Martin Hála Martin Hála | Komentáře
7. 5. 2020 15:19

Družbu s Pekingem si rozvracet nedáme!

Bývalý náměstek ministra zahraničí Drulák odhaluje na stránkách normalizovaných Literárních novin protisocialistické živly v našem středu.
Pozor na americké tlampače! Politolog a někdejší první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák.
Pozor na americké tlampače! Politolog a někdejší první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák. | Foto: ČTK

Literární noviny zažily v šedesátých letech slavnou éru otevřené intelektuální diskuse, která přispěla k pražskému jaru v roce 1968. V roce 1969 je na to konto vznikající normalizační režim promptně zakázal.

Obnoveny byly až po listopadu 1989. Po složitých peripetiích a vleklých finančních problémech je v roce 2009 s vydatnou pomocí funkcionářů ČSSD převzal prostřednictvím společnosti Litmedia bývalý normalizační kádr Miroslav Pavel. List se radikálně proměnil.

Zdravice od vedoucího Oddělení propagandy

Prakticky celá redakce na protest proti vlastnickým a personálním změnám odešla. Nahradili je redaktoři s pestrou minulostí, včetně řady osob registrovaných jako agenti či spolupracovníci StB a komunistické vojenské rozvědky. Tomu odpovídaly i změny v redakční linii a obsahu.

Foto: Aktuálně.cz

Jak konstatovala komise ministerstva kultury v rozhodnutí o zamítnutí státní dotace v roce 2016, "Literární noviny nejsou již dávno časopisem literárním… jejich název je zavádějící".

Aktuálně.cz v podrobném článku popsalo, jak od roku 2017 spolupracují Literární noviny na smluvním základě s druhým nejvýznamnějším tiskovým orgánem Komunistické strany Číny, deníkem Kuang-ming ž'-pao.

V rámci této spolupráce publikují texty a další mediální produkci orgánu KS Číny v českém překladu, a představují tak - slovy předsedy Maa - "vypůjčený člun" pro čínskou propagandu v Česku. Loni uspořádaly oba listy v předvečer summitu iniciativy Pás a stezka v Pekingu společné "Fórum k propojování srdcí českého a čínského lidu"; zdravici mu po zásluze zaslal soudruh Čang Chua, vedoucí odboru mezinárodní spolupráce Oddělení propagandy Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Úvodní slovo čínského velvyslance Čang Ťien-mina v říjnových Literárních novinách.
Úvodní slovo čínského velvyslance Čang Ťien-mina v říjnových Literárních novinách. | Foto: Aktuálně.cz

Neblaze proslulá liberální demokracie

Právě tento list v režii normalizačních kádrů a agentů StB, který u nás šíří propagandistické texty servírované ústředním tiskovým orgánem Komunistické strany Číny, si zvolil bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák za poněkud nepravděpodobnou tribunu k výpadu proti "tlampačům amerických geopolitických zájmů" v Česku, totiž projektu Sinopsis a neziskové organizaci Člověk v tísni. Těžko říct, zda mu dochází nebetyčný paradox jeho výlevu; z dosavadního působení pana Druláka, ani z textu samotného, to na vytříbený smysl pro ironii nevypadá.

Jako důkaz skandálního odhalení Drulákovi slouží, že obě tyto české agentury amerického imperialismu podporuje "neblaze proslulá" Národní nadace pro demokracii (NED); ta mu tak nějak splývá se CIA.

Dlužno podotknout, že pan Drulák je kromě jiného profesorem politologie a člověk by předpokládal, že bude reflektovat dost podstatný rozdíl mezi zpravodajskou agenturou a nevládní nadací. Především by ale od teoretika mezinárodních vztahů očekával, že bude mít základní povědomí o odlišnosti politických systémů a systémových rozdílech mezi liberální demokracií a leninskou diktaturou jedné strany.

Befely a hodnoty

Pan Drulák ovšem žádný takový funkční rozdíl neshledává a implicitně přisuzuje nevládní americké nadaci NED obdobnou roli, jakou zastává v čínském leninském systému jedné strany Oddělení propagandy ÚV KS Číny, které prostřednictvím své podřízené složky, stranického deníku Kuang-ming ž’-pao, určuje, respektive přímo produkuje, obsah Literárních novin o Čínské lidové republice.

Rozhovor Miroslava Pavla s viceprezidentem Čínského institutu pro mezinárodní studie v říjnových Literárních novinách.
Rozhovor Miroslava Pavla s viceprezidentem Čínského institutu pro mezinárodní studie v říjnových Literárních novinách. | Foto: Aktuálně.cz

NED samozřejmě takovou možnost ovlivňovat konkrétní výstupy projektu Sinopsis nebo Člověka v tísni nemá, tím méně produkovat pro ně texty či jiné podklady. V demokratickém prostředí vlády zákona může americké geopolitické zájmy prosazovat pouze v tom smyslu, nakolik se kryjí s obecným principem podpory demokracie ve světě.

Profesorovi politologie (notabene bývalému náměstkovi ministra zahraničí) snad nemusíme připomínat, že demokracie je i základní hodnotou České republiky od jejího vzniku v roce 1993, respektive od svržení komunistického režimu v roce 1989. Sdílené hodnoty jako demokracie a lidská práva jsou ostatně také důvodem, proč jsou Spojené státy naším klíčovým aliančním partnerem v NATO.

Restaurace normalizace

Drulák jako by myšlenkově ustrnul v období vrcholné normalizace, kdy reálný socialismus ve východním bloku rozvraceli agenti amerického imperialismu pod rouškou podpory demokracie a lidských práv. To samé podle něj dělá i dnes NED, když "destabilizuje levicové režimy v Latinské Americe, … např. ve Venezuele" (sic!).

NED destabilizuje "levicové režimy v Latinské Americe" asi stejně, jako v osmdesátých letech destabilizovala "levicový režim" v husákovském Československu. Tehdy konkrétně podporou disidentů - například Charty 77, Škvoreckého nakladatelství 68 Publishers, Prečanova exilového Dokumentačního střediska československého samizdatu nebo Vzdělávací nadace Jana Husa, která za normalizace organizovala bytové semináře.

Z Drulákova textu, a z jeho umístění v "normalizovaných" Pavlových Literárních novinách, by člověk snadno nabyl dojmu, že autor považuje i listopad 1989 za vítězství nepřátel "levicových režimů" s podporou "neblaze proslulé" NED a dalších imperialistických centrál.

Podobné názory zjevně zastávají některé skupiny našich spoluobčanů, a zdaleka ne jen z řad bývalých stranických funkcionářů a agentů StB. Zatím je však otevřeně neformuloval žádný polistopadový vládní představitel. Z Drulákova krátkého působení ve funkci Zaorálkova prvního náměstka v Sobotkově vládě je nicméně zřejmé, že přinejmenším v posledních letech rezonují - zatím snad jen okrajově - i v těchto kruzích.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy