maltských pobřežních vodách italské lodě. S odkazem na vyjádření mluvčího maltské pobřežní stráže o tom informovala agentura AFP.

"Minulou noc jsme na požadavek maltských úřadů provedli záchranou operaci malého plavidla s asi 90 migranty hluboko v území, za které zodpovídá Malta," uvedla italská pobřežní stráž ve vyjádření s tím, že za utečence převzala Valletta předem zodpovědnost. Maltská pobřežní stráž o něco později uvedla, že migranty převzala a že jsou na cestě na pevninu.

Itálie a Malta dlouhodobě odmítají utečence zachráněné na moři přijímat. Evropská unie stáhla z vod u Libye všechna plavidla své pohraniční agentury Frontex, dohled v oblasti nyní provádí pouze letecky. Lodě humanitárních organizací, které nyní v podstatě jako jediné migrantům na moři pomáhají, čelí stále větším překážkám ze strany evropských vlád.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

New York jako první americký stát zakázal prodej ochucených elektronických cigaret

Místní zdravotní rada v úterý schválila opatření, které navrhl guvernér Andrew Cuomo, informovala agentura AP. Zákaz se nevztahuje na e-cigarety s tabákovou nebo mentolovou příchutí. Prodejci nyní budou mít dva měsíce na to, aby zakázané zboží stáhli z nabídky.

Cuomo v neděli vyzval k zákazu e-cigaret s poukazem na jejich zvýšenou spotřebu mezi mladými lidmi. V poslední době přitom zdravotničtí experti v USA varovali americkou veřejnost před používáním elektronických cigaret, které jsou spojovány s 380 případy vážného onemocnění dýchacích cest v 36 státech. Evidováno je rovněž šest mrtvých. Zatím však nebylo zjištěno, že by záhadnou plicní nemoc způsobovala konkrétní značka cigaret nebo určitá látka.

New York se stal prvním americkým státem, v němž vešel v platnost zákaz elektronických cigaret s příchutí. Obdobný zákaz sice tento měsíc schválil také stát Michigan, ale opatření tam ještě v platnost nevstoupilo. Podle údajů ze státu New York loni užívalo elektronické cigarety 27,4 procenta místních středoškoláků. Ještě v roce 2014 to bylo 10,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy