Martin Fendrych Martin Fendrych | Komentáře
30. 11. 2016 8:00

EET: Koncert Babišovy neschopnosti. Narovnání podnikatelského prostředí? Špatný vtip

Závěr je pro Babišovo ministerstvo financí dosti zdrcující: neprofesionalita, nepřipravenost, útok na drobné podnikatele, nahrávání Agrofertu.
EET: malí ať platí a starají se, holdingy ale musíme chránit.
EET: malí ať platí a starají se, holdingy ale musíme chránit. | Foto: Jakub Plíhal

Ve čtvrtek 1. prosince vláda spouští první fázi elektronické evidence tržeb (EET). Téma kontroverzní. Projekt Andreje Babiše, jeho vize Česka. Původně projekt vládní, ale dnes se z něj stalo bitevní pole mezi ANO a ČSSD. Ministr financí přišel týden před startem s výjimkami, které se premiéru Sobotkovi nelíbí. Zjevně právem.

Začněme EET jako celkem. Oč jde? Stát (Babiš, vláda) nedůvěřuje, že podnikatelé poctivě platí daně. Vyslovuje jim veřejnou nedůvěru a rozhodl se je kontrolovat minutu po minutě. V tomto smyslu se EET třeba v hospodě či jídelně podobá kameře, která vás permanentně šmíruje.

Babiš evidenci propagoval reklamou, jež se podobá brožurám, v nichž jehovisté nabízejí život v ráji: "Víte, co znamená osmnáct miliard? To jsou třeba platy zdravotníků a vybavení osmnácti nemocnic... E-tržby férově pro všechny." Tvrdí, že z EET získá 18 miliard. Takže podnikatelé ročně okrádají stát až o 18 miliard? Podle Babiše jsme národ zlodějů. Měli bychom si tedy toužebně přát, aby EET žádný zisk nepřinesla; měli bychom důkaz, že hromadně nekrademe.

Předpoklad, že podnikatelé stát okrádají, je dalším řezem, který společnost rozděluje. Na "okrádané hosty" a "okrádající hostinské". Jako by řezů a dělení nebylo už tak dost.

Velká vada EET: leží na bedrech podnikatelů. Jako by toho na hrbu nenesli už dost, jako by nežili ve státě s rozbujelou "rakousko-uherskou" administrativou. EET znamená, že vy sami na sebe musíte "práskat", každé pivo hned evidovat a odesílat.

Copak ministerstvo financí a jeho úřady nemají dost nástrojů, jak podnikatele kontrolovat? Máme statisíce úředníků, ale přibudou další plus obří evidenční systém. Stát tu přiznává: nezvládám to, dělejte to za mě.

Chybělo zadání, jak má EET vypadat

Nakolik to stát nezvládá? Viděli jsme to týden před spuštěním první fáze EET, kdy Babiš přišel doslova za pět minut dvanáct se zásadními změnami. Pomalu leze ven, jak to na financích probíhalo, jak od začátku neexistovalo "žádné jasné zadání, jak přesně má EET v praxi vypadat" (citace bývalé Babišovy náměstkyně Simony Hornochové), jak se týden co týden měnily požadavky.

Teď Babiš přišel s omilostněním e-shopů (transakce, kde platíte kartou přes internet). Jeví se to logické; e-shop zanechává jasnou elektronickou stopu. Proč však nebyl vyňat dávno? E-shop je obchod budoucnosti, měl na něj být brán extra zřetel. Svědčí to o neschopnosti resortu politika, který se vydává za megaprofesionála. Mnoho e-commerčních podnikatelů již investovalo až desetitisíce korun do něčeho, co nakonec asi nebude. Vrátí jim Babiš peníze?

Jeho věta, když oznámil změny na poslední chvíli: "Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme." Dovedete si takové bezelstné prohlášení ministra financí představit vedle v Německu? Ten by letěl, že by si nestačil ani zabalit. EET se mění v koncert Babišovy neschopnosti.

Podobně "vychytaný" je Babišův návrh, aby byli z EET vyňati drobní podnikatelé s tržbami do 250 tisíc korun. Server Podnikatel.cz k tomu napsal: "Vzhledem k aktuálnímu nastavení výdajových paušálů podnikatelé, kteří mají tržby do 250 tisíc korun, žádnou daň neplatí. I kdyby měl podnikatel příjem 250 tisíc a paušál 40 procent, díky slevě na dani nezaplatí na dani z příjmů FO ani korunu."

Odtud celkem jasně plyne, že Babiš té "důchodkyni z garáže" neuleví, jak tvrdil, ale naopak ji zřejmě ještě donutí platit paušální daň třeba ve výši pět tisíc ročně. (Neví to?)

Malí podnikatelé to u nás nemají lehké; EET, zdá se, povede k rušení hospod. Lidé jsou otráveni, balí to. To je další prvek, který v té spásné novince hraje nemalou roli. Plus hrozba zdražení pro zákazníky; hospodští tvrdí, že jim sleva na dani nestačí (snižuje se sazba z přidané hodnoty u stravovacích služeb z 21 na 15 procent).

Mlsný Agrofert na tahu

Další absurdní moment EET. Premiér Sobotka řekl, že odmítá další možnosti, jak se vyhnout EET, "neboť to popírá původní smysl zákona - narovnat podnikatelské prostředí".

U narovnání podnikatelského prostředí se zastavme. Ministr financí vlastní Agrofert. Reprezentuje býčí střet zájmů. Šance jeho firem jsou nerovné. V úterý poslanci znovu odsouhlasili lex Babiš, který se vrátil ze Senátu. Ještě neplatí a majitel Agrofertu se možná obrání na Ústavní soud; není jisté, zda, jak a kdy norma skutečně platit bude. Avšak i kdyby ministr Babiš holding předal do svěřeneckého fondu, pořád to bude jeho dítě, bude mít eminentní zájem, aby prosperoval. Není žádoucí odstranit nejprve tuto nerovnost v podnikání?

Babišovy firmy polykají státní a evropské dotace, miliardy. Babiš (si) navrhuje zákony. Příklad: chce zrušit daň z dividend. Agrofert disponuje třiceti miliardami korun nerozděleného zisku; na daních by z nich vyplatil 4,5 miliardy. Tolik by ušetřil, pokud by daň z dividend byla zrušena.

Sobotka k návrhu pravil: "Zrušení daně z dividend pomůže pouze nejbohatším i Andreji Babišovi, a to na úkor daňových poplatníků a všech občanů této země. Andrej Babiš tím jasně dokazuje, že jeho angažmá v politice je poháněné především soukromými zájmy."

Babiš však tvrdí, že zabrání odlivu kapitálu z Česka a bude motivovat české podnikatele k tomu, aby si neposílali miliardy ročně do daňových rájů. Sobotka však připomněl, že odlivu kapitálu čelí i Slovensko, které tuto daň nemá. "Nejnižší daň nalezneme v Bulharsku, ze kterého dochází také k enormnímu odlivu kapitálu. Nízká sazba daně z dividend tam vede pouze k bohatnutí nejbohatších vrstev na úkor daňových poplatníků s průměrnými a nižšími příjmy.“

Jiná nerovnost. Majitel Agrofertu za Česko vyjednává o změně, kterou navrhuje Evropská komise: ve všech členských zemích chce sjednotit základ daně. Změny by zasáhly společnosti s celosvětovými ročními příjmy přes 20 miliard korun. V Česku by se to dotklo asi tisíce firem, také Agrofertu... Postoj Babiše: smysl vidí ve výběru daně z přidané hodnoty. Snahu EK bojovat s daňovými úniky u přímých daní vidí jako výrazně méně důležitou. (Pro Agrofert zřejmě nevýhodnou.)

Rovnost v podnikání u nás neexistuje, Babiš je vzorovou ukázkou nerovnosti. Nezapomeňme, prosím, na Čapí hnízdo, tam jsme tu "rovnost" měli jak na dlani. Sám chce pro Agrofert "šetřit" (nikoli pro stát) a vozit se po malých podnikatelích.

Závěr je pro současné ministerstvo financí dosti zdrcující: neprofesionalita, nepřipravenost, útok na drobné podnikatele, pěstování nerovností. Nic pěkného. EET jde po malých rybkách, žralok si svá sousta tvrdě chrání. A chce větší.

 

Právě se děje

Další zprávy