Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
23. 6. 2016 16:00

Domažlice zbavily čestného občanství Stalina a Gottwalda. Hlavně to neuspěchat

Čestní kostlivci v obecních skříních nejsou tak nápadní jako názvy ulic. Ale i ty by tu a tam zasloužily inventuru.
Hin sa hukáže!
Hin sa hukáže! | Foto: Aktuálně.cz

Žádný spěch. Zastupitelé města Domažlic ve středu odebrali čestná občanství Josifu Vissarionoviči Stalinovi (od roku 1945) a Klementu Gottwaldovi (od roku 1948). Šestnáct hlasů pro, dva se zdrželi.

Kdo si počká (od listopadu 1989 uplyne letos 27 let), ten se dočká. Vatikánu přece trvala omluva za Husa dvacetkrát déle, tohle byl proti tomu sprint dějin. Čestným občanem Lanškrouna údajně dodnes zůstává Adolf Hitler.

Čestných kostlivců ve skříních se po našich městech vyskytovalo a vyskytuje dost, to vyplývá z pestrého katalogu historických událostí ve zdejším zeměpisném prostoru. A z tradice čestně biřmovat i potentáty, kteří s danou destinací osobně nemají nic společného. Není známo, že by Stalin kdy navštívil Domažlice, a neviditelnější vazbou mezi generalissimem a Chodskem byla železná opona.

Poučení radnicím do budoucna – takto ne.

Seznamy čestných občanů bývají širší veřejnosti obvykle neznámé; pokud v nich dodnes zbývají nějaké notoricky záporné figury, provalí se to spíš shodou okolností, náhodou. Hold dotyčnému nebo dotyčné je skrytý, není na očích, města se jím nechlubí a občané o něj nezakopávají. Jeví se jako neuvážené rozhodnutí předků, které se dá vzít zpět, ale většinu lidí až tak nepálí. List z obecní kroniky, která pamatuje leccos.

Stejným „braním zpět“ je, nebo spíš bylo přejmenovávání ulic. Na cedulích a v adresách byli padouši daleko nápadnější, pobuřovali. Šli dolů hned, spolu s pomníky. Ulici mají mít jen ti lidé, věci, události, které si ji vážně zaslouží, to byl rychlý konsensus doby. Záležitost je jasná, zdálo by se.

Omyl. Po první (Stalin, Gottwald), druhé, případně dalších vlnách přejmenovávání se dá pořád narazit na už ne úplně křiklavé, ale určitě hodně sporné případy. Například v Bezdružicích (okres Tachov, necelý tisíc obyvatel) se hlavní ulice nazývá Revolučních gard, tedy podle organizace, jejíž členové se mimo jiné podíleli na poválečném násilí vůči německému obyvatelstvu, případně se zasloužili o neoficiální pojmenování „rabovací gardy“. (Také z Bezdružic byli Němci vysídleni, podle oficiálního webu města i násilím.) Bezdružická radnice sídlí v ulici Československé lidové armády (tu mají třeba i v Plané nad Lužnicí), jak zněl oficiální název ozbrojených sil ČSSR a Varšavské smlouvy, se vším, co k totalitnímu režimu patří. Já vím, vojáci taky pomáhali při povodních a naši mužové dodnes na vojnu vzpomínají – ale byl by takový problém škrtnout tu „lidovou“ čili komunistickou?

Pojmenovat ulici je viditelná, takže svým způsobem ještě větší čest než občanství, na které padá prach v městském archivu. I názvy ulic by pořád stály za inventuru. Ale samozřejmě je třeba se ptát místních obyvatel, co na to oni.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy