Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
22. 8. 2018 15:20

Dusno z Boleslavi. Primátor láká voliče na nulovou toleranci cizincům

Komunikační logiku pana Nwelatiho přibližuje to, co čtenáře plakátu asi napoprvé trkne nejvíc - totiž že se na něm cizincům tyká.
Foto: Facebook Raduana Nwelatiho, 22. srpna 2018.

Dlouholetý primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati z ODS vyhlásil před komunálními volbami "nulovou toleranci cizincům". Viz plakát, jehož snímek zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Podstatná hesla zní: Boleslav je Boleslaváků. - Nulová tolerance cizincům. - Chceš tu pracovat? - Dodržuj pravidla! - Jinak tě tu nechceme! - Děkuji za každý váš hlas do Senátu i na radnici.

Mimochodem, na radnici může pana Nwelatiho volit i cizinec, který má občanství země Evropské unie a v Mladé Boleslavi trvalý pobyt. Ten sice gastarbeitři, na které ta nulová tolerance míří, obvykle nemají, ale na takové nuance není na billboardu čas. Cizinče, pracuj a dodržuj, nebo běž.

Jde, a vyplývá to i z primátorových odpovědí ve facebookové diskusi, o x-tou variaci na "utáhneme šrouby, ale slušný člověk (respektive slušný cizinec) se nemá čeho bát". Tomio Okamura téma uchopuje heslem Bezpečné ulice pro slušné lidi. Protože se ODS na rozdíl od SPD-TO hlásí ke standardnímu fungování liberální demokracie západního typu, stojí za to na kontrast mezi těmito principy a "nulovou tolerancí cizincům" poukázat.

Jazyková stránka věci je významná. "Nulová tolerance cizincům" se při bližším zkoumání ukazuje jako zvláštní obrat. Jak ho vlastně číst?

Ne, pravděpodobně to není myšleno tak, že by nulová tolerance byla cizincům přiznávána a slibována jako jejich právo, což je otrocký překlad sloganu podle vzoru Vyšší platy učitelům. Tak to pan primátor nemyslel.

V tom případě jako by tam něco chybělo nebo přebývalo. Přísně vzato by mělo jít o "nulovou toleranci K cizincům" nebo "nulovou toleranci VŮČI cizincům". Anebo, ve vyhraněné interpretaci, škrtáme písmeno M a dostáváme "nulovou toleranci cizinců". Eventuálně se dá "nulová tolerance" nahradit ve volebních kampaních tak oblíbeným "stop". Třetí pád pak může zůstat zachován.

Použitá formulace poselství plakátu trochu halí, no prostě aby to tak neřvalo.

Další tři věty přibližují, co se má nulově tolerovat a jaký typ cizinců je v hledáčku zejména. Pozoruhodné: text se tu najednou neobrací k voličům (vyjma těch teoreticky zmíněných zahraničních výše), ale k potenciálním objektům nulové tolerance. Jako by to nebyl volební plakát, ale nějaký náborový leták do Škodovky. Jen místo věty "Jinak tě tu nechceme!" by muselo být "Chceš nástupní plat tolik a tolik tisíc?".

Takhle je to pohrůžka. Primátor Nwelati by asi řekl přátelské upozornění. Místo Boleslaváků promlouvá k zahraničním dělníkům, ale proto, aby si toho všimli a ocenili to voliči. (Cizojazyčné verze plakátů se, předpokládám, pro zaměstnance Škodovky a jejích subdodavatelů neplánují.)

Komunikační logiku pana Nwelatiho přibližuje to, co čtenáře plakátu asi napoprvé trkne nejvíc - totiž že se na něm cizincům tyká. Ostře, s vykřičníkem.

Tykání není ve veřejných oznámeních jako takových vyloučené, tyká se například řidičům (Při čekání vypni motor), příležitostným hasičům (Nehas vodou ani pěnovými přístroji) nebo na pracovištích obecně (Používej ochranné brýle). Ale tohle je úplně jiné kafe.

Nestačí, že je pracující cizinec jako takový vhozen do jednoho pytle podezřelých potížistů. Navrch čelí tykacímu despektu - protože jinak se tykání v kontextu tohoto volebního plakátu vyložit nedá. Jako výraz familárnosti a přátelství tedy rozhodně ne.

"Nulová tolerance cizincům" nespadla z nebe a Raduan Nwelati s ní nepracuje pro nic za nic. Mladá Boleslav je pilířem našeho autolandu, české montovny šlapou, jenže v nich bohužel nemá kdo montovat a je potřeba shánět další a další pracovníky, kde a jak se dá. Raduan Nwelati na Facebooku napsal: "Škoda Auto zaměstnává cca 20 tisíc zaměstnanců, z toho téměř 40 % jsou cizinci. A z těchto cizinců tak 10 % dělá ve městě nepořádek a ti se buď začnou chovat slušně, nebo je tady nechceme." A také: "90 % přestupků, které městská policie řeší, je s cizími státními příslušníky," čímž odvracel námitku, proč se zaměřuje na cizince, a ne na jakékoliv lidi.

Jde o reálný místní problém, který netrápí jen Mladou Boleslav. Ale cizinec, ani gastarbeiter v automobilce, kvůli tomu nesmí být prezentován jako potenciální otrapa, kterému se tyká. Raduan Nwelati není první, už ministr Milan Chovanec se (bez vinčestrovky) vloni z podobných důvodů vypravil do své volební Plzně a děl, že "halekání na české ženy po požití krabice vína nebudeme tolerovat".

Kriminalitě a přestupkům musí policie a radnice čelit podle práva, ne volebního billboardu. A případ od případu, člověk od člověka zvlášť. Stigmatizace gastarbeitrů, jako každé sociální skupiny, je nepřijatelná a od politiků obzvlášť. (Primátor - mimo plakát - připouští, že problémy má město jen s malou částí zahraničních dělníků.)

Ve společnosti jsou rozšířené předsudky a antipatie vůči "cizincům" a obavy z "cizího". Sytit je dál je nebezpečné (a při vší úctě k ODS, Okamura to umí líp). "Nulová tolerance cizincům" a Zemanovo "Tato země je naše" vypadají jako jednovaječná dvojčata. Boleslav je Boleslaváků, Čechy Čechů, tato země je naše a je v ní pěkně dusno - i kvůli volebním mobilizacím à la Raduan Nwelati.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy