Martin Hála Martin Hála | Komentáře
7. 5. 2020 15:19

Družbu s Pekingem si rozvracet nedáme!

Bývalý náměstek ministra zahraničí Drulák odhaluje na stránkách normalizovaných Literárních novin protisocialistické živly v našem středu.
Pozor na americké tlampače! Politolog a někdejší první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák.
Pozor na americké tlampače! Politolog a někdejší první náměstek ministra zahraničí Petr Drulák. | Foto: ČTK

Literární noviny zažily v šedesátých letech slavnou éru otevřené intelektuální diskuse, která přispěla k pražskému jaru v roce 1968. V roce 1969 je na to konto vznikající normalizační režim promptně zakázal.

Obnoveny byly až po listopadu 1989. Po složitých peripetiích a vleklých finančních problémech je v roce 2009 s vydatnou pomocí funkcionářů ČSSD převzal prostřednictvím společnosti Litmedia bývalý normalizační kádr Miroslav Pavel. List se radikálně proměnil.

Zdravice od vedoucího Oddělení propagandy

Prakticky celá redakce na protest proti vlastnickým a personálním změnám odešla. Nahradili je redaktoři s pestrou minulostí, včetně řady osob registrovaných jako agenti či spolupracovníci StB a komunistické vojenské rozvědky. Tomu odpovídaly i změny v redakční linii a obsahu.

Foto: Aktuálně.cz

Jak konstatovala komise ministerstva kultury v rozhodnutí o zamítnutí státní dotace v roce 2016, "Literární noviny nejsou již dávno časopisem literárním… jejich název je zavádějící".

Aktuálně.cz v podrobném článku popsalo, jak od roku 2017 spolupracují Literární noviny na smluvním základě s druhým nejvýznamnějším tiskovým orgánem Komunistické strany Číny, deníkem Kuang-ming ž'-pao.

V rámci této spolupráce publikují texty a další mediální produkci orgánu KS Číny v českém překladu, a představují tak - slovy předsedy Maa - "vypůjčený člun" pro čínskou propagandu v Česku. Loni uspořádaly oba listy v předvečer summitu iniciativy Pás a stezka v Pekingu společné "Fórum k propojování srdcí českého a čínského lidu"; zdravici mu po zásluze zaslal soudruh Čang Chua, vedoucí odboru mezinárodní spolupráce Oddělení propagandy Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Úvodní slovo čínského velvyslance Čang Ťien-mina v říjnových Literárních novinách.
Úvodní slovo čínského velvyslance Čang Ťien-mina v říjnových Literárních novinách. | Foto: Aktuálně.cz

Neblaze proslulá liberální demokracie

Právě tento list v režii normalizačních kádrů a agentů StB, který u nás šíří propagandistické texty servírované ústředním tiskovým orgánem Komunistické strany Číny, si zvolil bývalý náměstek ministra zahraničí Petr Drulák za poněkud nepravděpodobnou tribunu k výpadu proti "tlampačům amerických geopolitických zájmů" v Česku, totiž projektu Sinopsis a neziskové organizaci Člověk v tísni. Těžko říct, zda mu dochází nebetyčný paradox jeho výlevu; z dosavadního působení pana Druláka, ani z textu samotného, to na vytříbený smysl pro ironii nevypadá.

Jako důkaz skandálního odhalení Drulákovi slouží, že obě tyto české agentury amerického imperialismu podporuje "neblaze proslulá" Národní nadace pro demokracii (NED); ta mu tak nějak splývá se CIA.

Dlužno podotknout, že pan Drulák je kromě jiného profesorem politologie a člověk by předpokládal, že bude reflektovat dost podstatný rozdíl mezi zpravodajskou agenturou a nevládní nadací. Především by ale od teoretika mezinárodních vztahů očekával, že bude mít základní povědomí o odlišnosti politických systémů a systémových rozdílech mezi liberální demokracií a leninskou diktaturou jedné strany.

Befely a hodnoty

Pan Drulák ovšem žádný takový funkční rozdíl neshledává a implicitně přisuzuje nevládní americké nadaci NED obdobnou roli, jakou zastává v čínském leninském systému jedné strany Oddělení propagandy ÚV KS Číny, které prostřednictvím své podřízené složky, stranického deníku Kuang-ming ž’-pao, určuje, respektive přímo produkuje, obsah Literárních novin o Čínské lidové republice.

Rozhovor Miroslava Pavla s viceprezidentem Čínského institutu pro mezinárodní studie v říjnových Literárních novinách.
Rozhovor Miroslava Pavla s viceprezidentem Čínského institutu pro mezinárodní studie v říjnových Literárních novinách. | Foto: Aktuálně.cz

NED samozřejmě takovou možnost ovlivňovat konkrétní výstupy projektu Sinopsis nebo Člověka v tísni nemá, tím méně produkovat pro ně texty či jiné podklady. V demokratickém prostředí vlády zákona může americké geopolitické zájmy prosazovat pouze v tom smyslu, nakolik se kryjí s obecným principem podpory demokracie ve světě.

Profesorovi politologie (notabene bývalému náměstkovi ministra zahraničí) snad nemusíme připomínat, že demokracie je i základní hodnotou České republiky od jejího vzniku v roce 1993, respektive od svržení komunistického režimu v roce 1989. Sdílené hodnoty jako demokracie a lidská práva jsou ostatně také důvodem, proč jsou Spojené státy naším klíčovým aliančním partnerem v NATO.

Restaurace normalizace

Drulák jako by myšlenkově ustrnul v období vrcholné normalizace, kdy reálný socialismus ve východním bloku rozvraceli agenti amerického imperialismu pod rouškou podpory demokracie a lidských práv. To samé podle něj dělá i dnes NED, když "destabilizuje levicové režimy v Latinské Americe, … např. ve Venezuele" (sic!).

NED destabilizuje "levicové režimy v Latinské Americe" asi stejně, jako v osmdesátých letech destabilizovala "levicový režim" v husákovském Československu. Tehdy konkrétně podporou disidentů - například Charty 77, Škvoreckého nakladatelství 68 Publishers, Prečanova exilového Dokumentačního střediska československého samizdatu nebo Vzdělávací nadace Jana Husa, která za normalizace organizovala bytové semináře.

Z Drulákova textu, a z jeho umístění v "normalizovaných" Pavlových Literárních novinách, by člověk snadno nabyl dojmu, že autor považuje i listopad 1989 za vítězství nepřátel "levicových režimů" s podporou "neblaze proslulé" NED a dalších imperialistických centrál.

Podobné názory zjevně zastávají některé skupiny našich spoluobčanů, a zdaleka ne jen z řad bývalých stranických funkcionářů a agentů StB. Zatím je však otevřeně neformuloval žádný polistopadový vládní představitel. Z Drulákova krátkého působení ve funkci Zaorálkova prvního náměstka v Sobotkově vládě je nicméně zřejmé, že přinejmenším v posledních letech rezonují - zatím snad jen okrajově - i v těchto kruzích.

Autor, sinolog a orientalista, je ředitelem projektu Sinopsis.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu

Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího vchodu. Stráže ho přemohly a předaly prokurátorovi, který vznese případně obvinění. Podle saúdskoarabské tiskové agentury SPA se strážcům zdálo, že muž není v "normálním stavu".

Jde o občana Saúdské Arábie a mluvčí úřadů v provincii Mekka řekl, že se incident stal ve 22:30 v pátek místního času (20:30 SEČ). Auto najelo do brány na jižním nádvoří mešity vysokou rychlostí, ale nikdo nebyl zraněn.

Saúdská Arábie letos kvůli koronaviru omezila provoz v mešitách a modlení ve Velké mešitě povolila až na začátku října. Každý den tam může provádět rituály takzvané malé pouti, umry, 15 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy