Jan Lipold Jan Lipold | Komentáře
30. 5. 2012 16:20

Dva roky od voleb. Čtvrtina voličů lituje, co udělala

Voliči ČSSD a hlavně KSČM zůstávají ve volebním poločase věrní, ukázal průzkum
Foto: Aktuálně.cz

Každý čtvrtý volič dnes těžce lituje toho, jak před dvěma lety hlasoval v parlamentních volbách. Zjistil to čerstvý průzkum agentury STEM.

V naprosté, skutečně drtivé většině jde ale o voliče Věcí veřejných. Na otázku, jestli dnes vidí svou volbu jako správnou, jich odpovědělo "určitě ne" plných 68 procent. U lidí, kteří se v průzkumu přihlásili k volbě ODS, to bylo jen 9 procent, u TOP 09 13 procent. Příznivci ČSSD jsou se svojí volbou víceméně spokojeni, a voliči KSČM by se podle průzkumu rozhodli stejně jako předloni.

Průzkum odpovídá tomu, co ukazují volební preference - pravici ubývají voliči a volební podpora Věcí veřejných je v troskách.

Řekl(a) byste, že vaše rozhodnutí dát hlas této straně ve volbách 2010 bylo správné? (Součet odpovědí "určitě ano" a "spíše ano", v procentech).

Foto: Jan Lipold

Zdroj: STEM, duben 2012.

Od parlamentních voleb 2010 uplynuly tento týden dva roky.

Volební počty se od té doby dramaticky změnily. Když porovnáme výsledky voleb s nejnovějším volebním modelem CVVM (agentura spadá pod Sociologický ústav Akademie věd), vypadají zisky a ztráty v procentech hlasů takto:

ČSSD: +14,5. KSČM: +10,5. ODS: -3. TOP 09 -6,5. VV: -9,5.

Postup komunistů (dnes 21,5 %) před ODS (17 %) už se v průzkumech bere spíš jako samozřejmost než překvapení. O tom, že Věci veřejné vypadnou ze sněmovny, ani nemluvě. Na pětiprocentní hranici stále balancují lidovci.

Sociální demokracie by teď podle CVVM dostala 36,5 procenta hlasů - to by byl rekord, víc získalo jen porevoluční Občanské fórum. Ovšem výzkum se konal ještě před zatčením Davida Ratha. Jeho vliv na volební preference zatím není jasný - podle jednoho průzkumu uškodil sociální demokracii podstatně, podle dalšího jen nepatrně.  

Co vy na to, vážení čtenáři? Přinesou příští volby drtivé vítězství levice? Nebo se do té doby situace ještě změní, či snad dokonce obrátí? A jak byste se zachovali, kdyby byly volby dnes? Děkujeme vám za vaše názory.

Názory Aktuálně.cz

Názory - co vy na to?

Sledujte nás na:

 

Právě se děje

Další zprávy