David Klimeš David Klimeš | Komentáře
3. 5. 2021 7:00

Dobře že jsou Spolu. Ale slibům, že „zdroje tu jsou“, uvěří málokdo

Občanští demokraté, lidovci a topka sepsali volební manifest se spoustou dobrých nápadů. Úplně jim ale vypadlo to hlavní: z čeho své návrhy v rozpočtově rozvráceném státě zaplatí.
Nejdříve vyhrát volby, až pak řešit státní dluhy...
Nejdříve vyhrát volby, až pak řešit státní dluhy... | Foto: ČTK

ČSSD může na české politické scéně konečně v klidu zaniknout. Slavnou špidlovskou mantru "zdroje tu jsou" přebírá ve velkém koalice Spolu, která představila svůj velmi štědrý volební program. V mnoha oblastech jde správným směrem, ale celkově nebude rozhodně levný. A kde na to všechno vzít, to se bohužel nedozvíme. Asi ani nemůžeme, protože by se předvolební sliby rychle dostaly do kolize se základní vizí lídrů konzervativní trojkoalice - daně se zvedat nebudou.

Česko má nyní navíc zcela rozvrácený rozpočet. Pod rouškou boje s covidem vláda Andreje Babiše zasekává mnohasetmilionové sekery, státní dluh v poměru k HDP vyrostl za tři roky o polovinu, obsluha dluhu stojí a bude stát o miliardy více, než u nás bývalo standardem. Definitivně pak rovnováhu příjmů a výdajů státu zničilo zrušení superhrubé mzdy, které prosadila sněmovní koalice ANO, ODS a SPD.

Do toho nyní občanští demokraté v již jinak seskládané trojkoalici přicházejí s nápady na kaskádu dalších daňových výpadků: Snížíme sociální pojištění na straně zaměstnavatelů o dva procentní body. Snížíme odvody za částečné úvazky. Zavedeme odečitatelné výdaje na sociální služby. Snížíme DPH na ekologické výrobky. Daňově zvýhodníme jednotlivce i firmy při výstavbě a rekonstrukcích. Nabídneme daňové prázdniny rodinám. Zvýhodníme občany, kteří dbají na zdravotní prevenci…

Zároveň to však koalici nebrání ve slibování spousty nákladných státních závazků: 5,2 procenta HDP na školství do roku 2030, dvě procenta HDP na obranu do roku 2025…

Tohle je prostě nezaplatitelné, pokud se zároveň nemají zvednout daně. Jestli se po volbách k moci dostane opozice, jistě si dáme repete roku 2003, kdy tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka památně udělal tečku za předvolební mantrou "zdroje tu jsou" již klasickým eufemismem: "Ty sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a dnes v konfrontaci s realitou neobstojí."

Nejmenší společný jmenovatel

Jakkoliv z předvolebního programu Spolu po volbách mnoho jistě nezbude, koalice stejně zaslouží pochvalu. Program nepředstavila jedna strana, ale skrumáž tří partají, mezi kterými roky panovala animozita, ideologický i osobní odpor. Lídrům Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové proto slouží ke cti, že překročili stíny minulosti a dotáhli to až ke společnému programu. Třešničkou na dortu pak je, že za trojici stran někde kandidují i opravdu kvalitní lídři - například Vít Kaňkovský na Vysočině či Martin Baxa v Plzeňském kraji.

Nicméně to hlavní šéfové překonat nemohli - tři rozdílné strany mají logicky minimálně tři pohledy na spoustu věcí. Konkrétní sliby tak musí nevyhnutelně nahradit obecnosti, někdy až banality, které se možná hodí na facebookovou prezentaci předsedy ODS, ale ne do programu. Místo jasného postoje k zavedení eura v Česku společnou evropskou měnu najdeme jen ve slibu "firmy budou mít možnost účtovat v eurech". Podpora rodin je v dokumentu opravdu značná, ale raději ani zmínka o tom, kdo rodinu může či nemůže tvořit. A rozpory tří stran ohledně federalizace Evropské unie přeráží heslo "Česko patří na Západ!" či příslib "havlovské diplomacie".

Toto občas dost těžké hledání společného jmenovatele ale přineslo i některá pozitiva. Zjevné rozpory v unijních a daňových věcech donutily tvůrce programu o to více zamakat na sociální či školské části. Často se z programu Spolu cituje slib navýšení peněz pro školství až na úroveň na 5,2 procenta HDP. Možná podstatnější je ale závorka za tímto slibem, tedy že tomu tak bude v souladu se Strategií 2030+. Pokud to znamená, že se Spolu ztotožňuje s tímto základním plánem rozvoje vzdělanosti v Česku, je to skvělá zpráva. Stejně tak najdeme dobré záměry ve zdravotnické prevenci, bezpečnostní politice či rozvoji zemědělství i pro jiné subjekty, než jsou velké holdingy typu Agrofert.

Konec daní v Čechách

Čemu však z těchto slibů věřit, když nejsou zaplatitelné, protože zdroje došly? Tím spíš, když po dohodě ANO s ODS na zrušení superhrubé mzdy tu už nyní vzniká každoroční sekera za zhruba 100 miliard korun? Opozice vládě pomohla zrušit i nemravnou daň z nabytí nemovitostí, kterou ale nenahradila jiným výběrem - dalších 13 miliard. Po volbách dle programu Spolu má dojít ještě na hodně výraznou odtučňovací kúru daně z přidané hodnoty a plošné snížení sociálního pojištění. Bude div, když nám tu vůbec nějaké daně zůstanou.

Lékem koalice na ozdravění veřejných financí bohužel není program ekonomický, ale legislativní. Jako by trojice stran chtěla věřit, že vepíše-li do ústavy sousloví "dluhová brzda", statní dluh se k smrti vyděsí a jaksi sám od sebe se v hrůze smrští.

Trojkoalice navíc sebevědomě tvrdí, že "udělá všechno pro to, aby schodek do konce volebního období klesl na 1,5 % HDP". Pak nám ovšem slibuje recesi, protože aby se v pocovidovém Česku rázem v eráru uspořilo na 200 miliard, to by vyžadovalo extrémní plošné snížení platů všech veřejných zaměstnanců od učitelů po policisty - a v důsledku tedy prudký otřes poptávky. Jen pro představu, co může přinést těch pár úsporných slibů: navrhovaný vyhazov 13 procent úředníků je silně nadsazený, ale i kdyby se povedl, přinese to stejně maximálně jednotky miliard.

A tak je to v programu Spolu vlastně se vším. Dobrý záměr, správné hodnoty, ale pokud to ekonomicky nevychází, jakou má takový slib cenu?

Co je malé, to je hezké

Tento způsob skládání programu trojkoalice má mnoho důvodů. Rozhodně ne jen to, že tři rozdílné strany najednou musí najít společného jmenovatele. Speciálně u ODS je dlouhodobě vidět postupný posun od rozpočtově odpovědné strany s propracovaným ekonomickým programem včetně propočítaných nákladů k pouhým pár obecným deklaracím a nekonečným nárokům na státní rozpočet.

Nepochybně se v tom promítá frustrace z éry Mirka Topolánka, kdy dlouho připravované reformy dopadly polovičatě či rovnou špatně. V jednom rozhovoru pro Aktuálně.cz to popisoval důležitý muž Topolánkovy (a pak i Nečasovy a nyní Fialovy) ODS Alexandr Vondra: "Vláda Mirka Topolánka měla opravdu velmi ambiciózní program. Ale pak neměla většinu jej prosadit a rozevřely se nůžky mezi očekáváním a možnostmi." Proto o dekádu později nemá problém s tím, že místo detailní důchodové reformy ODS nabízí legrácky typu volby národního ptáka: "Nyní je náš program uměřenější a je to podle mě přirozené. Neopakujme stejnou chybu. Někdy je lepší méně než více."

Jakkoliv je tento pocit v ODS silný a pochopitelný, je otázka, zda si voliči občanské demokraty stále primárně neztotožňují s propracovanou ekonomickou reformou. Možná něco naznačuje fakt, že zrušení superhrubé mzdy bez dořešení příjmové strany ocenili pádem preferencí ODS z nějakých 14 procent na nynějších asi devět v rámci trojkoalice.

V jiném rozhovoru pro Aktuálně.cz sám Mirek Topolánek prohlásil, že ODS zas musí dostat hlad po vítězství: "Jestli bude mít ODS osm nebo 12 procent, je pro mne irelevantní, pokud nebude usilovat o 20 a koalice Spolu o 30 procent. Musí přijít s vizí pro dobu postcovidovou a současně postbabišovskou a je mi jedno, jak se bude jmenovat a koho na sebe nabalí."

Zda něco takového ODS a celá koalice Spolu s tímto programem nabízí, musí posoudit voliči.

Zeman drží všechny karty, je to jeho vláda, teď už ale nemá důvěru, říká Fiala (video z 20. dubna 2021)

Sehnat 120 hlasů pro rozpuštění sněmovny nevidím jako nereálné, mohlo by se to povést. Třeba i hnutí ANO uzná, že je to lepší, míní předseda ODS. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Schůze sněmovního výboru k řediteli BIS se nejspíš neuskuteční

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k postupu výběru ředitele Bezpečnostní informační služby se v pátek s největší pravděpodobností neuskuteční. Vyplývá to z dopisu předsedy Radka Kotena (SPD) členům výboru. Koten v něm uvedl, že nemá zákonný podklad pro svolání mimořádného jednání.

O svolání výboru požádal v úterý premiér Andrej Babiš (ANO). Koten napsal, že do středečního večera od premiéra neobdržel opakovaně požadované doplnění jeho žádosti. "Na termín schůze rezervovaný na pátek 07:30 tedy zatím nejsou zákonné důvody a usuzují, že po vyjádření v médiích o to nestojí ani pan premiér, ani kolegové, kteří posbírali sedm podpisů před 14 dny," stojí v dopise.

Výbor se může podle sněmovního jednacího řádu mimořádně sejít na žádost sněmovny, na žádost jejího předsedy nebo na žádost nejméně dvou pětin členů výboru.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Policie hledá několik lidí, kteří zveřejnili transparent rasisticky urážející fotbalistu Glasgow Rangers Kamaru. Podle ní se dopustili trestného činu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy