Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
18. 10. 2021 20:40

Díky Miloši Vystrčilovi známe pravdu o prezidentově stavu. I o podlosti jeho okolí

Pokud teď Miloš Zeman není s to vykonávat své pravomoci, musí jich být na potřebnou dobu zbaven. V zájmu veřejném i svém.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil, jediný, kdo se na stav Miloše Zemana ÚVN zeptal.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil, jediný, kdo se na stav Miloše Zemana ÚVN zeptal. | Foto: Zbyněk Pecák

Po dlouhé nejistotě máme jasno: podle názoru Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není Miloš Zeman v současné době ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Řečeno jinak svoje pravomoci. Prognóza prezidentova zdravotního stavu je navíc dle jeho lékařů krajně nejistá. Stejně jako možnost, že by se v řádu týdnů mohl vrátit k výkonu svého úřadu. Oznámil to předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který si zprávu vyžádal od Ústřední vojenské nemocnice, kde je nyní hlava státu hospitalizována.

O čem se příliš nemluví a nepíše: profesor Zavoral, prezidentův ošetřující lékař, je povinen chránit svého pacienta. Když napíše, že "není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti", znamená to, že Zemana může doslova ohrožovat na životě, pokud by jej někdo k něčemu takovému nutil. Zavoral si zjevně již minulý týden uvědomil, jaké nebezpečí pro jeho pacienta znamená hradní kancléř Vratislav Mynář a další členové hradního týmu.

Nacházíme se v mimořádně proměnné situaci těsně po volbách, kdy má prezident důležitou roli. Obvykle se stává moderátorem jednání (neústavním, zvykovým), svolává sněmovnu, jmenuje premiéra i ministry. Je také vrchním velitelem ozbrojených sil, dává milosti, jmenuje soudce. Pokud teď Miloš Zeman není s to své pravomoci vykonávat, musí jich být na potřebnou dobu zbaven. V zájmu veřejném i svém.

Příklad. Ve středu 13. října ráno byl Vratislav Mynář vyrozuměn ošetřujícím lékařem, že Zeman není ve stavu, aby se mohl věnovat jakýmkoli pracovním záležitostem. Přesto kancléř o den později k prezidentovi bez vědomí nemocničního personálu přivedl předsedu sněmovny Radka Vondráčka (ANO), aby si odtamtud odnesl prezidentem parafovaný dokument. Podepsal jej však člověk, který dle názoru lékařů tou dobou už nebyl něčeho takového schopen…

Nechutná hradní hra

Co bude nyní následovat? Obě komory parlamentu by se měly během úterka sejít a hlasovat o aktivování článku 66 ústavy, který pojednává o dočasném odejmutí pravomocí nemocnému prezidentovi. Tedy nikoli o tom, že by byl zbaven funkce. Potíž je v tom, že současná sněmovna končí už 21. října, nová se sejde až 8. listopadu. Není tedy jasné, zda se hlasování stihne v příštích dvou dnech.

Za pozornost ale stojí také to, co se dělo a děje na Hradě. Je zjevné, že Mynář a spol. veřejnosti lhali a uváděli ji v omyl. Předstírali, že prezident je schopen pracovat i v době, kdy už od lékařů věděli opak. Toto nebezpečné, podlé jednání by nemělo zůstat bez odezvy. Není možné, aby trestně stíhaný lhář dál vykonával funkci kancléře nejvyššího ústavního činitele.

Další moment celé věci: jediný z ústavních činitelů, který byl ochoten pátrat po tom, zda je prezident schopen vykonávat svůj úřad, byl předseda Senátu Miloš Vystrčil. Zájem nejevil premiér ani předseda sněmovny, to je mimořádně vážné. Andrej Babiš (ANO) dokonce v Radiožurnálu řekl, že momentálně prezidenta "na nic nepotřebujeme" a že proto nechápe Vystrčilovu snahu informace o Zemanově stavu získat. Jako by se předseda vlády bál, že ztratí svého spojence a nejednal kvůli tomu v našem zájmu, dokonce ani v tom Zemanově.

Miloš Vystrčil se tak nyní bude muset zřejmě pravidelně tázat ÚVN a profesora Zavorala, v jakém stavu se prezident nalézá. Pokud by se nelepšil, nevracel do normálu, nastal by čas debatovat o jeho odvolání z funkce. To by mohlo být momentálně výhodné pro Andreje Babiše, pokud se chystá kandidovat na Hrad.

Poslední poznámka. Do hry kolem stavu Miloše Zemana se zapojila i jeho žena Ivana. 14. října řekla na tiskové konferenci: "Spekulace o diagnózách a prognózách považuji přinejmenším za velmi neetické. Zdraví každého člověka je citlivá a vážná věc. Jistě i vy jste se setkali ve svém okolí mezi svými blízkými s někým, kdo nečekaně onemocněl, a měli jste o něj přirozené obavy a přáli jste si, aby se brzy vyléčil." - Pokud má o manžela takovou starost, je nepochopitelné, že na Mynářovo divadlo přistoupila, že se nesnaží svého muže dostat pryč z Hradu, do naprostého klidu.

Živě: Brífink předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Je prezident schopný vykonávat úřad? (Video DVTV z 18. října 2021)

Ústřední vojenská nemocnice ráno odeslala předsedovi Senátu odpověď na jeho žádost týkající se zdravotního stavu prezidenta. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy