Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
31. 1. 2019 13:30

Důchodová komise je tu kvůli voličům, ne kvůli důchodům. Spartakiádní cvičení začíná

Slovo "reforma" budí nežádoucí dojem, že něco není v pořádku. Představit "komisi pro důchodovou reformu" by byla PR katastrofa.
Ilustrační foto spokojených seniorů.
Ilustrační foto spokojených seniorů. | Foto: Shutterstock.com

Na důchodové reformě si nedávno vylámal zuby i Putin, a to je co říct. Tím pádem tolik nepřekvapí, že ani Češi nemají v tomto směru nějaké přehnané ambice.

Sestavit důchodovou komisi je pro každou vládu povinné cvičení, ta nejnovější má rekordních 43 členů. Ale spartakiáda, kterou představila ve středu ministryně sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD, to nebude ani pot, natož krev a slzy.

Andrej Babiš, prokázaly výsledky voleb i sociologické výzkumy, vyluxoval levici stále perspektivnější cílovou skupinu: seniory. Zajel do sociální demokracie (a komunistů) na její kdysi výsostné půdě. Tohle se nedá obejít jinak než zleva - takže zvyšovat a slibovat jako nebo víc než Babiš.

Důchodní komise je tu v první řadě kvůli voličům, ne kvůli důchodům. Že bude hůř? V časech konjunktury svatokrádežné myšlenky. Prostě nebude.

Reformní přístup ilustruje už sám název: komise pro spravedlivé důchody. To je v první řadě politický marketing, ne reforma. Slovo reforma totiž budí nežádoucí dojem, že něco není v pořádku. Proč bychom museli naléhavě reformovat, kdyby všechno běželo, jak má? "Komise pro důchodovou reformu" by byla PR katastrofa, tisíce polekaných voličů.

Kdežto spravedlivé důchody - zní to jak z volebního plakátu - občany uklidňují: ničeho se nebojte, věci jsou na svých místech. Zařídíme, spravedlnost nastolíme.

Kdo? Samozřejmě stát. Copak se dá důchodová spravedlnost prezentovat na tom, jak se kdo o své stáří postará i vlastním úsilím, prozíravostí, skrze rodinu atd.? Ne. Název komise implikuje, že o důchodech se dál uvažuje jako o výplatní pásce státu. Že důchody "prší z nebe" a stát zařídí, aby jen houšť. Vybere odvody a postará se.

To sice působí hezky a momentálně i jaksi bytelně. Ale stárnutí populace a demografické zářezy se nedají oblafnout ani tím nejspravedlivějším vzorečkem, ani tou nejvysoustruženější rovnicí, kolik má komu stát průběžně měsíc co měsíc posílat. Do kyselého jablka se kousnout musí.

Babyboom: až 190 tisíc novorozeňat ročně (1974, 1975). A populační deprese přelomu tisíciletí: rodilo se jen kolem 90 tisíc dětí za rok (1996 až 2001). Orientačně: až se generace 70. let dožijí důchodového věku, bude jim státní penze vyplácet stát, poháněný pracovní silou "polovičních" ročníků. Že by se tito důchodci měli jen díky průběžnému systému relativně lépe než ti dnešní, je iluzorní.

V roce 2040 bude babyboomerům zhruba pětašedesát; dnešní maturanty najdeme někde u vrcholu takzvaně produktivního věku. Nejpozději tou dobou začne důchodovému autopilotovi docházet benzin.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

před 1 hodinou

Zdráhalová si v Naganu vytvořila osobní rekord na pětistovce

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si v posledním závodu v roce 2019 vytvořila osobní rekord na trati 500 metrů. Na Světovém poháru v Naganu ji zajela za 38,902 sekundy a obsadila druhé místo v divizi B. Stejně jako v sobotu na trojce, na které byla v divizi A devátá, si připsala nejlepší výsledek v SP v kariéře na dané trati.

Seriál SP bude pokračovat pátým dílem v Calgary na začátku února, ještě předtím rychlobruslaře čeká mistrovství Evropy v Heerenveenu. V Nizozemsku se od 10. do 12. ledna bude tentokrát bojovat o medaile na jednotlivých tratích.

Další zprávy