Libor Stejskal Libor Stejskal | Komentáře
27. 9. 2009 15:40

Dienstbier v. Chromý: Radar - výhra rozumu, či selhání?

Zklamali jsme jako spojenci USA? Či Obamův krok odhalil chybný odhad zastánců radaru?
Foto: Aktuálně.cz

Odhalilo rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy ohledně radaru v Brdech špatný odhad zdejších zastánců tohoto zařízení, jejich intelektuální selhání či anachronický protiruský sentiment?

Nebo naopak průtahy kolem jeho schvalování, odpor velké části české veřejnosti i politiků ukázaly, jak se změnilo vnímání spojenectví, ceny a závaznosti dohod případně demokracie samotné?

Čtěte více: Obama popřel, že uhnul Rusům. Z ústupku ale hodlá těžit

"Lítostivou hysterii části politického spektra, novinářů a intelektuálů, kteří v posledních třech letech urputně prosazovali americký radar, lze pochopit. Obamovo rozhodnutí odhalilo nedostatky jejich koncepčního politického uvažování, případně intelektuální selhání těch, kteří propadli emocím a snům o zvláštních vztazích menší středoevropské země a světové velmoci, míní někdejší ministr zahraničí," senátor Jiří Dienstbier.

Foto: Aktuálně.cz
Jiří Dienstbier:
Americká lekce

Diplomat Heřman Chromý je přesvědčen, že "česká" debata o radaru ukázala na posun či rovnou vyprázdnění některých hodnot. 

"V diskusi okolo radaru a rozhodnutí americké administrativy si uvědomuji, kam až se posunulo (či vyprázdnilo?) vnímání takových hodnot a slov jako je spojenectví, dohoda, demokracie, integrace," píše Chromý.

Foto: Aktuálně.cz
Heřman Chromý:
Smlouvy se mají plnit
Čtěte více: Blogeři se přou o radar: Vítězství, či promarněná šance?
 

Právě se děje

před 29 minutami

Bezplatnými menstruačními potřebami pro nízkopříjmové se má zabývat ministryně Schillerová, uvedl Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) přitakal dotazům, zda by v Česku bylo možné zajistit bezplatný přístup k menstruačním pomůckám, jak se k tomu rozhodlo jako první na světě Skotsko. Na twitterovém účtu uvedl, že Skotové tím chtějí zbořit stigma menstruace a bojovat s chudobou. U příjmově nejslabších by to podle Babiše bylo možné i v Česku. Řešení má nalézt ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), uvedl Babiš.

"Skotsko bude jako první země na světě všem ženám hradit menstruační pomůcky. Chtějí zbořit toto stigma a bojovat s chudobou. Novináři se mě ptají, jestli by bylo by něco takového možné i u nás. U příjmově nejslabších určitě. Požádal jsem Alenu Schillerovou, aby našla řešení," uvedl Babiš.

V úterý schválený zákon zavádí ve Skotsku, kde žije přibližně 5,5 milionu lidí, právo na bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším hygienickým potřebám při menstruaci. Dostupné budou mimo jiné ve školách, na univerzitách, na úřadech a v dalších veřejných budovách. Pro návrh se podařilo ve Skotsku přesvědčit všechny strany tamního parlamentu. Některé z nich se přitom zpočátku zdráhaly, protože považovaly odhadované náklady 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč) za příliš vysoké a dost možná i značně podhodnocené.

Zdroj: ČTK
Další zprávy